Klima Çeşitleri Nelerdir?

Yaşam alanlarının vazgeçilmez iklimlendirme cihazlarından olan klimalar hem yazın hem de kışın kullanılabilen cihazlar arasında yer alıyor. Yalnızca ısıtma ve soğutma değil; temizleme, sirkülasyon yaptırma ve havanın nem miktarının belirli bir oranda tutulmasını sağlama işlevleri gören klimalar gerek evlerde gerekse de işyerlerinde sıklıkla tercih ediliyor. Yeni bir klima satın almak isteyenler pek çok farklı klima çeşidi ile karşı karşıya kalıyor. Peki kaç çeşit klima bulunur, klima çeşitleri nelerdir, hangi alan için hangi klima çeşidi uygundur? Tüm bu soruların ve daha fazlasının yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Klima Çeşitleri

İşyeriniz ya da eviniz için bir klima satın alacağınız zaman pek çok farklı klima çeşidi ile karşı karşıya kalırsınız. Bunlar arasından doğru seçimi yapmaya çalışmak kimi zaman stresli ve zorlayıcı bir hal alabilir. Eğer siz de yeni bir klima satın almak istiyor ancak hangi klima çeşidine yönelmeniz gerektiğini bilmiyorsanız klima çeşitleri ile ilgili daha fazla bilgi edinerek, ihtiyacınıza en uygun klimayı kolayca bulabilirsiniz. Klima çeşitleri nelerdir gelin hep birlikte bakalım!

1. Split Klima Çeşitleri

Klima Çeşitleri Duvar Tipi

Split klimalar ya da split sistem en az iki üniteden meydana gelen klimalar olarak biliniyor. Duvar tipi klimaların birçoğu split klima olarak karşımıza çıkıyor. Bir dış ünite ve bir de iç ünite olmak üzere iki üniteden meydana gelen split klima modelleri, iç ünite sayısına göre de mono split klima ve multi split klima olarak isimlendiriliyor.

1.1. Mono Split Klima

Tek dış üniteyle birlikte tek iç üniteye sahip klimalardır.

1.2. Multi Split Klima

Tek dış üniteye sahip olmakla birlikte birden fazla iç üniteye sahip klimalardır. Büyük mekanlarda kullanılmaktadır. Multi split klimalar, birden fazla lokasyonda birbirinden bağımsız olarak çalışacak iklimlendirme sistemine ihtiyaç duyulduğunda rahatlıkla tercih edilebilir.

1.3. Salon Tipi Split Klima

Salon tipi klimalar, hava dağılımını en homojen şekilde gerçekleştiren klimalardır. İnsan sirkülasyonunun fazla olduğu hastane, otel, yurt gibi alanlarda tercih edilebilir. Salon tipi split klimalar, geniş mekanlar için ideal iklimlendirme çözümü sunar.

Klima Çeşitleri Salon Tipi

1.4. Yer & Tavan Split Klima

Yer ve tavan split klimalar, zemine yerleştirilerek ya da tavana asılarak monte edilir. Yer ve tavan split klimalar da tıpkı salon tipi split klimalar gibi yüklü iklimlendirme çözümü gerektiren geniş mekanlarda kullanılır. Bu klimalar cam bulunmayan mağaza, ofis gibi mekanlar için ideal bir iklimlendirme çözümü sunar.

Klima Çeşitleri Tavan Tipi

Split Klima Kullanım Alanları: Split klimalar genelde ev, işyeri, kafe ve restoran gibi mekanlarda kullanılır. Evlerde pencere tipi klimalarla birlikte en çok kullanılan klima çeşitleri olarak bilinir.

2. Paket Tip Klima Çeşitleri

Klima çeşitleri ve fiyatları incelenirken karşınıza çıkacak bir diğer klima çeşidi de paket tip klimalar. Bu klima çeşitleri “rooftop” olarak da bilinir. Paket tip klimalar, dış ve iç ünitenin bir arada toplanmış halidir. Paket tip klimaları kullanabilmek için birtakım alan özelliklerine sahip olmak gerekir. Bu klimalarda ek olarak hiçbir ünite bulunmaz. Paket tip klimalar hava dağıtımını tek merkezden gerçekleştirir.

2.1. Düşey-Yatay Tip Paket Klima

Düşey-yatay tip paket klima çeşitleri split klimaların daha büyük kapasiteli tipleridir. Bu klimalar havayı direkt olarak iklimlendirilecek mahale üfleyebildiği gibi, kısa kanallar kullanılarak daha homojen hava dağılımı da sağlayabilir. Düşey-yatay paket tip klimalar ayrıca ihtiyaç halinde iç üniteye dış hava bağlantısı yapılarak ortama taze hava verebilir.

2.2. Çatı Tipi Paket Klima

Çatı tipi paket klimalar; ısıtma, soğutma ve taze hava ihtiyaçlarını tek bir cihaz olarak karşılayabilen cihazlardır. Çok yönlü ve verimli olmaları, dış ortamda kullanılabilmeleri tercih edilmelerindeki en önemli sebeplerdendir.

