Klima BTU Nedir? Klima BTU Hesaplama Nasıl Yapılır?

Önemli iklimlendirme cihazları arasında yer alan klimalar, dört mevsim kullanılabilir olmasıyla birçok ev ve işyeri için temel ısıtma-soğutma cihazı görevini görüyor. Özellikle ılıman iklim koşulları hâkim olan bölgelerde kış aylarında ısınmak için de klima tercih ediliyor. Yaz aylarında ise ferahlamak ve serinlemek amacıyla kullanılan klimalar, farklı özelliklerdeki modelleriyle her ortamın ihtiyacını en iyi şekilde karşılıyor. Mekânın iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılayabilme konusunda elbette doğru klima seçimi büyük rol oynuyor. Doğru klima seçimi demek aslında mekâna uygun klima seçimi yapmak anlamına geliyor. Klimanın kullanılacağı mekâna uygun klima seçimi yapabilmek içinse klima BTU hesaplama işlemi gerekiyor. Ortamın büyüklüğüne uygun olarak seçilen klima BTU değeri hem daha verimli hem de daha ekonomik bir iklimlendirme sağlıyor. Eğer siz de eviniz ya da işletmeniz için bir klima satın almayı düşünüyorsanız öncelikle mutlaka BTU hesaplaması yapmalısınız. Klima BTU nedir, BTU hesabı nasıl yapılır gibi en çok merak edilen soruların yanıtları yazımızda sizleri bekliyor!

Klima BTU Ne Demek?

Klima Btu Nedir, Klima Btu Hesaplama 1

Klima satın alınacağı zaman en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında cihazın BTU değeri geliyor. Peki klima BTU değeri ne anlam ifade ediyor? Klima BTU hesaplama neden önem arz ediyor? BTU aslında British Thermal Unit sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bir enerji birimi olan BTU, 1 libre suyun sıcaklığını 63 F’den 64 F’ye çıkarmak için gerekli enerji miktarını ifade eder. Bu tanım, sıcaklık değişimlerinin 1 atmosferlik basınç altında ölçümleri şartında geçerlidir. 1 BTU = 1055,06 Joule = 252 cal = 0,293 Wh

BTU/h ya da BTU/saat şeklinde gösterilen birim ise klimanın 1 saatte ortamdan aldığı ya da ortama verdiği enerji miktarını gösterir. Bu değer arttıkça klimanın değeri de artmaktadır. BTU değerinin yüksekliği, yüksek bir ısıtma ve soğutma kapasitesi anlamı taşır. Bu yüzden BTU değeri, klimanın performansı ile ilgili önemli ipuçları sunar. Çünkü yüksek ısıtma/soğutma kapasitesi, birim zamanda daha fazla miktarda havayı ısıtmak ve soğutmak yani belirlenen ısı değerine daha kısa sürede ulaşmak anlamına gelir. Dolayısıyla ilgili değer doğru hesaplanmalı, cihazın kullanılacağı alanın metrekaresine en uygun BTU değerine sahip klima tercih edilmelidir.

Klima BTU Hesaplama Nasıl Yapılır?

Klima BTU hesaplaması yaparken her coğrafi bölge için ayrı bir hesaplama yapılması gerekiyor.  Yani BTU hesaplama yaparken yaşanılan yerin iklimine göre belirlenen katsayıları kullanmalısınız.

Klima BTU hesaplama formülü şu şekildedir:

Soğutma İhtiyacı (BTU/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak Alan (m2)

Kısaca, ikâmet edilen yerin iklimine göre belirlenen katsayılar mekân büyüklüğü ile çarpılır. Daha doğru bir sonuç elde etmek için -eğer klimayı kullanacak kişi sayısı 4’ten fazlaysa- çıkan sonuca mekânda yaşayacak her kişi sayısı için 600 BTU ilave etmek doğru olacaktır.

Klima BTU hesaplama yaparken kullanılacak coğrafi bölge katsayıları ise şu şekildedir:

Klima Btu Nedir, Klima Btu Hesaplama 2

İç Anadolu Bölgesi katsayısı: 346

Karadeniz Bölgesi katsayısı: 385

Marmara Bölgesi katsayısı: 385

Ege Bölgesi katsayısı: 423

Akdeniz Bölgesi katsayısı: 445

Güneydoğu Anadolu Bölgesi katsayısı: 462

Doğu Anadolu Bölgesi katsayısı: 308

Klima BTU Hesaplama Örneği

Klima BTU hesaplamasının nasıl yapıldığını daha iyi anlamanız için bir örnek verelim:

(Soğutulacak alanın metrekaresi) 22,46 x (Ege Bölgesi katsayısı) 423 = 9500 BTU/h

4 kişi için = 4 x 600 = 2400 BTU/h

9500 + 2400 = 11.900 BTU/h sonucu elde edilir. Yani bu hesaba göre 12.000 BTU/h kapasiteli bir klima yeterli olacaktır. Klima BTU/h değerine göre cihazın değerinin artması kafalarda yanlış bir bilgi uyandırmamalı. Her mekân için yüksek kapasiteli BTU/h değeri sunan klimalar, doğru klimalar değildir. Mekânın ihtiyacından daha fazla kapasiteye sahip bir klima hem verimli iklimlendirme gerçekleştirmez hem de olması gerekenden daha fazla enerji tüketimine yol açar.

Klima BTU Hesabı Yapmadan Önce Şu Sorulara Yanıt Bulun

Klima Btu Nedir, Klima Btu Hesaplama 3

  • Klimanın kullanılacağı coğrafi bölge neresi? Yaşanılan bölgeye göre yukarıdan bölge katsayısını bulabilirsiniz.
  • Soğutulacak alanın metrekaresi ne kadar? Klimayı satın almadan önce monte edilecek yeri mutlaka belirleyin ve daha sonra da bu alanın metrekaresini hesaplayın.
  • Klimayı kaç kişi kullanacak? Klimanın kullanılacağı ortamdaki kişi sayısını önceden belirlemek, doğru bir seçim yapabilmek açısından önemli. Eğer klimayı 4’ten fazla kişi kullanacaksa elde edilen sonuca mekânda yaşayacak her kişi sayısı için 600 BTU ilave etmek gerekir.
  • Klimanın kullanılacağı mekândaki aydınlatma 500 Watt’ın üzerinde mi? Eğer öyleyse 500 Watt üzerindeki aydınlatma değerini 3.4 ile çarpıp soğutma ihtiyacınıza ilave etmelisiniz.

Online Klima BTU Hesabı

Doğru bir klima seçimi ve doğru klima BTU hesabı için bir uzmandan destek almaya ne dersiniz? Hemen Alarko Carrier Klima Sihirbazı’na gidin, size en uygun klimayı sadece 3 adımda beraber seçelim.

Alarko Carrier Klimaları