Hangi Klimayı Almalıyım? Kullanım Amacına Göre Klima Modelleri

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan klimalar yaz-kış ortamlarımızı dilediğimiz gibi iklimlendirebilmemize imkân sunuyor. Ev, ofis, işyerleri, hastane, mağaza, dükkân, kafe, restoran, otel gibi birçok yerde kendine yer bulan klimalar yaz aylarında serinlemeye kış aylarında ise ısınmaya olanak sağlıyor. Ancak klimalardan beklenen verimli performansı alabilmek için elbette doğru bir klima seçimi yapmak gerekiyor. Ofis ya da evi için klima satın almayı düşünen birçok insan hangi klimayı almalıyım diye merak ediyor. Eğer siz de hangi klimayı almalı sorusuna yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz! Bu yazıda kullanım amacına göre klima modellerini ele alacak ve hangi klimayı almalı sorunuza yanıt sunmaya çalışacağız. Keyifli okumalar!

Kullanım Amacına Göre Klima Modelleri

Hangi Klimayı Almalıyım 1

Duvar Tipi Klima

 • Duvar tipi klimalar bir iç ve bir dış üniteden oluşan, duvara monte edilerek kullanılan klima çeşididir. Duvar tipi klimaların 9.000 BTU/h ile 28.000 BTU/h kapasiteler arasında değişen farklı modelleri bulunur.
 • Eğer eviniz için hangi klimayı almalıyım diye merak ediyorsanız seçiminizi duvar tipi klimalardan yana yapabilirsiniz. Çünkü duvar tipi klimalar hemen hemen her konut tipinde kullanıma uygundur.
 • Duvar tipi klima modelleri konutların yanı sıra; küçük işyerlerinde, dükkânlarda, sinema salonlarında, okullarda ve mağazalarda da kullanılabilir.
 • Alarko ve Toshiba markalı en iyi duvar tipi klima modellerini incelemek için tıklayın!

Konsol Tipi Klima

 • Konsol tipi klima, dış ünite ve kondanserin iç ünite içerisinde yer aldığı klima modelidir. Konsol tipi klimalarda temiz hava filtrasyonu hem ısıtma hem soğutma tek bir sistemde sağlanabilmektedir.
 • Bu klimalar su tesisatı gerektirmektedir ve esnek hava dağılımı özelliği ile koşullanan havanın ortamın her yerine rahat bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur.
 • Eğer kompakt ve esnek bir klima arıyorsanız seçiminizi konsol tip klima modellerinden yana kullanabilirsiniz.

Ticari Klima

 • Ticari klima adından da anlaşılacağı üzere ofis, işyeri, mağaza, hastane, alışveriş merkezi, otel, restoran, kafe gibi çeşitli mekânlara iklimlendirme sağlayan klima modelleridir. Geniş çaplı mekânlarda verimli iklimlendirme sonuçları sağlayan ticari klimalar; işletmem için hangi klimayı almayım diye merak edenlere arzu edilen çözümü sunar.
 • Ticari işletmelerde kullanıma uygun olarak tasarlanan ticari klimalar farklı montaj şekli ve teknik detaylara sahip bulunur.
 • Ticari klima çeşitleri arasında duvar tipi, kanal tipi, kaset tipi, tavan tipi ve salon tipi olmak üzere 5 farklı seçenek yer alıyor. Bunlar arasından seçim yaparken ortam özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Kanal Tipi Klima

 • Kanal tipi klima, kanal ve menfezler yardımı ile hava dağılımı sağlayan klima çeşididir. Kanallı tip klima modellerinin iç ünitesi tavan arası boşluğuna gizlenerek monte edilir. Bu özelliğiyle kanallı tip klimalar, dekoratif şıklığın ve estetiğin önemli olduğu mekânlar için idealdir.
 • Eğer otel, tatil köyü, atölye, restoran, eğitim merkezi gibi işletmeleriniz için hangi klimayı almalıyım diye düşünüyorsanız tercihinizi kanal tipi klimalardan yana yapabilirsiniz.
 • Kanal tipi klimalar hastane, okul, villa, spor kompleksi, mağaza, kafe, restoran, seminer salonu, otel, pansiyon, ibadethane, fabrika, işyerleri ve plazalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Kaset Tipi Klima

