Kışın Klima ile Isınmak Mantıklı mı?

Klimalar yaz aylarında kurtarıcımızdır, ancak birçok insanın fark etmediği şey, klima ünitelerinin yazın bunaltıcı sıcağında olduğu kadar soğuk aylarda da önemli olduğudur. Bu yazımızda kışın klima ile ısınmak için tüyolara ve klimanızı kışın en verimli biçimde nasıl çalıştırabileceğinizi ele alan ipuçlarına değineceğiz.

Kışın Klima ile Isınmak Sağlıklı mı?

Çoğumuz klimalarımızı yalnızca bir odayı soğutmak için kullanıyor olsak da aslında kış aylarında aynı şekilde klima ile ısınmak da mümkündür. Modern klimalar, sıcaklığı hem yaz hem de kış aylarında tercihlerinize göre ayarlayabilir. Kışın bir klima ile ısınma, ünite işlevini tersine çevirir ve alanınızı soğuk yerine sıcak hava ile doldurarak sizi ayrı bir ısıtma sistemi alma maliyetinden kurtarır. Bununla birlikte etkili bir ısıtma için aklınızda bulundurmanız gereken bazı önlemler vardır.

Kışın Klima ile Isınmak

Öncelikle kışın klima ile ısınmak mantıklı sorusuna verilebilecek en net cevap kesinlikle evettir. Hem soğutma hem ısıtma işlevine sahip dört mevsim bir klima kullanarak ısınmak mümkündür. Bu tür ısıtma sistemlerinin birçok avantajı vardır. Klimanız ters çevrilebilir olmasa bile, kış aylarında yine de biraz kullanabilirsiniz. Örneğin odanız aşırı ısınmadan dolayı çok havasız ve bunaltıcı geliyorsa klimanızı fan modunda açıp odayı biraz daha konforlu hale getirebilirsiniz. Ancak klimanızı kışın kullanabilseniz bile veriminin yazınkinden farklı olacağını unutmamak gerekir; başka bir deyişle bu verimliliği tartabilmek için klima ile ısınma maliyeti üzerinde hesaplamalar yapmanız gerekebilir. Bu azaltılmış verimlilik, bir klimanın kış aylarında çalışabilmesine rağmen, öncelikle dış sıcaklığın iç sıcaklıktan daha yüksek olduğu zamanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olmasından kaynaklanabilir.

Klimalar İçin Hangi Dış Sıcaklık Çok Soğuktur?

İnsanlar ve diğer ev aletleri gibi, klimaların da bir minimum çalışma eşiği vardır ve bu eşiğin altında açıldıkları zaman amaçlandığı gibi çalışmazlar. Çalışma sıcaklıkları için bu minimum sınır, klimanın markası, modeli veya türü ne olursa olsun, tüm klimalar için geçerlidir. Çoğu üretici, dış ortam sıcaklığı 25 derecenin altına düştüğünde klima kullanılmasını önermez. Dört mevsim özelliği olmayan bir klimayı 15 derecenin altında çalıştırmak, soğutucu akışkanın farklı davranmasına neden olur ve klima amaçlandığı gibi çalışmaz. HVAC ünitenizi test etmek istiyorsanız, kondensör çevresinde buz kalmamasını sağlamak için en az birkaç gün dış hava sıcaklığının 15 derece civarında olmasını bekleyin. Ayrıca, klimayı kışın bu sıcaklığın altında çalıştırmak cihazda soğutucu bobinlerinin donması, yağlayıcı kalınlaşması ve hareketli parçalarda hasar oluşması gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Klimalar Kışın Sizi Nasıl Sıcak Tutar?

Klimaların daha soğuk aylarda nasıl çalıştığını anlamak için önce ters çevrilebilir klimaların ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. “Reversible klima” olarak da bilinen bu cihazlar, soğutma modu ile birlikte aynı zamanda ısıtma moduna da sahiptir. Genellikle güncel olarak üretilen çoğu modern klima modeli artık bu şekilde tasarlanmakta ve piyasaya sunulmaktadır.

Bu kış evinizi ısıtmada diğer ısınma yöntemleri ile aynı derecede etkili ancak cebinizi yormayacak bir alternatif arayışında olabilirsiniz. Isıtma ve soğutma için ayrı bir cihaza sahip olmak yerine, sizi sıcak tutmak için klimanızı kullanabilirsiniz. Tersine çevrilebilir bir mini split klimanın yaptığı da tam olarak budur. Sonuç olarak, sizi yazın serin, kışın sıcak tutmak için yıl boyunca aynı cihazı kullanabilir ve aynı enerji tasarrufu özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Normal bir klima, ısıyı sıcak bir ortamdan (iç mekan) daha soğuk bir ortama (dış mekan) aktarır. Bu sistem yaz aylarında iyi ve etkilidir. Ancak kış aylarında, bir klima ısıyı dışarıdan alır ve onu iç mekana aktarır. Bunun için klimanın ters yönde çalışması gerekir. Klimalarda ısıtma işlevselliğini elde etmek için ters çevirme valfi olarak bilinen küçük bir cihaz kullanılır. Ters çevrilebilir klimalar şık bir icattır ve yazın serinletirken kışın tam tersini yapan bir ünite isteyen herkes için idealdir.

Kışın Klima Açmak Ona Zarar Verir mi?

Kışın Klima ile Isınmak

Bu sorunun cevabı evet ya da hayır kadar basit değildir. Bu durumu etkileyen birçok faktör vardır ve kışın klima çalıştırmanın da riskleri vardır. Orta derecede düşük sıcaklıklarda, bir klimanın herhangi bir modda çalıştırılması tamamen kabul edilebilirdir. Ancak klimayı 15 derecenin altında çalıştırırken klimanız için belirli riskler vardır. İşte onlardan bazıları:

  • Yağlama Kaybı: Kompresörler, klimanın ayrılmaz bir parçasıdır ve istendiği gibi çalışması için mükemmel durumda olmaları gerekir. Yağlayıcılar kompresörün sorunsuz ve hatasız çalışmasına yardımcı olur. Ancak bu yağlayıcı kışın kalınlaşabilir ve beklendiği gibi performans göstermeyebilir. Uygun yağlama olmadan, kompresör hasar görme ve tutukluk yapma eğilimindedir.
  • Düşük Ortam Sıcaklığı Sensörü: Bazı klima modelleri, aşırı soğukta klimanın çalışmasını önlemek için düşük ortam sıcaklığı sensörüne sahiptir. Düşük sıcaklığa rağmen bu sensörü atlatmaya ve klimanızı çalıştırmaya çalışırsanız, karşınıza yüksek maliyetli onarımlar çıkabilir.
  • Aşırı Isınma Kompresörü: Herhangi bir mekanik cihazda olduğu gibi, kompresör kullanıldıkça ısınır. Bir kompresörün, aşırı soğukta içeriyi sıcak tutmak için fazla mesai yapması gerekir. Bu aşırı çalışma, aşırı ısınmasına neden olabilir. Klimayı belirtilen minimum sıcaklığın altında kullanmak, ona geri dönüşü olmayan şekilde zarar verebilir veya en iyi ihtimalle yine maliyetli bakım ve onarım hasarlarıyla sizi karşı karşıya bırakabilir.