Yerden Isıtma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma sistemleri, son yıllarda yalnızca global pazarlarda değil, ülkemizde de popülerliği artan ve kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir sistem haline gelmiştir. Kullanıcılarına konforlu şartlar sağlarken aynı zamanda enerji verimliliği yüksek bir sistem olduğundan, kısa geri ödeme süresi sağlar. Bir çok avantajı bulunan yerden ısıtma sistemleri, geleneksel yöntemlere göre daha çevreci ve ergonomik olmasıyla da dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Eğer siz de evinize yerden ısıtma sistemi yaptırmak istiyorsanız, bu sistem hakkında bu yazımızda derlediğimiz en sık sorulan sorulara kulak verebilir ve yatırımınızı yapmadan önce konuyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. İşte karşınızda yerden ısıtma hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları.

Yerden Isıtma Nasıl Yapılır?

Yerden Isıtma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma ile ilgili en çok merak edilen soruların başında elbette yerden ısıtma sisteminin çalışma prensibinin ne olduğu konusu gelir. Yerden ısıtma sisteminin çalışma mantığı, fazlasıyla basit olmakla birlikte, sistemin sorunsuz çalışması için uzmanlık gerektiren detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Yerden Isıtma Nasıl Yapılır konulu blog yazımızı okuyarak konunun detaylarına ilişkin bilgi edinebilirsiniz. En basit haliyle açıklanması gerekirse, yerden ısıtma sistemleri; döşeme zeminin altına yerleştirilen yerden ısıtma için özel olarak tasarlanmış borular içerisinde dolaştırılan, geleneksel radyatör dolaşım sistemlerinde bulunan su sıcaklığından daha düşük sıcaklıktaki su ile çalışır. Sistemin iş akışkanı olan koşullandırılmış su; ısıl iletkenliği yüksek, özel olarak tasarlanmış yerden ısıtma boruları aracılığı ile döşeme zeminini ısıtır, ardından ısınmış olan zeminden ışınım yoluyla yayılan ısı ortamı ısıtır. Yerden ısıtma sistemlerinin içerisinde bulunan iş akışkanı, ısı pompasından kombi gibi ana tesisat elemanları ile akuple olarak sorunsuz ve yüksek verimli olarak çalışabilmektedir.

Yerden Isıtma Maliyeti Nedir?

Yerden Isıtma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma sistemi tasarımı, her mahal için özel olarak yapılmalıdır. Bu sebepten, yerden ısıtma sistemi kurulumu için maliyet çalışması yapmadan önce, ısıtmak istenilen mahalin veya mahallerin büyüklükleri (m^2 ) teklif çalışması için hazır hale getirilmelidir. Bunun yanısıra, evinize veya iş yerinize kurduğunuz yerden ısıtma sisteminin bakım ve işletme maliyetlerinin düşük olması tercih edilmektedir, bu sebepten yerden ısıtma sistemi kurulurken kullanılacak tesisat malzemelerinin kalitesi büyük önem taşımaktadır. Yerden ısıtma sistemi elemanlarına dair bir çok markada farklı kalitelerde malzemeler bulunmaktadır. Bu sebepten, sistem kurulduktan sonra yaşanacak sorunların önüne geçmek adına, malzeme seçimi yapılırken fiyat-kalite ekseninde değerlendirmenin yapılması tavsiye edilmektedir. Kullanılacak olan yerden ısıtma straforu, tesisat malzemeleri ve yerden ısıtma boruları da fiyatların belirlenmesinde rol oynayabilir. Bunun yanısıra, maliyet hesaplaması yaparken diğer geleneksel ısıtma yöntemlerinin(radyatörlü ısıtma sistemleri vb.) de maliyetlerini araştırmak ve farklı sistemler arasından hem kısa hem uzun vadede bütçenize en uygun olanını seçmek sizler için en doğrusu olacaktır.

Yerden Isıtma Straforu Nedir?

