Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz-kış ev, ofis, hastane, otel gibi çeşitli mekânları iklimlendirmek için tercih edilen klimalar, yanlış bir model seçildiğinde ciddi problemlere neden olabiliyor. Ürünün montajının yapılacağı yerin özelliklerine, yalıtım durumuna bakmak, alınacak klimanın verimliliğini, fonksiyonlarını ayrıntılı olarak incelemek klima alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde başı çeken unsurlar. Bu ve bunun gibi önemli bilgilere ulaştıktan sonra ortaya çıkan tabloya göre bir klima almak iyi bir seçim yapmanızı da kolaylaştırabilir. Bu açıdan klima alırken dikkat edilecekler montaj yapılacak yer ile bizzat ürün özelinde ikiye ayrılabiliyor. Siz de yazın bunaltıcı sıcaklarına karşı mekânı ferahlatacak ya da hızlıca ortam ısısını yükseltecek en doğru klimayı yazımızda yer alan kriterlere göre seçebilirsiniz.

Montaj Yapılacak Yere Uygun Klima Bir Seçin

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klimalar, iklimlendirme sağlayacağı mekâna göre farklı kategorilere ayrılabiliyor. Ofisler için başka evsel mekânlar için başka modelleri tercih edilebilir, cihazın kapasitesi ile mekânın büyüklüğünü eşleştirebilirsiniz. Klima alırken dikkat edilecek hususların başında gelen bu ayrıntıyı bir örnek ile açıklamak da mümkün. Duvar tipi split klimalar, bir adet iç ve bir adet dış üniteden oluşan, genellikle de ev ve ofisler başta olmak üzere alışveriş merkezlerinden sinemalara, okullardan hastanelere kadar pek çok mekânda tercih edilebilen popüler modeller. Düşük ses seviyesinde çalışması ile de bilinen bu modeller, eviniz, yazlığınız ya da iş yeriniz için seçeceğiniz klimalarda öne çıkabilir. Montaj yapılacak yerin büyüklüğü de son derece önem arz ettiğinden klima alırken metrekare hesaplamaları yapmanız ve doğru modeli seçmeniz elzemdir. Nokta atışı orantı kurmak güç olsa da yaygın görüş 19,8 – 26,4 metrekarelik bir mekânı 12000 BTU klimaların soğutabildiği / ısıtabildiği yönündedir. Mekânın metrekaresi büyüdükçe gereken BTU kapasitesi de artar. Bu nedenle klima BTU hesaplama işlemleri yapabilir ve karşınıza çıkan sonuca göre klima çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz. Mağazam için hangi klimayı almalıyım, diyorsanız da işler değişebilir. Restoran, toplantı salonları, büyük çaplı iş yerleri, hastaneler, okullarda salon tipi klimaları görmek de mümkün. Geniş iç mekânlarda çokça tercih edilen bu modeller, buzdolabı görünümünde, ayaklı ve dikey formdadır. Geniş ve güçlü hava akımı sağlayan bu tip klimalar, böylece büyük iç mekânları da kolayca iklimlendirebiliyor. Bulunduğunuz bölgenin iklim koşulları da montaj öncesi hesaba katmanız gereken ayrıntılardan biri.

Klima Alırken Enerji Verimliliğine Dikkat

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli 4

Klima alırken nelere dikkat edilmeli konusunda enerji verimliliği de her zaman en önemli kriterlerinizden biri olabilir. Hem verimlilik hem de enerjiden tasarruf için A ya da A+ ve üzeri enerji sınıfındaki cihazlar tercih edilebilir. Klimalarda bir sezon boyunca enerjinin ısıtmaya dönüştürülme verimliliğini ifade eden SCOP değeri de bu açıdan ürün ayrıntılarında gözlerinizin derhal arayacağı özellikler arasında olmalı. Bu açıdan yüksek verimlilik sağlayan bir klimaya sahip olmak için, cihazın SCOP değeri 3.8 ya da bu seviyeden daha yüksek olabilir. Cihazın soğutma verimliliğinin bilgisini veren SEER değeri ise 6.0 ya da daha üzerinde olursa kendinize üst düzey verimliliğe sahip bir klima almış sayılırsınız. Buradan şu doğru orantıyı da kurmanız mümkün: Bir klimanın SEER ve SCOP değerleri ne kadar yüksekse cihazın verimliliği de o kadar yüksektir. Klimalardaki enerji verimliliğinin yüksek olmasının en temel avantajlarından biri ise tabii ki kendisini faturalarda gösteriyor. A ya da A+ ve üzeri enerji sınıfına sahip klimalar, faturalarınızın düşmesini de sağlayacağından uzun vadede tasarrufun da kapıları aralanıyor. Cihazın yüksek verimliliğe sahip olması yalnız faturalar noktasında değil, çevre sağlığı açısından da fayda sağlıyor. Çevre dostu klimalar için de yüksek enerji verimliliğine sahip modellerden birini tercih edebilirsiniz. Verimli enerji kullanımı çevreyi de koruduğu için gelecek nesillere, çocuklarınıza, torunlarınıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmanızın önü açılıyor. Bu açıdan yüksek enerji sınıfına sahip bir klima çift avantaj sağlıyor da denebilir. Tüm bu bilgiler ışığında klimaların özelliklerini incelerken SEER ve SCOP değeri yüksek olan modellere daha çok şans tanıyabilirsiniz.

Özelleştirilebilir Klimalar Konfor Sağlıyor

Hangi klima alınmalı merak ediyorsanız bu soruya farklı açılardan da yanıt vermek mümkün. Montaj yapılacak yere uygun bir klima seçtiniz. Yüksek enerji verimliliğine sahip bir modeli tercih ettiniz. Peki bunların yanı sıra kişiselleştirilebilir kullanımın sunduğu konfordan da yararlanmak ister misiniz? Cevabınız evet ise modern pek çok klimanın kendi kendini temizleyebilme, turbo soğutma sağlama, Wi-Fi ile kontrol edilebilme gibi özelliklere sahip olduğunu bilmenizde yarar var. Örneğin, kapatıldıktan sonra fanların bir süre daha çalışmasına imkân tanıyan kendi kendini temizleme özelliği, modern klimalar arasında öne çıkıyor. Aşırı bunaltıcı sıcaklar karşısında ise turbo soğutma moduna sahip klimalar avantaj sağlıyor. Evinizi akıllı fonksiyonlar ile donatmak istiyorsanız da Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla telefon ya da tablet üzerinden kontrol edilebilen klimaları tercih edebilirsiniz. Tüm bunlar enerji verimliliği ya da ürün montajının yapılacağı yerden sonra günlük kullanımda işleri katbekat kolaylaştıran ayrıntılar. Uyku modu, çocuk kilidi, opsiyonel Wi-Fi modülü gibi özellikler, kişiselleştirilebilir bir klima arayışınızda da öne çıkan ayrıntılar olabilir. Bu sayede gündelik klima kullanımlarınızda cihazın sunduğu özelliklerden gelen konforu hissetmeniz ve memnun kalmanız da oldukça kolaylaşıyor.

Aradığınız klima en iyi model seçenekleriyle Alarko Carrier‘da sizleri bekliyor. Keşfetmeye hemen başlayın.

Alarko Carrier Klimaları