Taşınabilir Klimaya Dair Her Şey

Mobil klima, portatif klima isimleriyle de bilinen taşınabilir klima; her mekâna uyum sağlaması ve bir yerden bir yere kolayca hareket ettirilebiliyor olmasıyla hayli ilgi görüyor. Ayrıca montaj hizmeti gerektirmemesi, hafif oluşu gibi daha pek çok avantaja sahip taşınabilir klimalarla ilgili merak edilenleri bu yazıda topladık. Taşınabilir klima nedir, taşınabilir klima nasıl kullanılır ve daha birçok sorunun yanıtı yazımızda sizleri bekliyor!

Taşınabilir (Mobil) Klima Nedir?

Mobil klima, bir yerden bir yere kolayca taşınabilen portatif iklimlendirme cihazlarıdır. Pek çok farklı mekânda kullanıma uygun olan taşınabilir klimalar, montaja gerek duymaz. Herhangi bir ekstra ekipman ya da dış üniteye de sahip bulunmayan portatif klimalar; duvar tipi klimaların kullanılamadığı yerler için idealdir. Yüksek verimle çalışan mobil klimalar aynı zamanda az enerji harcıyor olmasıyla da bilinir. Tüm bu özellikleri ile her alanda kullanabileceğiniz portatif klimalarla yaşam alanlarınızı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Taşınabilir Klima Nasıl Kullanılır?

Portatif klima yani taşınabilir klima ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri bu klimalarının nasıl kullanıldığı sorusudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi portatif klimalarda dış ünite bulunmaz. Dolayısıyla sadece kendi başına çalışabilen cihazlar olan taşınabilir klimalar, tıpkı duvar tipi klimalar gibi yaz-kış modlarına ve çeşitli ayarlara sahip bulunur. Isınmak ya da serinlemek amacıyla kullanabileceğiniz portatif klimaları dilediğiniz şekilde ayarlayarak ister üzerindeki tuşları isterseniz de uzaktan kumandası ile yönetebilirsiniz. Portatif klimalar, kolayca taşınabilir olduğundan cihazı odalar arasında rahatlıkla gezdirebilirsiniz.

Mobil Klimaların Avantajları Nelerdir?

Taşınabilir Klima 1

 • Mobil klimanın en büyük avantajı bir yerden bir yere taşınabiliyor olmasıdır. Bilindiği gibi duvar tipi klimalarda böyle bir durum söz konusu değildir, klima montajı nereye yapılırsa orada kullanılabilir. Ancak portatif klimaları odalar arasında gezdirebilir, dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz.
 • Mobil klimaların bir başka avantajı da dış üniteye sahip olmamasıdır.
 • Portatif klimalar montaj gerektirmez.
 • Portatif klimalar yüksek verimle çalışır.
 • Isıtma ve soğutma kapasitesi yüksek portatif klima çeşitleri bulunur.
 • Kullanımı son derece kolaydır.
 • Portatif klimalar, baca deliği bulunan her yere kolaylıkla uyum sağlar.
 • Mono blok, bacalı, split gibi çeşitleri bulunan portatif klimalar sessiz çalışıyor olması ile günlük yaşamı olumsuz etkilemez.
 • Portatif klimaların bakımı kolaydır, filtresi düzenli olarak temizlendiği sürece uzun yıllar kullanılabilir.
 • Ekonomik fiyat aralıklarındadır.

Mobil Klima Kullanım Alanları

Mobil klima modelleri geniş bir kullanım alanına sahip bulunur. Mekânın büyüklüğüne ve kullanım amacına uygun bir portatif klima seçtiğinizde verimli bir iklimlendirme sağlayabilirsiniz. Mobil klimaların kullanım alanları şu şekildedir:

 • Konutlar,
 • İş yerleri,
 • Mağazalar,
 • Alışveriş merkezleri,
 • Okullar,
 • Toplantı ve konser salonları gibi ısıtılması ve soğutulması istenen tüm mekânlar.

Portatif Klimaların Öne Çıkan Özellikleri

Taşınabilir Klima Nasıl Kullanılır?

Ayarlanabilir sıcaklık değerleri, verimli ısıtma soğutma performansı ve portatif yapısı sayesinde kullanımı yaygınlaşan taşınabilir klimalar; uygun fiyatlı klima arayanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. 24 saatlik programlama ve nem alma fonksiyonu gibi işlevsel özelliklere sahip mobil klimalarla siz de yaşam alanlarınızın havasını değiştirebilirsiniz. Isıtma pompasına sahip mobil klimaları ara mevsimlerde geleneksel ısıtma sistemi olarak da kullanabilirsiniz. Tüm mekânlara uyum sağlayacak kompakt bir tasarıma sahip portatif klimalar; kulp ve tekerlekleri sayesinde odalar arasında rahatlıkla gezdirilebilir. Basit, kullanıcı dostu ekrana sahip mobil klimalar bakım konusunda da kullanıcısına kolaylık sunar. Mobil klima modelleri kolay filtre çıkarma ve temizleme özelliği sayesinde klimanızın bakımını rahatça yapabilmenize olanak sağlar.

Yaşam alanlarınızın havasını değiştirecek en iyi klima modelleri Alarko Carrier’de sizleri bekliyor!

Alarko Carrier Klimaları