Yoğuşmalı Kazan Nedir, Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma denildiğinde akla gelen ilk ısıtma ürünlerinden kazanlar, yoğuşmalı ve konvansiyonel olmak üzere iki farklı teknolojiyle beğenilere sunuluyor. Yeni nesil teknolojilerden oluşan yoğuşmalı kazan, verimli bir ısınma ve sıcak su hizmeti sunduğundan pek çok konuttaki ilk tercihler arasına giriyor. Yoğuşma teknolojisinin kullanıldığı yoğuşmalı kazanlar, ısı üretimi ve geri kazanımlı çalışma prensibiyle pek çok açıdan avantajlar sunuyor. Isınma ve sıcak su elde etme maliyetlerinin her geçen gün daha fazla yükselmesiyle enerji verimliliği ve enerji tasarrufunu daha da önemli hale getiriyor. Yoğuşmalı kazanlar tasarruflu bir ısınma & sıcak su elde etme için ideal verimliliği sunuyor. Eğer siz de binanız ya da küçük/büyük çaplı tesisiniz için bir ısıtma çözümü arıyorsanız yoğuşmalı kazan ile ilgili daha fazla bilgiye yazımızı okuyarak sahip olabilirsiniz. Yoğuşmalı kazan nedir, nasıl çalışır, nerelerde kullanılır gibi pek çok sorunun yanıtı yazımızda sizleri bekliyor!

Yoğuşmalı Kazan Nedir?

Yoğuşmalı kazan, yoğuşma teknolojisinin kullanıldığı kazan çeşididir. Yoğuşma teknolojisinde buharı yoğuşturan ısı özel eşanjör yapısı ile bu gizli buharlaşma ısısından faydalanılarak %109’a varan verimlilik elde edilir. Böylece yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlanır. Yeni nesil teknolojilerden yararlanılarak oluşturulan yoğuşmalı kazan modelleri, atık ısıyı yoğuşma tekniği ile alarak yeniden kullanması sonucunda ısı üretimi ve geri kazanımı açısından fayda sağlar. Bilindiği gibi eski nesil gaz ya da sıvı yakıt ile çalışan kazanlar, atık gazlar içerisinde bulunan ısıyı kullanmadan çevreye salmaktadır. Ancak yoğuşmalı kazanlarda ısı geri kazanımı prensibiyle bu ısı çevreye salınmadan yoğuşma tekniği ile yeniden kullanılır. Hem kazanın performansını arttıran hem de önemli oranda enerji tasarrufu sağlayan yoğuşma teknolojisi sayesinde verimli bir ısınma performansı elde edebilirsiniz.

Yoğuşmalı Kazan Nasıl Çalışır?

Yoğuşmalı kazan nedir sorusu kadar merak edilen bir başka soru da yoğuşmalı kazan nasıl çalışır sorusu. Yoğuşmalı kazan çalışma prensibi aslında normal fanlı cihazlarla benzerlik gösterir. Fanlı cihazlardan farklı olarak yoğuşmalı kazanlar daha fazla ısıyı absorbe edebilecek bir yapıya sahip bulunur. Yoğuşmalı kazan atık ısıyı yoğuşma tekniği ile alarak yeniden kullanır. Yoğuşmalı kazanlarda verimliliği sağlayan da işte bu ısı geri kazanımı konusudur. Yoğuşmalı kazanlarda sistemde dolaşan su sıcaklığı 55 derecenin altında olduğunda yüksek oranda verimlilik sağlanır.

Yoğuşmalı Kazan Nedir Nasıl Çalışır

Yoğuşmalı Kazan Nerelerde Kullanılır?

Yoğuşmalı kazanların temiz, güvenli ve makul fiyatlı ısıtma cihazları olması bu kazanlara duyulan talebi de her geçen gün artırıyor. Yoğuşmalı kazanlar mevcut tesislerde, mesken ya da ticari komplekslerde, kamu ısı kurumlarında, merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalarda kullanım için oldukça uygundur.

Yoğuşmalı Kazan Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Küresel ısınmanın etkilerinin kendini göstermeye başlamasıyla özellikle son yıllarda temiz ve çevreci ürünlere yönelim artıyor. Çevreye daha az zararlı atık gaz ürünleri çıkartan ve daha verimli ısı performansı sunan cihazlar tercih etmek de bu bilinçle daha fazla önem kazanıyor. Bunun yanı sıra enerji maliyetlerinin giderek artması daha az enerji tüketen, tasarruf sağlayarak kullanımında yüksek verim elde edilen cihazların ön plana çıkmasını sağlıyor. İşte yoğuşmalı kazan sistemleri tüm bu ihtiyaçlara yanıt sunmayı başarıyor.

Yoğuşmalı kazan veriminin yüksek olması, az enerji kullanması ve çevreye daha duyarlı olması bu cihazların kullanımını her geçen gün daha da artırıyor. Yoğuşmalı kazanların enerji tasarrufu imkânı sunması ve çevreci bir sistem olmasının yanı sıra; güvenilir ısı kaynağı olması, bakım maliyetlerinin ekonomik olması, kolay kurulabilir ve işletilebilir olması, yakıt masrafını önemli oranda düşürmesi gibi avantajları da bulunuyor. Siz de yoğuşmalı kazanları tercih ederek ısı performansı ve verimliliğini ciddi oranda arttırabilirsiniz.

Aradığınız kazan modeline Wolf ve Alarko markaları arasından yüksek kaliteli bir seçim yaparak sahip olabilirsiniz. Alarko ve Wolf marka yoğuşmalı kazan modellerini incelemek için tıklayın!