Split Klima Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Vazgeçilmez iklimlendirme cihazları arasında yer alan klimalar, farklı özellikler ve farklı tasarım detaylarıyla her mekânda kullanılabiliyor. Ortamın iklimlendirilmesini sağlamak için hem sıcak hava hem de soğuk hava elde etmek maksadıyla kullanılabilen klima modelleri, farklı seçeneklerle beğenilere sunuluyor. Bu klima modellerinden biri olan split klimalar, bağımsız bir üniteye sahip olması ve çevre dostu gaz kullanması ile en verimli yeni nesil klima çeşitleri arasında yer alıyor. Ekonomik ve pratik bir kullanım vadeden split klima modelleri ortamın hem ısıtılması hem de serinletilmesi için tercih edilebiliyor. Son dönemin öne çıkan klimaları arasında yer alan split klimalarla ilgili merak edilen her şeyi bir araya getirdik. Split klima nedir, split klima özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtı ve çok daha fazlası yazımızda sizleri bekliyor!

Split Klima Nedir?

Split klima, bağımsız bir üniteye sahip olan ve iki ayrı birimden oluşan klima modelleri olarak tanımlanabilir. Bilindiği gibi klima sistemleri iç ünite ve dış ünite olmak üzere iki ana parçaya sahip bulunur. İç ünite, iç ortamda ısı alışverişi yaparken dış ünite ise dış ortamda ısı alışverişi gerçekleştirir. İç ünite ve dış ünite arasında gaz akışı ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İşte split klimalar iki ayrı birimden oluşur. En az iki üniteden meydana gelen klimalar olarak da tanımlayabileceğimiz split klimalar, çoğunlukla evlerde tercih edilir.

Bir dış ünite ve bir de iç üniteden oluşan split klima modelleri de kendi arasında salon tipi, duvar tipi, yer ya da tavana bağlı klima modelleri olarak gruplandırılır. Özellikle duvar tipi klima modellerinin birçoğu split klima olarak karşımıza çıkar.

Split Klima Nasıl Çalışır?

Split Klima Nasıl Çalışır

Split klimalarla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de bu klimaların nasıl çalıştığı. Split klima modelleri çalışma sisteminde enerji ve ısı transferi prensibini temel alır. Burada kullanılan sistem bir hava transferi değildir.

Split klima modellerinde kompresör, kondenser, genleşme valfi gibi parçalar dış ünitede bulunur ve ısı çevrimi de ana pompa ya da eşanjör ile dış ünitede gerçekleşir. İç ünitede ise; evaporatör ve radyal fan sistemi bulunur ve ortama şartlandırılmış hava verilir. İç ünitelerin tavan, duvar ve döşeme tiplerinde çeşitleri bulunur. Split klimalarda dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanması mümkündür. Bu da kullanıcılar açısından büyük bir avantaj sağlar. Split klimaların iç ve dış üniteler arasında gaz transferi, yalıtımlı bakır borular vasıtasıyla sağlanır.

Evaporatör yani buharlaştırıcı kanallarına soğutucu girdiğinde ısıyı, soğutulan maddeden soğurur. Soğutucu gazın sıvı olarak girip, buharlaşarak gaz olup maddeden çekildiği bölümdür. Evaporatörün kanallarına soğutucu girince ısıyı, soğutulan maddeden soğurur. Bu esnada ısıyı ortamdan emerken kaynamaya başlar ve sonrasında da buharlaşır. Kısacası; soğutucu akışkan sıvı olarak girdiği bölümden gaz olarak çıkar. Böylece ortamdaki ısı alınarak ortama soğuk ya da serin bir hava aktarılır. Soğutma işleminde split klima çalışma prensibini bu şekilde özetlemek mümkün. Isıtma işleminde ise kompresörden buharlaşmış olarak çıkan gaz, evaporatörde sıvı hale dönüşür. Dış üniteye buharlaşarak gelen gaz, sıvı hale dönüşürken ortama ısı verir. Split klimalar, elektronik devre kartı ile kontrol edilir.

Split Klima Çeşitleri Nelerdir?

