Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bazı durumlarda oda termostatları da diğer elektronik cihazlar gibi arıza verebiliyor. Termostat arızası, farklı durumlarda meydana gelebileceği için çeşitli termostat arızası belirtileri ile kendini belli edebiliyor. Peki kombi termostat arızası nasıl anlaşılır, neden olur ve belirtileri nelerdir? Detaylar bu yazımızda sizinle.

Termostat Arızası Neden Olur?

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır

Öncelikle termostat arızası nasıl anlaşılır diye bakmadan önce termostatın verdiği arıza tipini anlamak ve ona göre hareket etmek gerekir. Kombi termostat arızası pek çok farklı sebepten ötürü gerçekleşebilir. Oda termostatlarında en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi termostat içinde bulunan pillerin zayıflaması ya da tamamen bitmesidir. Dijital ürünler oldukları için oda termostatlarında bu tarz durumlarla sıklıkla karşılaşılabilir. Termostat pilinin zayıfladığını ekrandaki derecenin okunmaması halinde ya da kombinin devreye girmemesi durumunda tespit edebilirsiniz. Bu arızanın giderilmesi için pillerin değiştirilmesi yeterlidir. Buna benzer şekilde her kış mevsimi başlangıcında dijital oda termostatınızın pilinizi yenileyerek bu arızanın meydana gelme olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir diğer kombi termostat arızası da cihazın dereceyi doğru göstermemesidir. Odanın sıcaklığının daha düşük olması durumunda termostat sıcaklığı daha yüksek gösteriyor olabilir. Bu gibi durumlarda oda termostatına kalibrasyon işlemi uygulanması gerekir. Kalibrasyonu gerçekleştirmek için oda termostatınızın yanına ayrı bir sıcaklık ölçer getirmek gereklidir. Böylece ikinci sıcaklık ölçere göre oda termostatının kalibrasyonunu yaparak doğru sıcaklık ölçümü yapması için onu yeniden ayarlayabilirsiniz. Cihazınızın kullanım kılavuzunu okuyarak bu işlemi gerçekleştirebilir ya da yetkili servisi çağırarak bu işlemin uzmanlar tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz. Geniş servis ağı ve alanında uzman kadrosu ile Alarko Carrier yetkili servislerinden hizmet almak için talep oluşturabilirsiniz.

Ek olarak, kablolu oda termostatları ile kablosuz oda termostatları yapıları gereği farklı arızalar verebilir. Kablolu termostatlar, kablo bağlantısındaki problemlerden ötürü arızalar oluşturabilir. Eğer oda termostatının kablosunda bir kopukluk ya da temassızlık varsa, kombi devreye girmez ve radyatörleriniz ısınmaz. Kabloların sağlam olup olmadığını tespit etmek için dijital ölçü aletlerinden faydalanabilir ya da yine teknik servis desteği talep edebilirsiniz. Öte yandan kablosuz oda termostatlarında da benzer bağlantı kopuklukları yaşanabilir. Oda termostatları, oda içerisinde yer alan bir adet termostat cihazı ve bir de kombiye bağlanan ikinci bir alıcı olmak üzere iki ana parça bulunur. Bu iki parça arasında bir bağlantı problemi varsa oda termostatınız arıza çıkartabilir. Haberleşme kopukluğu olduğunda çıkan arızaları gidermek için cihazları resetlemeniz gerekebilir. Unutmamak gerekir ki kablosuz oda termostatlarının bağlantısı modem ya da TV uydu alıcısı gibi frekans ile çalışan cihazlardan da etkilenebilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için oda termostatlarını bu cihazlardan olabildiğince uzak konuma kurmak en iyisidir.

Eşanjörlerde kireçlenme ya da tıkanma olması, üç yollu vananın konum değiştirmiş olması, devirdaim pompasında yaşanan sıkışmalar, kalorifer tesisatının tıkanmış olması ya da kalorifer filtrelerinin kirlenmesi de termostat arızalarının diğer sebepleri arasında yer alabilir.

Termostat Arızası Belirtileri Nelerdir?

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır

Söz konusu termostat arızası belirtileri olduğu zaman cihazın yaşadığı probleme bağlı olarak farklı belirtiler ortaya çıkabilir. En yaygın termostat arızası belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

• Oda termostatı üzerindeki derecenin okunmaması
• Termostat üzerindeki derecenin yanlış sıcaklık değerini göstermesi, sıcaklığı daha düşük ya da daha yüksek göstermesi
• Termostatın açılmaması
• Odadaki termostat cihazı ile kombiye bağlı alıcı arasında haberleşme problemleri
• Oda termostatı kablolarında kopukluk, temassızlık, kablolarda eziklik ya da katlanma
• Kombinin sürekli açılıp kapanması
• Radyatörlerin ayarlanan sıcaklığa gelmemesi
• Kombinin devreye girmemesi

Eğer siz de bu oda termostatı arızası belirtilerinden birini ya da birden fazlasını kendi termostatınızda deneyimliyorsanız, hemen bir Alarko-Carrier yetkili servisi ile iletişime geçerek arızanın ivedilikle giderilmesini sağlayabilir ve termostatınızın olması gerektiği gibi çalışmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. Tüm arıza tespitlerine rağmen oda termostatınız yine de devreye girmiyorsa Oda Termostatı Devreye Girmiyor ise Ne Yapmalı blog yazımızdan destek alabilirsiniz. Birbirinden kaliteli ve son teknoloji oda termostatlarına Isı Kontrol Ekipmanları kategorimiz üzerinden erişebilir, tüm kombi modellerimizi ise Kombi kategorimizde inceleyebilirsiniz.