Isı Pompası Nasıl Seçilir: Monoblok mu, Split mi?

Geleceğin iklimlendirme teknolojileri arasındaki yerini alan ısı pompaları gerek ileri teknolojileri gerekse ideal boyuttaki tasarımlarıyla evlerde ya da iş yerlerinde tercih ediliyor. Herhangi bir kimyasal reaksiyondan ziyade doğal ısıyı transfer eden bu aletler ile ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımını tek bir üründen gerçekleştirmek mümkün. Bu durum, ürünlerin sadece pratik kullanımını değil, enerji tasarrufu da sağlamasını da öne çıkarması bakımından son derece ideal. Peki, ısı pompası nasıl seçilir? Bu konu hakkındaki detayları anlattığımız yazımızı okuyarak ayrıntılara ulaşabilir, split ve monoblok ısı pompaları hakkındaki yararlı bilgilere kolayca erişebilirsiniz.

  • Ürünlerin COP Değerlerine Bakın: Isı pompalarında, verimliliği ve performansı belirlemedeki en önemli kriterlerden biri ürünün COP değeri olarak karşımıza çıkıyor. “Performans Katsayısı” anlamına gelen bu değer ne kadar büyükse enerji sarfiyatı o ölçüde az oluyor. Örneğin hava kaynaklı ısı pompalarının COP değeri, toprak kaynaklı çeşitlere kıyasla daha düşük; bu ürünlerin üretim maliyeti ise diğerine oranla daha yüksek. Dolayısıyla sizin de seçim yaparken bu önemli bilgileri göz önünde bulundurmanızda yarar var.
  • Coğrafi Bölge de Önemli: Doğru ısı pompası seçimi yapabilmek için ürünün kullanılacağı yerin de önemi büyük. Bulunduğunuz coğrafi bölgeye göre toprak ya da hava kaynaklı bir ısı pompası seçerek en verimli ürünü kullananız mümkün. Örneğin eğer kış aylarının ılık geçtiği yazlık bir bölgede yaşıyorsanız bu durumda seçeceğiniz ısı pompası, hava kaynaklı bir model olabilir. Ancak soğuk gün sayısının çok olduğu bölgelerde toprak kaynaklı ısı pompalarını tercih etmek daha kullanışlı olacaktır.
  • Çıkış Suyu Sıcaklığını Dikkate Alın: Isı pompaları ısıtma modundayken, ürünlerin çıkış suyu sıcaklığı bir derece ile sınırlıdır. Dolayısıyla bu durum, çıkış suyu sıcaklığının, ısı pompası seçiminde önemli bir kriter olmasına yol açıyor. Diyelim ki evinizde radyatörlü bir ısıtma sistemi tercih edeceksiniz. Bu durumda radyatör sıcaklıklarının bu derecenin üzerine çıkamayacağını bilerek ona göre radyatör seçimi yapmanız gerekiyor. Ancak bilmenizde yarar var ki ısı pompalarında çoğunlukla yerden ısıtmalı sistemler tercih ediliyor. Zira bu sistemlerde ısı pompalarındaki çıkış suyu sıcaklığı son derece düşük.
  • Enerji Verimliliğine Özen Gösterin: Her elektronik üründe olduğu gibi ısı pompası seçiminde de enerji tasarrufu, önemli bir kriter. Siz de ısı pompası alışverişlerinizden önce ürünlerin enerji verimliliklerini gözden geçirerek doğru karar verebilirsiniz. A++ ya da A+++ etiketli ürünler, düşük enerji sarfiyatlarıyla kullanıcıların gözdesi konumunda. Bizden söylemesi.
  • Çok Fonksiyonlu Ürünlere Yönelin: Tüm bunlara ek olarak ürünlerin işlevsel olması da kullanıcıların dikkat ettiği unsurlardan. Seçenekler arasında yer alan ısı pompaları arasında gece modu, anti-lejyonella koruması, sessiz çalışma özelliği, donma koruması, hızlı sıcak su modu ve bunun gibi yararlı fonksiyonlar varsa o ürünleri tereddüt etmeden satın alabilirsiniz.
  • Akıllı Kontrol Sistemi Olan Ürünleri Tercih Edin: Tabi ki akıllı özellikler, ısı pompalarının da olmazsa olmazı. Isı pompası sisteminin gelişmiş kontrolünün, LED ekranlı uzaktan kontrol ile yapıldığı modeller, günümüzün en popülerleri arasında. Saatlik ya da günlük zaman ayarı, mobil uygulama üzerinden denetim veya tatil modu gibi sayısız akıllı özellik sayesinde ister evde ister dışarıda olun, mekandaki sıcaklığı dilediğiniz gibi ayarlamanız mümkün.

Monoblok Isı Pompaları

Monoblok ısı pompaları, adından da anlaşılacağı üzere tek bir parçadan oluşan modeller olarak tanımlanıyor. Bina içinde değil de dışında yer alan ısı pompası ünitesi sebebiyle, kurulum yapılacak mekanın tasarımının bu duruma uyum sağlaması son derece mühim. Bir kere montajı yapıldıktan sonra cihazda herhangi bir mekanik veya elektronik olarak benzeri ayarların yapılmasının gerekli olmadığı monoblok ısı pompalarını mekanlarınızda gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Split Isı Pompaları

Ayrık tip olarak da bilinen split ısı pompaları, monoblok modellerin aksine iki farklı üniteden meydana gelmekte. Bir dış ünite, bir de iç üniteden oluşan split ısı pompası modellerinin üniteleri arasında bakır boru bağlantısı bulunuyor. Dolayısıyla monoblok ısı pompalarına göre biraz daha zahmetli bir kurulumu olan split ısı pompalarını da ister evinizde ister iş yerinizde tercih edebilirsiniz.

Isı pompaları hakkında merak ettiklerinize Isı Pompası Nedir, Nasıl Çalışır videomuzu izleyerek de ulaşabilirsiniz.
Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları