Inverter Klima Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ortam sıcaklığını istenilen seviyede tutmaya yarayan klimalar dört mevsim kullanılabilen iklimlendirme cihazları arasında yer alıyor. Klimalar, özellikle yaz aylarında serinlemek için kullanılsa da pek çok ılıman bölgede kış aylarında ısınmak için de tercih edilebiliyor. Farklı mekanlar ve ihtiyaçlar için farklı özelliklerle geliştirilen klimalar arasında her beklentiye uygun bir seçenek bulunuyor.  Enerji tasarrufunun ön plana çıktığı klima çeşitlerinden yüksek verimliliğinin önde olduğu klima çeşitlerine kadar pek çok farklı klima seçeneği bulunuyor. Bu klima seçeneklerinden biri de inverter klimalar. Enerji tasarrufu ve yüksek performans konusunda dikkat çekmeyi başaran inverter klima modelleri özellikle büyük odalar için ideal. Eğer siz de yeni bir klima satın almayı düşünüyorsanız inverter klima özelliklerini mutlaka inceleyin. Inverter klima nedir, avantajları nelerdir, kullanım alanları nereleridir gibi pek çok sorunun yanıtı yazımızda sizleri bekliyor!

Inverter Klima Nedir, Nasıl Çalışır?

Inverter klima ne demek diye merak edenler için bu soruya kısaca şu şekilde yanıt verebiliriz: Sürekli aynı kapasitede hava üfleyerek ısıtma ve soğutma yapan yüksek enerji tasarruflu cihazlardır.  “Çevirici” anlamına gelen inverter sözcüğü bu klimaların çalışma prensibini adeta özetler. Inverter klimalarda çevrilen elektrik akımının şeklidir. Bu klimalar doğru akım motorlu değişken devirli olduğu için elektrik akımının şeklini değiştirirken rölantide doğru akım motorları ile çalışma sağlar. Inverter klima kompresörleri rölantide iken dalgalı şebeke akımı ile değil doğru akım motorlarıyla çalıştığından cihaz ısıtma-soğutma yapmadığı zamanlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı sağlanır.

Inverter Klimalar ile Diğer Klimalar Arasındaki Farklar

Inverter Klima Ne Demek

Inverter klima özellikleri gereği diğer klimalardan farklı bir çalışma prensibine sahip bulunur. Inverter klima ile normal klima farkı şu şekilde sıralanabilir:

 • Inverter klimaların inverter özelliği olmayan klimalardan en önemli farkı, açılıp kapanmamasıdır. Diğer klimalar, ortama aynı kapasitede hava verir ve ortam ayarlanan sıcaklığa geldiğinde otomatik kapanır, ortamın sıcaklığı değiştiğinde ise yeniden açılır. Inverter klimalar ise açılıp kapanma durumu söz konusu olmaz. Inverter klima nasıl çalışır sorusunun yanıtı da işte burada yatar. Inverter klimalarda hava kompresörü sürekli olarak çalışır, ortamın ihtiyacına göre çalışma kapasitesini ayarlar. Inverter klima çalışma prensibini kısaca; ortamın ısısına göre hava vermekte ve otomatik olarak ortamın ısısını ayarlamakta şeklinde özetleyebiliriz.
 • Inverter klimalar uzun süreli kullanım için inverter olmayan klimalara göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Ancak eğer klimayı birkaç saatliğine kullanacaksanız inverter klimalar avantaj sunmaz. Kısa süreli kullanımlar için A enerji sınıfı inverter özelliği bulunmayan bir klimayı da tercih edebilirsiniz. Ancak klimayı uzun süreler boyunca kesintisiz bir şekilde kullanacaksanız mutlaka inverter klimaları tercih etmelisiniz.
 • Inverter klimaları diğer klimalarla fiyat açısından kıyasladığımızda inverter klimaların daha yüksek fiyatlarda satışa sunulduğunu görüyoruz. Inverter klimaların daha yüksek fiyatlı olmasının sebebi uzun süre kullanımlarda sağladığı elektrik tasarrufudur. Inverter klimaların her ne kadar satın alma maliyeti daha yüksek olsa da sunduğu enerji tasarrufu bu farkı ödemeyi makul kılar.
 • Normal klima modellerinde 0°C’nin altında ve 30°C’nin üstünde performans kaybı yaşanırken inverter klimalar -15°C’lik soğuklarda ve 40°C sıcaklıklarda bile çalışabilir.
 • Inverter klimaların non-inventer mekanizmalı klimalardan bir diğer önemli farkı da çalıştırılır çalıştırılmaz en yüksek güce erişmesi, ortamı soğutmasının zaman almamasıdır. Bu klimalar ile kısa süre içinde ortamınızın havasını arzu ettiğiniz seviyelere getirebilirsiniz.

Inverter Klimaların Avantajları

Inverter Klima Nedir Avantajları

Inverter klima nedir ve nasıl çalışır gibi sorulardan sonra en çok merak edilen bir başka soru da “inverter klimaların avantajları nelerdir” sorusu oluyor. Inverter klimaların sunduğu en önemli avantajlar şu şekilde:

 • Inverter klimalar “non-inventer” klimalara göre çok daha tasarrufludur. Inverter klima, ısıtma ve soğutmada A sınıfı bir klimaya göre %30 ila %50 oranında tasarruf sağlar. B sınıfı bir klimaya göre bu oran %70’lere kadar çıkabilir.
 • Inventer klima kullanılan ortamda ısı dalgalanmaları yaşanmaz.
 • Çok kısa sürede ısıtma ve soğutma yapabilir.
 • Maksimum çalışma kapasitesi diğer klimalara göre daha yüksektir.
 • Daha uzun ömürlü ve konforludur.
 • Kompresör devrini kullanıma göre otomatik olarak ayarlayabilir.
 • Enerji kullanımı ortamın ısısına bağlı olarak değiştiğinden daha verimlidir.
 • Kalkınma akımı kullanmadığı için yüksek enerji çekmez.
 • Daha sağlıklı ve daha güvenilirdir.
 • Kurulum ve montajı basittir.
 • Büyük odalar için idealdir.
 • Stabil bir yapıda çalışır.
 • Tasarruflu yapısıyla 4-5 saat ve üstü sürelerde çalıştırılmaya elverişlidir.
 • Sadece gerektiği kadar ısıtma ve soğutma yapar.
 • Hava kalitesini arttırır.
 • Astım ve alerjik durumları en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Daha güncel ve başarılı bir sisteme sahip bulunur.
 • Alternatiflerine kıyasla daha sessiz çalışır.
 • Operasyon ve bakım ücretleri daha düşüktür.

Inverter Klimalar ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular

Inverter Klima Nedir 1

Inverter klima 24 saatte ne kadar yakar?

Inverter klimaların harcadığı enerji miktarı klimaların çalışma aralığı, iklimlendirme yapılan alanın pencere sayısı, tercih edilen ısıtma ve soğutma ayarı, iklimlendirilen alanın konumu, yalıtımı gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak kısa bir örnekle bu soruya genel bir cevap vermek mümkün. 12 saat boyunca kesintisiz bir şekilde çalışmasını sürdüren 12.000 BTU bir inverter klima, ilk etapta 1.6 kw enerji harcar. Ortam özelliklerine göre bu harcama 0.2 kw seviyelerine inebilir. Ancak ortalama bir cevap vermek gerekirse 12.000 BTU bir inverter klima saat başına 0.7-0.8 kw enerji tüketir. BTU değeri 9.000 olan inverter klimaların ise saatte ortalama 0.6 kw enerji harcadığı kabul edilir.

Inverter klima kaç derecede çalışmalı?

Yaz aylarında klimanın derecesini ayarlarken dış hava sıcaklığından 10 derece daha düşük sıcaklık değerini ayarlamak önerilir. Yaz aylarında dışarıda 40 derece sıcaklık olan bir günde klimanızı önce 35, sonra 30, sonra da 25 dereceye ayarlayabilirsiniz. Bu sayede vücudunuz ani ısı değişimlerine maruz kalmaz ve çeşitli sağlık problemleri yaşamazsınız. Kış aylarında ise klimanızı 20-22 derece ayarında kullanabilirsiniz.

Inverter klima kaç saat çalışmalı?

Inverter kimanın çalışma saatleri klimanın hangi amaçla kullanılacağına, mekanın büyüklüğüne, klimanın markasına, teknik özelliklerine, istenilen ısıtma ve soğutma değerlerine bağlı olarak değişir. Inverter klimaların günde kaç saat çalıştırılması gerektiğiyle ilgili herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Ancak elbette ki aşırıya kaçmamak gerekir zira yüksek performansta sürekli kullanım klimanızın ömrünü azaltacak ve performansını düşürecektir.

Inverter klimalar nerelerde kullanılabilir?

Inverter klimalar konutlarda, işyerlerinde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda, sinema salonlarında, toplantı salonlarında, geniş odalarda, kısaca ısıtılması ve soğutulması istenen tüm mekanlarda kullanılabilir.

Inverter klima fiyatları ne civardadır?

Alarko, Carrier ve Toshiba markalı Inverter klima fiyatlarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.https://www.alarko-carrier.com.tr/tr/kategori/klima

Alarko Carrier Klimaları