Split Klima Çeşitleri

Split klimalar, iç ünite sayısına göre çeşitlenir. Split klima çeşitleri şunlardır:

 1. Mono Split Klima: Tek dış üniteyle birlikte tek iç üniteye sahip split klimalardır. Ev tipi klimalar genellikle mono split şeklindedir.
 2. Multi Split Klima: Tek dış üniteye sahip olmakla birlikte birden fazla iç üniteye sahip olan klimalardır. Multi split klimalar genellikle büyük mekânlarda kullanılır.

Split Klima Özellikleri

Split Klima Özellikleri

 • Yeni iklimlendirme sistemleriyle üretilen split klimalarda hidroflorokarbon (HFC) karşımı olan ve “R32” adı verilen çevre dostu soğutucu gazlar kullanılır.
 • Split klimalar; mono split ve multi split sistemler olarak ikiye ayrılır.
 • Split klimalarda iç ve dış ünite ayrı yerlerdedir.
 • Split klimalar yer tasarrufu etmek isteyenler için ideal bir seçenek olarak öne çıkar.
 • Split klimalar anti-bakteriyel klimalardır.

Split Klimaların Avantajları

 • Split klima modellerinde dış ünite, iç üniteden ayrı bir yerde olduğu için dış üniteden çıkan ses iç üniteden dolayısıyla da ortamdan uzakta kalır. Dolayısıyla split klimanın dış ünitesi, iklimlendirilmesi istenen ortamdan uzak bir yere monte edilerek mekânda arzu edilen sessizlik sağlanabilir.
 • Split klimalar iki ayrı parçadan oluştuğu için üniteler tek tek daha az yer kaplar ve bu şekilde hem alan tasarrufu sağlar hem de estetik bir görünüm sunar.
 • Multi split klima modelleri ile tek dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanabildiği için dış üniteden yer tasarrufu edilmesini sağlar.
 • Split klima modellerinde klimayı oluşturan parçaların birden fazla üniteye ayrılması sebebiyle, cihaz daha verimli çalışır ve enerji tasarrufu sağlar.
 • Split klimalar çalışırken az enerji harcayan yüksek verimli klima modelleri olarak bilinir.
 • Anti-bakteriyel özellikteki split klimalar, içinde bulunan filtreler sayesinde ortamda temiz bir iklimlendirme sağlar.
 • Split klimalar hem sıcak hem de soğuk havalarda en hızlı ve aynı zamanda en verimli performansı sergiler.
 • Split klimalar geniş bir ürün yelpazesi ile beğenilere sunulur. Dolayısıyla bütçenize ve mekânınıza en uygun split klimayı kolayca bulabilirsiniz.
 • Split klimalar hem çevre hem de cep dostudur.
 • Kolay montaj özelliğine sahip bulunur.
 • Split klimalar bir kumanda ile kontrol edilebilir. Böylece evinizin konforunu uzaktan, bireysel olarak dilediğiniz şekilde ve kolayca sağlayabilirsiniz.
 • Split klimaların iç üniteleri yere, tavana, asma tavan aralarına ya da duvara yapılabilir. Dolayısıyla bu klimalar pek çok farklı mekânda kullanım için uygundur.

Split Klimalar Nerelerde Kullanılır?

Split klimalar geniş bir kullanım alanına sahip olmasıyla da öne çıkar. Genellikle duvar tipi split klima ve salon tipi split klima modelleri tercih edilir. Duvara kolaylıkla monte edilebilen duvar tipi split klima modelleri küçük mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir. Salon tipi split klima modelleri ise daha büyük alanlar için idealdir. Split klimalar genel olarak şu mekânlarda ideal iklimlendirme sağlar:

 • Konutlar,
 • İşyerleri,
 • Bilgi işlem odaları,
 • Mağazalar,
 • Alışveriş merkezleri,
 • Düğün salonları,
 • Kapalı konser salonları,
 • Kongre merkezleri,
 • Seminer ve konferans salonları,
 • Toplantı salonları,
 • Kapalı spor salonları.

İleri teknoloji split klima modelleri, her mekânda kullanım esnekliğine sahip olduğundan rahatlıkla ve güvenle tercih edilebilir. Eğer siz de yaşam alanlarınızı yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu ile iklimlendirmek istiyorsanız split klima modellerini tercih edebilirsiniz. En iyi split klima modelleri Alarko Carrier’da sizleri bekliyor!

Alarko Carrier Klimaları