Yoğuşmalı Kombi Kaç Metrekarede Kullanılır?

Isınma ve sıcak su temini için kullanılan kombi çeşitlerinden biri de yoğuşmalı kombiler. Isı geri kazanımı çalışma prensibiyle hareket eden yoğuşmalı kombilerde, yanma tepkimesinden çıkan su buharı atılmadan önce barındırdığı ısı enerjisinden bir kez daha yararlanıldığı için bu kombi çeşitleri ile yüksek verimlilik elde edilir. Özellikle son yıllarda en çok tercih edilen kombi çeşitlerinden biri olan yoğuşmalı kombiler, ısınma ihtiyacı olan pek çok farklı mekânda rahatlıkla kullanılabiliyor. Yoğuşmalı kombi satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında ise yoğuşmalı kombi kaç metrekarede kullanılır, hangi mekanlar için uygundur ve avantajları nelerdir gibi sorular yer alıyor.

Metrekareye Göre Kombi Seçimi Nasıl Yapılır?

Yoğuşmalı kombiler, dışarı atılacak enerjiyi özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimin artmasını sağlar. Enerji tasarruflu ve yüksek verimli bir ısınma performansı sunan yoğuşmalı kombiler, klasik kombilere oranla %20 kadar daha yüksek verimle çalışır. Yoğuşmalı kombinin sunduğu bu verimden en ideal seviyede faydalanmak için kombi seçimi yaparken evin metrekaresine uygun bir tercihte bulunmak gerekir. Metrekareye göre kombi seçimi yaptığınızda uzun ömürlü, yıllarca kullanabileceğiniz, evinizin kapasitesine tam uyan bir kombi satın almış olursunuz. Aksi takdirde en iyi kombiyi de alsanız evinizin metrekaresi için uygun değilse yüksek verimlilik elde edemeyebilirsiniz. Peki yoğuşmalı kombi kaç metrekarede kullanılır, hangi evler için kullanıma elverişlidir?

Yoğuşmalı kombi seçimi ile ilgili en çok bilinen yanlış yoğuşmalı kombilerin küçük dairelerde kesinlikle kullanılamadığı bilgisi. Aslında bu bilgi doğru değildir. Çünkü kombilerde yoğuşma, zannedildiği gibi yalnızca büyük ve uzun peteklerde olmaz. Küçük mekânlarda da yoğuşma gerçekleşir ancak tam yoğuşma gerçekleşmediğinden büyük mekânlara oranlara enerji tasarrufu daha az olur. Yani bu hiç enerji tasarrufu olmadığı anlamına gelmez. Yoğuşmalı kombiler ile küçük dairelerdeki tasarruf büyük dairelere göre her ne kadar daha az olsa da genel anlamda en tasarruflu kombiler her iki daire tipi için de tam yoğuşmalı kombilerdir.

Dolayısıyla yoğuşmalı kombi kaç metrekarede kullanılır sorusuna net bir cevap olarak 50 metrekareden 250 metrekareye kadar büyüklüğü olan dairelerde kullanılabilir, yanıtını vermek mümkündür.

Yoğuşmalı Kombi En Verimli Nasıl Kullanılır?

Doğalgaz fiyatlarının her geçen gün daha da artması insanları verimliliği yüksek yoğuşmalı kombi modellerine yönlendiriyor. Özellikle yoğuşmalı kombi ile hermetik kombiler arasındaki fiyat farkının daralması, 2013 yılı itibari ile İGDAŞ yeni şartnamesinde normal hermetik kombilerin yoğuşmalı kombi ile değişimlerinde proje çizme zorunluluğunu kaldırması, piyasada yoğuşmalı kombi çeşitliliğinin hayli geniş olması kombi alırken seçimi yoğuşmalı modellerden yana yapmayı daha da cezbedici kılıyor. Yoğuşmalı kombi kaç metrekare evlerde kullanılır sorusuna aradığınız cevabı bulduysanız yani eviniz 50-250 metrekare arası büyüklükte ise siz de kombi seçiminizi yoğuşmalı modellerden yana yapabilirsiniz. Peki yoğuşmalı kombi en verimli nasıl kullanılır? Yoğuşmalı kombi ile enerji tasarrufu sağlamak nasıl mümkün olur?

