Db(A) Nedir, Klimalarda Neden Önemlidir?

Genel tanımıyla ses seviyesi metriğini ölçmeye yarayan Db(A) ifadesi, klima satın alırken dikkat edilmesi gereken ölçütlerden bir tanesidir. Peki klimada Db(A) önemli midir, neden önemlidir ve klimalarda ideal Db(A) seviyesi kaç olmalıdır? Detaylar klimada Db(A) önemini ele aldığımız bu yazımızda.

Db(A) Nedir, Açılımı Nedir?

Db(A) ifadesinin açılımına değinmeden önce Db kısaltmasına değinmek gerekiyor. “Desibel” kavramının kısaltması olarak bilinen Db ifadesi, belirli bir referans güçte ya da seviyede bulunan ses şiddetini ifade etmek için kullanılıyor. Logaritmik ve boyutsuz olan bir birim olan Db ifadesinin bir de Db(A) versiyonu bulunur. Yine desibel kavramına tekabül eden Db(A), uluslararası standartlara uygun ses basınç seviyesi ölçümünde kullanılan A ağırlıklı seviyeyi baz alır. Bu ağırlıklı seviye, yani A ifadesi, insan kulağının duyacağı ses seviyesini belirler. Başka bir deyişle Db(A) nedir diye baktığımızda bu kısaltmanın insan kulağının duyabileceği sesleri ifade etmesi olarak tanımlamamız mümkündür. (Db ifadesi, genel olarak ses ölçümünde kullanılan birimdir ve sadece insan kulağına mahsus değildir.)

Db(A) Klimalarda Neden Önemlidir?

Diğer teknolojik ve elektronik cihazlarda olduğu gibi klimalarda da ses seviyesi anlamında kullanılan Db(A), klima çalışırken cihazdan gelen ses seviyesinin ölçümlenmesinde kullanılır. Elbette bir klimanın Db(A) seviyesi ne kadar düşükse, o klimadan elde edeceğiniz ses de o kadar düşüktür ve klimanın sizi sesi ile rahatsız etme olasılığı o kadar düşer. Özellikle uykuda daha da önemli hale gelen bu özellik, klimalarda Db(A) değerinin düşük olmasını avantaja çevirir. Siz uyurken klimanız ne kadar az ses çıkartırsa, o kadar rahat ve derin bir uyku çekebilir, uyuduğunuz esnada klimadan rahatsız olmaz ve bir bütün olarak tatmin edici bir klima deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu bağlamda düşük Db(A) seviyeli bir klimaya sahip olmak tüketici açısından size pek çok avantaj sağlayabilir.

Sessiz Bir Klima Kaç Db(A) Olmalı?

Peki bir klima seçerken klimanın sessiz çalışabilmesi ve sizi hem uykuda hem de uyanıkken sesi ile rahatsız etmemesi için kaç Db(A) değerinde olması gerekir? Bu sorunun cevabı, klima markasına ve modeline göre değişkenlik gösterebiliyor olsa da genellikle 40 Db(A) seviyesindeki bir klimanın – işin aslına bakarsanız herhangi bir elektronik cihazın – yeterince gürültülü olduğunu söylemek mümkündür. Başka bir deyişle eğer sahip olduğunuz klima 40 Db(A) ve üzeri bir ses seviyesine sahipse, sizi uykuda sesi ile rahatsız etmesi, uyumanıza engel olması ve uykunuzu gürültüsü ile bölebiliyor olması oldukça muhtemeldir. Bununla birlikte vurgulamakta fayda vardır ki güncel teknolojilerden yararlanılarak üretilen son model klima modellerinde 40 Db(A) seviyesinde bir klimanın tahmin edilenden daha az ses çıkartma olasılığı da vardır.

Uzmanlar, deliksiz ve kaliteli bir uyku için yatak odası içerisinde kullanılan klimanın ses seviyesinin 40 Db(A) ve altında olması gerektiğini önermektedir. Kullanım açısından daha yüksek kolaylık ve konfor elde etmek için mümkünse tercihinizi 20 Db(A) seviyesine kadar düşebilen klima modellerinden yana kullanmakta fayda vardır. Klima ses seviyesi insan kulağının duyabileceği en düşük seviye olarak hesaplanırken klima üreticileri, bugünlerde teknolojinin elverdiği kadar sessiz modeller üretmeye ve piyasaya sürmeye çalışmaktadır. Tercih ettiğiniz klimadaki ses seviyesi sadece uyku esnasında değil, gündelik yaşam esnasında da klimayı kullandığınız ortamın ne kadar sessiz, gürültüsüz ve sakin olacağını da belirleyen önemli faktörler arasındadır. Klima çalıştığı sırada home office olarak çalıştığınız işinize odaklanabilmek, akşamları ailenizle birlikte TV başında keyifle vakit geçirebilmek ve sessizlik ve sükunet içerisinde dinlenebilmek için de satın almayı planladığınız klimanın Db(A) seviyesine dikkat etmeniz gerekir.

Alarko-Carrier’ın son teknolojiler eşliğinde üretilmiş birbirinden kaliteli klima modelleri, size en düşük klima Db(A) seviyelerini sunmayı amaçlayarak evinizde daha konforlu, daha sessiz ve daha keyifli vakit geçirmenize olanak sunar. Siz de hemen şimdi tüm Alarko-Carrier klima modellerini inceleyerek yaşam alışkanlıklarınıza ve kişisel tercihlerinize uygun bir seçimde bulunabilir, Alarko kalitesini klima sessizliğinde de yeniden keşfedebilirsiniz.

Alarko Carrier Klimaları