Duvar Tipi Klimalarla İlgili Merak Edilen Her Şey

Vazgeçilmez iklimlendirme cihazlarından olan klimalar hem yazın hem de kışın ortamın havasını arzuladığımız gibi şekillendirebilmemize yardımcı oluyor. Konforlu iç mekanlar yaratmanın pratik çözümlerinden olan klimalar, farklı çeşitleriyle her ihtiyaca hitap etmeyi başarıyor. Evler, işyerleri, oteller, restoranlar, toplantı salonları, mağazalar, spor salonları ya da alışveriş merkezleri gibi farklı büyüklükteki mekanlar için uygun olabilecek farklı özelliklere sahip pek çok klima çeşidi bulunuyor. Özellikle evlerde ve küçük işyerlerinde en çok tercih edilen klima çeşitlerinden biri de duvar tipi klimalar. Yaşam alanlarınızı en iyi şekilde iklimlendirecek olan duvar tipi split klima modelleri ile ilgili en çok merak ettiğiniz soruları bu yazımızda yanıtladık. Duvar tipi klima çeşitleri ve özelliklerine gelin hep birlikte bakalım!

Duvar Tipi (Split) Klima Nedir?

Duvar tipi klima bir iç ve bir dış üniteden oluşan, adından da anlaşılacağı gibi duvara monte edilerek kullanılan klima çeşididir. Duvar tipi split klimalar 9.000 BTU/h ile 30.000 BTU/h kapasiteler arasında çeşitli modellerle sunulduğundan her mekana uygun bir duvar tipi klima bulabilmek mümkündür. Konfor şartı istenen pek çok mekanda problemsiz bir şekilde kullanılabilecek olan duvar tipi klimaların pek çok avantajı bulunur.

Duvar Tipi Klimanın Avantajları Nelerdir?

Duvar Tipi Klima Nasıl Çalışır?

 • Duvar kliması modellerinin sunduğu en büyük avantajlardan biri kullanılabilirliğinin hayli geniş olmasıdır. Duvar tipi klimaları e v ve işyerlerindeki genel kullanım için tercih edebilirsiniz.
 • Duvar tipi klimalar özellikle A sınıfı özelliğe sahip modelleri ile yüksek tasarruf ve verimlilik sunar.
 • Pratik ve diğer modellere göre ekonomiktir.
 • Uygun görülen herhangi bir mekanın duvarına kolayca monte edilebilir. Duvar tipi klimayı monte ederken dikkat edilmesi gereken nokta; odaya eşit hava akışı sağlayabilecek bir konum tercihidir.
 • Duvar tipi klima modelleri kumandalı kullanım ve otomatik programlama gibi özellikleri ile maksimum konfor sunar.
 • Duvar tipi klimalarla ayarlanan sıcaklığa hızla ulaşabilir.
 • Yıkanabilir ve değiştirilebilir panellere sahip bulunur.
 • Duvar tipi klima modelleri az enerjiyle yüksek performans sağlar.
 • Tozları etkin bir şekilde hapseder.
 • Rahatsız etmeyecek şekilde sessiz çalışır.
 • Duvar tipi klima çeşitleri elektrik kesintisinden sonra otomatik olarak yeniden çalışmaya başlar.

Duvar Tipi Klimalarla İlgili En Çok Merak Edilen Sorular

Duvar Tipi Klima Nedir?

Duvar tipi klima nasıl sökülür?

Öncelikle belirtelim ki klima sökme konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz, mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Duvar tipi klima sökme işlemleri birkaç adımda şu şekilde özetlenebilir:

Kurulu olan duvar tipi klimanızı sökmeden önce klima içerisinde yer alan tüm gazın toplanması gerekir. Klima gazını çıkarmadan önce mutlaka klimanızı soğuk çevrime alın. Klima sistemlerinde dış üniteye bağlı boruların üst kısmında birkaç adet vana bulunur. Üzerinde kör tapa olan vanaların tapasını bir kurbağacık yardımıyla açın. Vanaların tapasını açtıktan sonra, servis vanalarının üzerindeki kapakları açın. Servis vanalarının yanında bulunan basma hattı vanasını kapatın. Kalın borunun vanası kapatılıp, 1 dakika bekledikten sonra kalan tüm boruların da vanalarını kapatın. Klimada bulunan tüm vanalar kapatıldıktan sonra klima, sigortasından kapatılır. Son işlem olarak klimanın elektrik ve haberleşme bağlantıları sökülür, klimanın kabloları kodlanır. Ve klimanın iç ünitesi monte edildiği yerden yavaşça kaldırılarak zarar görmeyeceği başka bir yere konulur.

Duvar tipi klima nasıl çalışır?

Duvar tipi split klimalarda hava akımı iç ünite sayesinde dışarıya aktarılır. Dış üniteden iç üniteye doğru gelen hava akımı, iç ünite sayesinde ortama gelir. Bu sayede sıcak havalarda soğuk hava akımı sayesinde serinleyebilir, soğuk havalarda ise sıcak hava akımı sayesinde ısınabilirsiniz. Maksimum verimle az enerji harcayarak çalışan duvar tipi split klimalar, sessiz çalışmasıyla da öne çıkmayı başarır.

Duvar tipi klima alırken nelere dikkat edilmeli?

Duvar tipi klima satın alacağınız zaman şu kriterlere dikkat etmenizde fayda var:

 • Klimanın markası
 • Klimanın kullanılacağı yer
 • Klimanın kapasitesi (Mekanda ihtiyaç duyulan kapasite)
 • Klima firmasının yaygın bir servis ağının olup olmaması
 • Klima firmasının yetkili servis hizmeti
 • Klimanın harcadığı enerji
 • Klimanın kullanılacağı mekandaki kişi sayısı
 • Yaşanılan bölge
 • Klimanın gün içinde ne kadar süre kullanılacağı
 • Klimanın sahip olduğu filtre özellikleri

Duvar tipi klima neden su akıtır?

Duvar tipi split klima modellerinin su akıtıyor olmasında pek çok farklı etken rol oynayabilir. Eğer klima, dış üniteden su akıtıyorsa bu akıntı yoğuşma kaynaklı olabilir. Bu yüzden dış üniteden su gelmesi normal olarak kabul edilir. Ancak eğer klima, iç üniteden su akıtıyorsa bir problem olduğu anlamına gelir. Klimanın iç ünitesinden su akıyor olmasındaki sebepler; klima gazının eksik ya da fazla olması, iç ünitenin dengede olmaması, iç ünite peteğinin kirlenmiş olması, drenaj hortumunun tıkanmış ya da delinmiş olması, iç ünite tasının delik olması, iç ünite fanında sorun olması veya iç ünitede buzlanma meydana gelmesi gibi nedenler olabilir.

Duvar tipi klima neden soğutmaz?

Klimanın soğutmamasının muhtemel sebepleri şunlardır: Klima gazı eksik ya da olması gerekenden fazla olabilir, kompresör arızalı olabilir, boru hattında kaçak olabilir, iç ve dış ünite fanı arızalı olabilir. Kartı, kumanda, fan kondanseri veya sinyal kablosunda arıza olabilir.

Duvar tipi klima modelleri ile ilgili en çok merak edilen konuları sizler için derledik. Eğer bu bilgilerden sonra bir duvar tipi klima satın almaya karar verdiyseniz en iyi duvar tipi klima modelleri için Alarko, Carrier ve Toshiba markalarının klima modellerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Alarko Carrier Klimaları