Yerden Isıtma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma straforu, yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan bir izolasyon malzemesidir. Sistemin verimliliğini doğrudan etkileyen yerden ısıtma straforu, yerden ısıtma borularının altına yerleştirilerek, olası istenmeyen yöndeki/yönlerdeki ısı kayıplarını engellemek ve doğrudan döşeme zeminine yönlendirmek için kullanılır. Aynı zamanda strafor, üzerine yerleştirilecek olan yerden ısıtma borusunu yere sabitleme görevini de üstlenir. Konforlu ısıtma sağlamak ve enerji verimliliğini korumak için sıklıkla başvurulan ısıtma yöntemlerinden biri olan yerden ısıtmanın en temel malzemeleri arasında yer alır. Yerden ısıtma köpüğü nedir sorusunun cevabı da buradaki cevapla aynıdır; zira yerden ısıtma straforu ve yerden ısıtma köpüğü aynı anlamda kullanılmaktadır.

Yerden Isıtma Boruları Nasıl Döşenir?

Yerden Isıtma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma sisteminin en temel parçalarından biri özel olarak tasarlanmış yerden ısıtma borusudur. Yerden ısıtma boruları, zemine yerleştirilen strafor panelleri üzerine döşenir ve sabitlenir. Yerden ısıtma sistemlerinin yüksek verimle çalışabilmesi için borular oldukça önemli rol oynar. Yerden ısıtma borularının korozyona dayanıklı, tesisat içerisinde oluşabilecek yüksek basınca karşı mukavemetli, darbe sönümleme özelliği ile tasarlanması çok önemlidir. Bu noktada seçilecek straforların da ezilmeye karşı oldukça yüksek bir dirence sahip olması gerekir. Sıralanan kriterler göz önünde bulundurulduğunda, uzun yıllar güvenli ve verimli bir kullanım için boruların kolaylıkla montajının yapılması mümkün olabilecektir.

Yerden Isıtma mı Panel Radyatör mü?

Yerden Isıtma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma ile radyatörlü ısıtma sistemi karşılaştırıldığında öncelikli olarak her iki sistemi de enerji verimliliği odağında değerlendirmek gerekir. Radyatör kullanımında sistemdeki giriş-çıkış suyu sıcaklıkları, genellikle 70-90 olurken, bu değer yerden ısıtma sistemlerinde 35-40 derece civarlarına inmektedir. Daha düşük kaynak sıcaklıkta, aynı derecede ısınma sağlandığı için yerden ısıtma, radyatörle ısıtmaya göre, enerji verimliliği daha yüksek bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerden ısıtmanın diğer avantajlarını incelemek için dilerseniz Yerden Isıtma Avantajları Nelerdir yazımızı da okuyabilirsiniz. Elbette yerden ısıtma mı panel radyatör mü ikilemi arasında kalındığında şartlandırılacak olan mahalin büyüklüğü ve şekli, mahalin bulunduğu bölgenin çevresel tasarım koşulları vb. faktörler de göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir seçim yapılmalıdır.

Yerden Isıtma Sistemi Temizliği Nasıl Yapılır?

Yerden Isıtma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma tesisatının temizliğinin ve bakımının düzenli olarak, uzman kişiler tarafından yapılması, sistemin ömrünü uzatarak, uzun yıllar konfor sağlamaya devam etmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte yerden ısıtma temizliğinin göz ardı edilmemesi, tesisat içerisindeki kirlenmenin yerden ısıtma boruları içerisinde birikerek ek ısıl direnç yaratması ve dolayısıyla iş akışkanından zemine aktarılacak ısı miktarının azalması probleminin önüne geçilmiş ve buna bağlı verimlilik kayıpları engellenmiş olacaktır. Açmak gerekirse, gerekli bakım ve temizlik yapılmadığında sistemin kullanımı sırasında aynı derecede konfor sağlamak için oluşacak maliyet daha fazla olacaktır. Yerden ısıtma sistemini temin ettiğiniz firmanın temizlik hizmetinden yararlanarak bakımını düzenli olarak yaptırabilir ve olası konfor ve para kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz. Yerden ısıtma sistemi bakımı hizmeti veren firmaların, özel olarak tasarlanmış teknolojik cihazları ve koruyucu ile yerden ısıtma sistemi temizliği pratik ve güvenli bir biçimde yapılabilmektedir. Yerden ısıtma boruları içerisinde birikebilen tortu, yosun veya kalıntılar temizlenerek sistem adeta ilk kurulduğu günkü haline getirilir.