Kombi Emniyet Ventili Nedir, Ne İşe Yarar?

Hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacımızı karşılayan kombiler son yılların en popüler ısıtma sistemleri arasında yer alıyor. Kombi kullanıcılarının kombilerle ilgili aşina olduğu ya da aşina olması gerektiği birtakım parça isimleri ve işlevleri bulunuyor. Bu parçalardan biri de kombi emniyet ventili. Her kombi kullanıcısının önemli kombi parçalarından olan emniyet ventilinin ne olduğunu, ne işe yaradığını bilmesinde fayda var. Eğer siz de kombi emniyet ventili nedir, ne işe yarar diye merak ediyorsanız sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Emniyet Ventili Nedir?

Kombinin önemli parçalarından olan emniyet ventili, kullandığınız kombinin tesisat basıncı 3 barı geçtikten sonra kombinin yüksek basınç nedeniyle zarar görmemesi için kombideki fazla suyu dışarı tahliye etme görevi gören parçadır. Kombinin marka ya da modeli ne olursa olsun her kombide mutlaka bir emniyet ventili vardır. Kombinin alt kısmında yer alan ve monteli durumda olan emniyet ventili kombi içerisinde yer alan fazla suyu dışarı atmak için kullanıldığından kombide su basıncından dolayı oluşabilecek birçok zararın önüne geçer. Emniyet ventili nedir sorusuna kısaca bu şekilde yanıt verilebilir.

Emniyet Ventili Ne İşe Yarar?

Emniyet ventili, kombi basıncı belli bir değer üzerine (3 bar) çıktığında suyun kontrollü olarak tahliye edilmesini sağlayan vanalardır.

Emniyet ventili kombi basıncının 3 barı geçmesi durumunda açılır. Eğer kombinizde basınç yükselme sorunu varsa ve basınç değeri 3 barı geçiyorsa emniyet ventili otomatik olarak devreye girer. Emniyet ventili devreye girdiğinde kombideki fazla suyu dışarı göndereceğinden su akıntısı sorunu oluşur.

Kombi Emniyet Ventili Arızaları

Emniyet altında tutulması istenen basınç sistemini müsaade edilmeyen basınç yükselmelerine karşı koruyan bu parça, kombinin en önemli parçalarındandır. Bu yüzden kombi emniyet ventili ile ilgili çeşitli arızalarla karşılaşırsanız mutlaka yetkili bir teknik servisten yardım almalısınız.

Zaman içerisinde pek çok kombi parçasında olduğu gibi emniyet ventilinde de birtakım arızalar meydana gelebilir. Emniyet ventilinin arızası genellikle su kaçırma sorunuyla baş gösterir. Örneğin; kombi emniyet ventili su kaçırıyor durumuyla karşılaşırsanız emniyet ventili arızalanmış olabilir. Çünkü eğer emniyet ventili arızalı ise ya kombi ya da emniyet ventili sadece su akıtır. Emniyet ventili devreye girdiğinde kombiden su akıyorsa bunun sebebi emniyet ventilinin arızalı ise ya da pislik ile tıkanmış olmasıdır. Elbette ki her su akıntısı sorununu emniyet ventiline bağlamamak gerekir.

Eğer emniyet ventili arızalı ise bu parçanın tamiri olmaz. Sorunun çözümü için parçanın yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Kombinizle ilgili emniyet ventili arızası ya da farklı bir arıza durumu söz konusuyla size en yakın Alarko yetkili servisten yardım alabilirsiniz. Alarko Yetkili Servis iletişim bilgileri için tıklayın!