Klimanız Yaza Hazır Mı?

Sıcaklık yükseldiğinde, bunaltıcı yaz sıcağına hazırlıksız yakalanmamak için klimanızın yaza hazır ve nazır olması gerekiyor. Yazın gerçekten sıcak olan ilk gününde isteyeceğiniz son şey, klimanızın çalışmadığını görmektir. Ancak, yaz gelmeden önce biraz hızlı yıllık bakım yapmanız bunun önüne geçebilir. İlkbahar, klimanızı yaza hazırlamak için mükemmel bir zamandır. Merkezi bir klima, bir iç hava işleyici ve bir dış kompresör (kondenser) kullanır. Kondenser ünitesi tipik olarak açık havada bulunur. Bu, klima ünitenizin temizlemek ve bakımını yapmak isteyeceğiniz kısmıdır. Klimanız soğuk kış aylarında yaprakları ve diğer kalıntıları toplayarak boşta bekler. Filtreleri değiştirmek, kondansatörü temizlemek ve birkaç küçük kontrol yapmak klima ünitenizi bu yaz evinizi verimli bir şekilde çalıştırmaya ve soğutmaya hazır olacak şekilde şekillendirecektir. Şimdi gelin, klimanızı yaza hazırlamak için neler yapabiliriz, birlikte bakalım.

 1. Önce Güvenlik

Klima sisteminizde çalışmadan önce devre kesiciyi kapatın. Klima ünitenizde çalışmaya başlamadan önce servis panelinden kondenserin gücünü kapattığınızdan emin olun. Kondansatör ayrıca tipik olarak ünitenin yanında bulunan, hava koşullarına dayanıklı bir bağlantı kesme kutusuna sahiptir. Bu, kondansatörü kapatmak için bir kol, sigortalar veya bir devre kesici içerir. Bunu da kapattığınızdan emin olun.

 1. Filtreleri Temizleyin veya Değiştirin

Klima filtrelerinizi tozla tıkanmaya başladıklarında temizleyin veya değiştirin. Hatta en güzeli, tıkanmalarını beklemeden yılda en az iki kez onları değiştirmenizdir. Bu filtrelerin değiştirilmemesi hava akışını kısıtlayacak ve klimanızın verimini düşürecektir. Toz filtreleri ayrıca tozu evinizin içine yeniden sirküle eder.

Klimanız Yaza Hazır Mı

 1. Klimanın Kondenser Bobinlerini Temizleyin

Klima ünitenizin kondenser serpantinlerini ve birikinti fanını temizleyin. Bir merkezi klimanın kondenser ünitesi, tipik olarak dış mekanda bulunur. Kenarları ızgara gibi görünen metal bir kutu içinde büyük bir fanı andırır. Kondenser üniteniz kışın örtülüyse üzerini açın. Bu durumda, muhtemelen temizlenecek çok fazla kalıntı yoktur. Üstü örtülmemişse, büyük bir ihtimalle daha büyük bir yaprak, bahçe kalıntısı ve kir birikimini temizlemeniz gerekecektir. Fanın boş olduğundan ve tüm kalıntılardan arınmış olduğundan emin olun. Ardından, kutunun içini kontrol edin. Hava, radyatör tarzı kondenser serpantinleri boyunca hareket eder. Birikintilerin bobinleri tıkayıp tıkamadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, kondenser ünitenizin en yüksek verimlilikte çalışması için bu serpantinlerin temizlenmesi gerekir.

Bobinleri temizlemek için:

 • Yan ve üst panelleri veya koruyucu ızgaraları kondenser ünitesinden çıkarın. Not: Kondenser ünitesine giden gücün kapalı olduğundan emin olmak için iki kez kontrol edin.
 • st kısmı kaldırın. Fan ağırlaştıracak şekilde ona takılmış olabilir. Not: Fana bağlı kablolardan hiçbirini çekmeyin.
 • Bir buzdolabı serpantin fırçası veya vakumlu yumuşak bir fırça kullanarak, serpantinleri ünitenin dışından nazikçe temizleyin. Dışını temizledikten sonra bobinleri içeriden vakumlayın. Not: Hassas kanatçıkları bükmemeye veya bobinlere zarar vermemeye dikkat edin.
 1. Kalıntıları Temizleyin.

Kondansatörün tabanındaki tüm yaprakları ve birikintileri temizleyin. Klima ünitenizde gider varsa, giderin temiz olduğundan emin olun. Üfleyicinin fan kanatlarını elektrikli süpürge veya bez kullanarak temizleyin. Ünitenin içindeki fazla suyu temizleyin. Her şey temizlendikten sonra kondansatörü yeniden monte edin.

Klimanız Yaza Hazır Mı

 1. Soğutucu Hatlarını Kontrol Edin.

Soğutucu tüpleri veya boruları, klimanızın klima santralindeki evaporatöründen dışarıdaki kondansatöre kadar uzanır. Bu hatlar genellikle köpük soğutma hattı izolasyonu ile kaplanır. İzolasyonun aşınmış veya eksik olduğu alanlar olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, yeni köpük yalıtım manşonları ile değiştirin veya hatları köpük yalıtım bandı ile spiral bir şekilde sarın.

 1. Klimanızı Test Edin.

Yeni temizlenen klima ünitenizi, ünitenin iyice kurumasını sağladıktan sonra test edin. Kondenser ünitenizin gücünü tekrar açmanız gerekecek. Aşağıdakileri yaparak kondansatöre giden gücü tekrar açın:

 • Evinizdeki termostatı kapatın.
 • Hem bağlantı kesme kutusundan hem de ana panelden gücü açın.
 • Termostatı soğumaya getirin.

Lütfen dikkat: Merkezi klimanızın kapalı soğutma sisteminin onarımı kendi başınıza yapabileceğiniz bir iş değildir. Profesyonel bir klima servis uzmanı tarafından ele alınmalıdır. Klimanızda verimli çalışmayı sağlamak ve profesyonel servis personeline olan ihtiyacı minimumda tutmak için yukarıda bahsettiğimiz belirli temizlik ve bakım görevlerini kendiniz yapabilirsiniz. Bahsi geçen tüm temizlik adımlarını bir klima servisi çağırarak da gerçekleştirebileceğinizi ve klima yaz bakımının profesyonel ellerde daha güvende olduğunu da hatırlatmak isteriz. Klima bakımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm ipuçlarına detaylı olarak Klima Bakımı Nasıl Yapılır yazımızdan ulaşabilirsiniz.