Kışın Isınma Yöntemleri

Elektrik ya da doğalgaz faturanızı her aldığınızda bir ürperti hissediyorsanız, eviniz gerçekten de gereğinden soğuk olabilir. Bununla birlikte, daha büyük olasılıkla, onu ısıtmak için gerekenden daha fazlasını ödüyor da olabilirsiniz. Her iki durumda da, artık size sıcak bir yuva sunacak ve faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlayacak değişiklikler yapabilir ve sizlere sunacağımız pratik ısınma yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bunlar tavan arasına yalıtım eklemek veya pencerelerinizi değiştirmek gibi büyük projeler değil; yapılması oldukça kolay ve düşük maliyetli tekniklerdir. En karmaşık olanı bir hafta sonu öğleden sonrasını alacaktır; paylaşacağımız kışın ısınma yöntemlerinin birçoğu çok az zaman alıyor ve hatta ek malzeme satın almayı bile gerektirmiyor. Daha etkili bir kışın ısınma stratejisi için sadece bir veya iki alışkanlığınızı değiştirmeniz yeterli. Şimdi gelin, hep birlikte kışın ev ısıtma yöntemlerimize yakından bakalım ve faturaları düşürmeye hemen başlayalım!

1. Duvarlarınızı değil, evinizi ısıtın.

İnce bir kartonu folyo ile kaplayın ve radyatörlerin arkasına yerleştirin. Bu kartonu, radyatör braketlerinize oturması için T şeklinde de yapabilirsiniz. Evde ısınmanın yolları arasında oldukça basit olan bu yöntem ısıyı odalarınıza geri yansıtır, bu da odaların daha hızlı ısınması ve daha fazla ısı tutması anlamına gelir. Eğer kendin yap stili size göre değilse, hazır folyo yalıtımı da satın alabilirsiniz.

2. Sıcak su borularınızı köpükle yalıtın.

Boru gecikmesi (sıcak su borularını köpük tüplerle yalıtmak), borularınızın içindeki suyu daha uzun süre sıcak tutar ve boruların donmasını önler. Ayrıca ısıtma ve sıcak suyunuzu çok daha verimli hale getirir. Herhangi bir yapı market mağazasından bu boru yalıtım köpüklerinden satın alabilir ve saniyeler içinde takabilirsiniz; ekstra alete bile ihtiyaç duymazsınız.

3. Evinizi hava akımına karşı koruyun.

Pencerelerin ve kapıların etrafındaki boşlukları doldurmak, ısıtma faturalarınızdan tasarruf etmenize yardımcı olabilir, bu nedenle bu amaç için tasarlamış bir yalıtım bandına bir miktar harcama yapmak harika bir yatırımdır ve kışın evde ısınma yolları arasındadır. Yalıtım bantlarını takmak ise çocuk oyuncağı; sadece bantların sıkıca oturduğundan emin olmanız gerekiyor.

4. Radyatörlerinizin havasını alın.

Kışın Isınma Yöntemleri

Radyatörlerinizin tavana kadar ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Eğer ısınmıyorlarsa, muhtemelen bir radyatörün havasını nasıl alacağınızı öğrenmeniz gerekir. Kulağa biraz orta çağa ait gibi gelse de, bu sadece sıcak suyun yükselmesini engelleyen ve tepede hapsolmuş havayı serbest bırakmak anlamına geliyor. Üstteki küçük vanayı açmak için radyatör hava alma anahtarı kullanabilirsiniz. İşlemi yaptığınızda havanın tısladığını duyacaksınız; bir damla su görür görmez tekrar vanayı kapatabilirsiniz. Sonuç mu? Enerji tasarruflu radyatörler!

5. Kombinizin bakımını yaptırın.

Kışın ucuz ısınma yöntemleri arasında elbette başta kombi olmak üzere evinizdeki tüm iklimlendirme cihazlarının bakımını yaptırmak da yer alıyor. Kombiler de tıpkı insanlar gibi kendilerine bakılmayı severler. Siz de kendi kombinize yıllık bir bakım için servis çağırarak onun daha uzun süreler dayanmasını ve daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsanız, uzun vadede size servisten çok daha pahalıya mal olacağı konusunda sizi uyarmak isteriz. Kombi bakımı hakkında merak ettiklerinize Kombi Bakımı Nasıl Yapılır yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

6. Perdelerinizi kapatın.

Evinizden çok fazla sıcaklığın pencerelerden dışarı çıktığını biliyor musunuz? Bu durumdan kaçınmanın en kolay yolu, evinizdeki perdeleri çekmektir. Özellikle fon perdelerinizi karanlık basmadan veya siz dışarıdayken kapatın ve o güzelim sıcaklığı olması gereken yerde, içeride tutun. Daha da iyisi, kendinize bir çift termal perde alabilirsiniz.

7. Evi ısıtmak için fırından faydalanın.

Yemek fırından çıkınca hepimiz fırın kapağını tekrar kapatıyoruz. Ama neden bu ısıyı boşa harcıyoruz ki? Bir fırın yemeği pişirdikten sonra fırının kapağını açık bırakın ve ısının mutfağınıza yavaşça nüfuz etmesine izin verin; bu siz yemek yerken evinizin sıcak kalmasına yardımcı olacaktır. Elbette bu gibi durumlarda çocukları mutfaktan uzak tutmaya özen gösterin. Doğal ısınma yöntemleri arasında bundan daha doğal ne olabilir ki?

8. Zeminlerinizi halıyla kaplayın.

Kışın Isınma Yöntemleri

Ahşap zeminler hoş görünebilir ama aynı zamanda ısının ayaklarınızın altından kaçmasına neden olur. Yerlere sıcacık ve yumuşacık bir halı sermek boşlukları kapatır ve ayak parmaklarınızın sıcacık kalmasını sağlar.

9. Yalıtım söz konusu olduğunda yaratıcı olun.

Duvarlarınızdaki veya dolapların arkasındaki çatlakları ve boşlukları doldurmak için sprey köpük yalıtımı kullanabilirsiniz. Spreyi uygulamadan önce tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olmak için kutuyu ve üzerindeki kullanım talimatlarını kontrol edin. İşi bir üst seviyeye çıkmak istiyorsanız, çatı yalıtımı kurmak ve tüm bu güzel sıcaklığın çatıdan kaçmasını önlemek için profesyonelleri arayın.

10. İdeal sıcaklığınızı bilin.

Dondurucu soğukta termostatı sonuna kadar açmak kolaydır, ancak eviniz için ideal sıcaklık nedir? Ana oda termostatınızı 18°C ile 21°C arasında bir değere ayarlamayı hedefleyin. Termostatınızı bir sıcaklığa ayarlamak ve ardından ısıtmaya en çok ihtiyaç duyduğunuzda açıp kapatmak için bir zamanlayıcı kullanmak da iyi bir fikirdir. Bu şekilde, ısıtmayı çok uzun süre çok yüksekte bırakmaktan kaynaklanan fazla enerjiyi boşa harcamazsınız.