 • Kaset tipi klimalar, iç ünitesi tavan boşluğuna, dış ünitesi ise tavana monte edilen 4 yönlü ısıtma ve soğutma özelliği sağlayan klima çeşitleridir. Kaset tipi klimalar, eşit hava salınımı istenen ortamlar için ideal seçeneklerdir. Kaset tipi klimaların kullanım alanı oldukça geniştir.
 • Kaset tipi klima modelleri hastane, okul, site, fabrika, havaalanı, alışveriş merkezi, otel, ibadethane, spor kompleksi, eğitim merkezi, pansiyon, tatil köyü, restoran ve kafe gibi birçok farklı mekânda kullanılabilir.

Tavan Tipi Klima

 • Tavan tipi klima adından da anlaşılacağı üzere tavana monte edilerek kullanılan klima çeşididir. Tavan tipi klimalar, dar alanlara verimli iklimlendirme çözümü sağlaması ile öne çıkar. Eğer dar ve küçük mekânlar için hangi klimayı almalıyım diye merak ediyorsanız seçiminizi tavan tipi klimalardan yana yapabilirsiniz.
 • Küçük mekânlara hangi klima alınmalı diye düşünüyorsanız kolay montaj ve ergonomik tasarım sunan tavan tipi klima modellerini tercih edebilirsiniz.
 • Tavan tipi klima modelleri hastane, okul, fabrika, havaalanı, otel, tatil köyü, restoran, alışveriş merkezi, ibadethane, büyük işyerleri gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Salon Tipi Klima

 • Salon tipi klimalar tıpkı bir buzdolabı gibi ayaklı ve dikey görünüme sahip olan klima modelleridir. Salon tipi klimalar düşük ortam sıcaklıklarında sorunsuz çalışır ve güçlü ısıtma/soğutma kapasitelerine sahip bulunur.
 • Salon tipi klima modelleri geniş iç mekânlarda ve insan sirkülasyonunun fazla olduğu ortamlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu gibi alanlarda hangi klima tercih edilmeli diye merak ediyorsanız seçiminizi salon tipi klimalardan yana yapabilirsiniz.
 • Salon tipi klimalar özellikle alışveriş merkezi, konser ve sergi salonları, sinema salonları, mağazalar, okullar gibi büyük ve geniş mekânlar için idealdir.
 • Salon tipi klimalar, kaliteli ısıtma ve soğutma değerleri istenen, yüksek performans beklenen ortamlarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Hangi Klima En İyisi?

Hangi Klimayı Almalıyım 2

Hangi klimayı almalıyım ya da hangi klima en iyisi gibi soruların aslında birden fazla cevabı olabilir. Çünkü her mekânın, her bölgenin ve her ortamın beklenti ve ihtiyacı farklıdır. Bu yüzden klima seçiminizi yaparken öncelikle ortamınızın şartlarını belirlemeli ve klimanın kullanılacağı mekâna uygun bir seçim yapmalısınız. Bunun yanı sıra klima satın alırken klimanın kapasitesine, markasına, servis ağına, klimanın harcadığı enerjiye, enerji sınıfına, yaşanılan bölgeye, mekândaki kişi sayısına, klimanın hijyenine, bakım koşullarına, klimanın günde kaç saat kullanılacağına da dikkat etmeli ve seçiminizi tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Aradığınız klimayı bir tık uzağınızda. Hemen tıklayın en iyi klima modellerini incelemeye vakit kaybetmeden başlayın.

Alarko Carrier Klimaları

Klima alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususları sizler için derledik. Detaylar Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir? yazımızda sizleri bekliyor.