Yoğuşmalı kombileri en verimli şekilde kullanabilmek için kalorifer sıcaklığının 50 derecenin üstüne çıkmaması önerilir. Uzmanların önerdiği ideal ortam sıcaklığı olan 22 dereceyi yakalayabilmek için yoğuşmalı kombinin 50 derece olarak ayarlanması yeterlidir. Yoğuşmalı kombinin 50 derecenin altında çalışması koşullarında %20 tasarruf sağlanır. Ancak eğer eviniz 50 derecede ısınmıyorsa ve dereceyi yükseltirseniz bu tasarruf %18, %15 oranlarında gerçekleşir. Her halükarda hermetik kombiye göre daha tasarruflu olan yoğuşmalı kombiler, yerden ısıtma sistemlerinde de tercih edilebilir. Yerden ısıtma sistemlerinde kalorifer gidiş sıcaklık derecesi 40-45 derecenin üstüne çıkarılmadığından yerden ısıtma sistemlerinde yoğuşmalı kombi kullanıldığında daima maksimum tasarruf elde edilir.

Yoğuşmalı Kombi Kaç Metrekare Evlerde Kullanılır

Yoğuşmalı Kombi Nerelerde Kullanılmaz?

Yoğuşmalı kombi kaç m2 evlerde kullanılır sorusu kadar merak edilen bir başka soru da yoğuşmalı kombinin nerelerde kullanılmayacağı sorusu. Yoğuşmalı kombilerin altından klima suyuna benzer bir sıvı akar. Akan bu sıvı, gazın yoğuşması sonucu ortaya çıkan sıvıdır ve mutlaka kapalı gidere bağlanması gerekir. Yani yoğuşmalı kombiler direkt olarak evin dışına verilemez. Bunun yanı sıra yoğuşmalı kombiler gider olmayan yere bağlanamaz.

Eğer yoğuşmalı kombi balkona monte edilecekse, kombinin bulunduğu yerden balkon giderine kadar bir yoğuşma gider hattı çekilmesi gerekir. Kombi mutfağa takılacaksa cihazın montaj edildiği yerden mutfak lavabosuna kadar bir gider hattı çekilmelidir. Yoğuşmalı kombi modellerinin banyolarda ve yatak odalarında kullanılması ise kesinlikle yasaktır.

Yoğuşmalı Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yoğuşmalı kombi alırken kullanılacağı mekânın minimum 50, maksimum 250 metrekare büyüklüğe sahip olması gerekir. Daha küçük ve daha büyük mekânlarınız için farklı kombi çeşitlerine yönelebilirsiniz. Yoğuşmalı kombi seçimi yaparken ayrıca alacağınız cihazın boyutuna da dikkat etmelisiniz. Kombinin kurulum işleminin gerçekleşeceği yeri önceden saptamanız ve buraya uygun bir seçim yapmanız gerekir. Bunu yaparken kombinin yerleştirileceği alanın en az 12 m³ hacme sahip olması gerektiğini unutmayın! Ev içerisine yerleştirilen radyatörlerin uzunluğu artırıldıkça, kullanılan ısınma sisteminden alınan verim de artar. Eğer evinizin ısı kaybı oldukça küçük ve aldığınız kombinin gücü büyük ise gerektiğinden daha fazla enerji üretilerek yakıt tüketimi artabilir. Yoğuşmalı kombi alırken ayrıca güvenilir ve köklü bir markanın ürününü seçmeye, ürünün garanti süresine ve servis ağı yaygınlığının olup olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Aradığınız yoğuşmalı kombiyi Alarko ve Wolf markalarının gelişmiş teknolojiler kullanılarak üretilen yüksek kaliteli kombi modelleri arasından bulabilirsiniz. Tam yoğuşmalı ve çift yoğuşmalı Alarko kombi çeşitlerini incelemek için hemen tıklayın!

Yoğuşmalı kombi modelleri ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtı “Yoğuşmalı Kombi Nedir, Özellikleri Nelerdir?” yazımızda sizleri bekliyor!