Paket Tip Klima (Rooftop) Kullanım Alanları: Bu klimaların kullanım alanları geniş ticari binalar, havalimanları, restoranlar, mağazalar, sinema ve tiyatro salonları, konferans salonları, endüstriyel binalar ve lojistik merkezleridir.

3. Pencere Tipi Klima

Klima çeşitleri ve özellikleri incelendiğinde karşılaşılacak klimalardan biri olan pencere tipi klimalar, tek bir üniteden oluşan ve doğrudan pencereye monte edilen cihazlardır. Pencere tipi klimalar her ne kadar pencereye monte edilse de isteğe bağlı olarak duvarda delik açıp duvara da monte edilebilir. Split klimalarda kompresör, evaporatör, kondanser ve motor iki farklı ünitede yer alırken bu klimalarda tek bir ünitede bir araya getirilmiştir. Pencere tipi klima çeşitleri dış ortam ile direkt temasta olduğundan ihtiyaç duyulursa oda içinde taze hava sağlama özelliği bulunan çeşitleri de bulunur. Pencere tipi klima kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Soğutma sistemi elemanlarının tamamı tek bir gövde içinde bulunduğundan montaj yeri önemlidir. Bu klimaların direkt olarak dış ortama temas ediyor olması gerekir.

Pencere tipi klimalar arasında; yalnızca soğutma, soğutma + ısı pompalı, soğutma + rezistanslı olmak üzere 3 farklı çeşit bulunur.

Pencere Tipi Klima Kullanım Alanları: Bu tip klimalar yüksek sesli çalışma alanları, depo, şantiye, atölye, sera ve hayvan barınakları gibi yerlerde kullanılabilir.

4. Portatif Klima

Klima Çeşitleri Konsol Tipi

Eğer küçük klima çeşitleri ve özelliklerini incelemek istiyorsanız portatif klimalar sizin için doğru seçenek olabilir. Mobil klima olarak da bilinen portatif klimalar, kolaylıkla taşınabilen ve her mekana uyum sağlayabilen klima çeşitlerindendir. Montaj hizmeti gerektirmemesi, tekerlekleri sayesinde pratik bir şekilde taşınabilmesi, herhangi bir dış üniteye sahip olmaması portatif klimaların öne çıkan özellikleri arasında yer alır. Portatif klimalar ayrıca yüksek verimle çalışan ve az enerji harcayan klimalardır. Seyyar klima çeşitleri arasında yer alan bu klimalarla pek çok alanda arzuladığınız iklimlendirme sonucunu elde edebilirsiniz.

Portatif Klima Kullanım Alanları: Portatif klimaların taşınabilir yapısı ve yüksek verimliliği onu pek çok alanda kullanılabilir kılmaktadır. Portatif klimalar; konutlarda, işyerlerinde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda, toplantı ve konser salonlarında kullanılabilir.

5. Kanal Tipi Klima

Klima Çeşitleri Kanal Tipi

Kanal ve menfezler yardımı ile hava dağılımı sağlayan klima çeşitleridir. Kanallı tip klimaların iç üniteleri tavan arası boşluğuna gizlenerek monte edilir. Bu klimalar mekan dekorasyonu açısından oldukça şık bir görüntü sağlar.

Kanal Tipi Klima Kullanım Alanları: Bu tipi klimalar yüksek konfor istenen mekanlarda tercih edilir. Kanal tipi klimalar; hastane, okul, spor salonu, konut, site, fabrika, havaalanı, alışveriş merkezi, otel, pansiyon, villa, restoran, kafe ve atölye gibi pek çok alanda kullanılabilir.

6. Kaset Tipi Klima

Klima Çeşitleri Kaset Tipi

İç üniteleri tavan boşluğuna, dış üniteleri ise tavana monte edilen 4 yönlü ısıtma ve soğutma özelliğine sahip bulunan klima çeşitleridir. Kaset tipi klimalar, özellikle eşit hava salınımı istenen mekanlarda tercih edilir. Bu klimalar, yüksek konfor şartları ve kolay kurulumu nedeniyle duvar ve salon tipi klimalardan sonra en çok tercih edilen klimalardandır.

Kaset Tipi Klima Kullanım Alanları: Doğru projelendirilmiş bir kaset tipi klima ile her ortamda konfor yaratmak mümkündür. Kaset tipi klimalar; hastane, okul, otel, restoran, yurt, spor salonu, atölye, alışveriş merkezi, seminer salonu gibi pek çok alanda kullanılabilir.

Klima çeşitlerini genel olarak bu 6 ana başlık altında incelemek mümkün. Eğer eviniz ya da işyeriniz için bir klima tercihi yapacaksanız öncelikle bu klimaların özelliklerini ve ideal kullanım alanlarını bilmenizde fayda var. Yaşam alanınız için doğru klimaya karar verdiyseniz Alarko klima çeşitlerini incelemek için hemen tıklayın!

Alarko Carrier Klimaları