Klimalı Oda Nasıl Nemlendirilir?

Yazın sıcağından kurtulmak için klima şart. Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmaya devam eden sıcaklıklarla birlikte bazen bu rahat soğutma sistemi, rahatsız edici derecede kuru havaya yol açabiliyor. Yaz aylarında iç mekan nem seviyeleri yüzde 35 ila 65 arasında olmalı. Yüzde 35’in altında bir nem oranının olduğu ortamlarda düzenli olarak vakit geçirdiğinizde kendinizde kuru bir cilt, tahriş olmuş gözler ve rahatsızlık veren sinüsler gibi semptomların ortaya çıktığını fark edeceksiniz. Bu gibi durumların önüne geçebilmek ve klima kullandığınız ortamlarda ideal nem seviyelerini sağlamak için klimalı oda nasıl nemlendirilir, bilmeniz gerekir. Her şeyden önce kaliteli bir hava nemlendiricisine yatırım yapmakla başlayabilir, ardından da burada listelediğimiz klimalı ev nasıl nemlendirilir ipuçlarını takip ederek evinizdeki nem seviyesini arttırmanın basit ve pratik yollarına erişebilirsiniz.

Klimalı Ortam Nasıl Nemlendirilir?

1. Buharlaşma Sağlayın.

Klimalı Oda Nasıl Nemlendirilir

Klimalı bir odadaki nemi artırmanın en kolay yollarından bir tanesi, ilgili odanın etrafına birkaç kase su yerleştirmektir. Su yavaş yavaş havaya karışarak buharlaşacaktır ve organik bir nem akışı sağlayacaktır. Daha hızlı buharlaşma için büyük, sığ kaseler kullanın ve pencere pervazları gibi çabuk ısınacakları, doğrudan güneş ışığına maruz kalacakları yerlere bırakın. Eğer su dolu cam kaseler konusunda estetik kaygılarınız varsa kaseleri dekoratif taş veya cam çakıl taşlarıyla doldurmayı deneyin. Dekoratif bir masa üstü su çeşmesi de klimalı odayı nemlendirme konusunda en az su dolu cam kaseler kadar yardımcı olabilir. Akan suyun yatıştırıcı sesiyle birlikte daha konforlu iç mekan koşullarına sahip olabilirsiniz.

2. Salon Bitkileri Kullanın.

Klimalı Oda Nasıl Nemlendirilir

Tıpkı insanların ve hayvanların terlemesi gibi, bitkiler de su buharını havaya verir ve çevrelerindeki nemi yükseltir. İçinde bulundukları toprak aynı zamanda yavaş yavaş buharlaşan suyu da tutar. Yüksek terleme oranına sahip bitkiler bularak onları klimalı odanızın stratejik yerlerine yerleştirin. Klimalı odayı nemlendirmek için kullanabileceğiniz en iyi bitki alternatifleri, genellikle büyük yapraklı tropik bitkilerdir: Areka palmiyesi, bambu, deve tabanı ve aglaonema, yani Çin herdemyeşili, bu noktada tercih edebileceğiniz öncelikli bitkiler arasında.

3. Havayı Kurutmanın Akıllıca Yollarını Arayın.

Klimalı Oda Nasıl Nemlendirilir

Çamaşırlarınızı kurutucuya atmak yerine oturma odanıza veya evin diğer nemsiz kalmış bölümlerine bir çamaşır askısı kurun ve çamaşırlarınızı oraya asın. Bu şekilde elektrikten tasarruf edecek ve konforunuzu artıracaksınız. Fazla çamaşırınız yoksa bir kurutma askısına birkaç ıslak havlu asarak aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Biraz daha fazla nem için bulaşık makinenizin kurutma programını kullanmak yerine bulaşıklarınızı kendi başlarına kurumaya bırakabilirsiniz. Bulaşık makinesinin kapısını açık bırakmak, klimalı bir odada da nemin artmasına yardımcı olur.

4. Duş Almayı Avantaja Çevirin.

Duş alırken buharın evin geri kalanına yayılması için hem duşakabin kapısını hem de banyo kapısını açık bırakın. Bunun yapmak için imkanınız yoksa aynı etki için duştan hemen sonra duşakabin kapısını ve banyo kapısını açmanız da yeterlidir. Set üstü ocakta yemek pişirirken buharın havaya nem katmasına izin vermek için tencerelerinizin kapaklarını da açık bırakabilir ve aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

5. Bir Oda Nemlendirici Kullanın.

Klimalı Oda Nasıl Nemlendirilir

Yazın klimalı oda nasıl nemlendirilir sorunsalını çözmenin en etkili yollarından bir tanesi de şüphesiz ki hava nemlendirici kullanmaktır. Bir oda nemlendirici herhangi bir odaya nem eklemek için tasarlanmıştır, dolayısıyla evinizde klima kullanıyorsanız sadece tek tek odaları ya da klimanın kullanıldığı odayı değil, evin tamamını nemlendirmeniz tavsiye edilir. Elbette ilk etapta sadece klimanın kullanıldığı odayı bir hava nemlendirici ile nemlendirmek de güzel bir başlangıçtır. Havaya temiz nem verdiğinden emin olmak için nemlendiricinin düzenli olarak temizlendiğinden emin olmanız da oldukça önemlidir. Farklı nemlendirme olanakları için Evdeki Nem Oranı Nasıl Azaltılır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.