Split Klima Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Split klima nedir, nasıl çalışır?

Split klimalar, iki ayrı birimden oluşan ve bağımsız bir üniteye sahip olan klimalardır. Klima sistemlerinin iç ünite ve dış ünite olmak üzere iki ana parçası bulunur. İç ünite iç ortam üzerinden ısı alışverişi gerçekleştirirken dış ünite dış ortamdaki ısı alışverişini yapmaktan sorumludur. Bu bağlamda en az iki adet üniteden meydana gelen klimalara split klima adı verilir. İç ünite ve dış ünite arasında gaz akışı ve sinyal alışverişi sağlayan bakır borular ve bir elektrik tesisatı bulunmaktadır. Split klimalar, bu özelliklerinden ötürü çoğunlukla ev tipi kullanım için uygunluk gösterir. Split klima modelleri, enerji ve ısı transferi prensibine dayalı olarak çalışır. Split klimaların çalışma prensibinde kompresör, kondenser ve genleşme valfi, en önemli parçarlı oluşturur. Bu parçalar dış ünitede yer alır; ısı transferi ise eşanjör denilen ana parça ile dış ünite üzerinden gerçekleşir. Bu sırada iç ünitede evaparatör ve radyal fan sistemleri ortama şartlandırılmış hava akışı sağlar. Oldukça basit bir çalışma prensibine bağlı olan split klimalar, mono split klima, multi split klima, ticari split klimalar olmak üzere üç farklı çeşitte piyasaya sürülür. Mono split klimalar tek dış üniteyle birlikte tek iç üniteye sahipken multi split klimalar birden fazla iç üniteye sahip olabilir. Ticari klimalar ise iç ünite tiplerine göre değişkenlik gösterir ve ticari alanların gereksinimlerine göre seçilirler. Kaset, Salon, Yer Tavan , Kanallı , Duvar tipi ticari split klimalar olarak çeşitlerini sayabiliriz. Split klima çalışma prensipleri ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Split Klima Nedir, Özellikleri Nelerdir konulu blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Split klima montajı nasıl yapılır?

Evinize yeni bir split klima aldığınızda montajını gerçekleştirmek için yetkili servisi beklemeniz ve bu işi profesyonellerin yapmasını beklemeniz gerekir. Buna ek olarak split klima montajı, markaya ve modele göre de değişkenlik gösterebilir. Split klima montajı yapılırken genellikle izlenen adımlar şu şekildedir: Klimanın iç ünitesinin monte edileceği duvar belirlenir. İç ünite ile dış ünite yukarıda bahsi geçen bakır borular ile bağlanacağı için iç ünitenin konumu belirlenirken aynı zamanda dış ünitenin konumu da belirlenmeli ve her iki ünite arasında sağlıklı bir bağlantı kurulabileceğinden emin olunmalıdır. Duvar iç ünite montaj sacı yerleştirilir ve su terazisi yardımıyla ünitenin düz bir şekilde konumlanması sağlanır. Ardından duvara kurşun kalemle vidaların geleceği yer işaretlenir. İşaretlenen noktalar, matkap yardımıyla delindikten ve dübeller çakıldıktan sonra iç ünite montaj sacı sabitlenmiş olur. Dış ünite montajına sıra geldiğinde ise monte edilecek olan yer göz önünde bulundurularak iç ünite montaj sacının alt bacağının 15 cm kadar yanında punch kullanarak delik açılır. Bu delikten bakır kablo ve boruların geçmesi sağlanır. Dış ünite askısı da tıpkı iç ünite sacı gibi su terazisi yardımıyla işaretlenir, delikler delinir ve dübeller takılır. Askıyla dış ünite sabitlenir, iç ve dış ünite arasındaki mesafeye uygun olacak şekilde bakır boru ayarlanır ve bağlantı kablosu alana yerleştirildikten sonra kapak kapatılır. Son olarak iç ünite de askıya konumlandırılır, borular drenaj  bandı ile iyice sarılır ve dış üniteye monte edilir. Klimanın gazı ölçüldükten ve borulardaki hava vakumlandıktan sonra gidiş dönüş vanalarını açılmasıyla klima çalışır hale gelecektir.

Split klima gaz dolumu nasıl yapılır?

Split klimalar hakkında en çok merak edilen bir diğer soru da klimaya nasıl hava basılacağıdır. Klimalarda meydana gelen arızalar söz konusu olduğunda akla ilk gelen gazın bitmesidir; ancak klimanın gazını eksiltmesi ya da bitirmesi gibi bir durum aslında söz konusu olamaz. Normal şartlarda gaz tüketmeyen klima, borularda meydana gelebilecek çatlama gibi sorunlardan ötürü gaz eksiltebilir ya da tamamen gazı bitebilir. Eğer klima dış ünitesindeki ince borularda karlanma varsa, klima gazının eksik olduğu söylenebilir. Bununla birlikte klima yeterli soğutma yapamıyor ise yine klima gazının eksik ya da bitmiş olabileceği düşünülebilir. Klima gaz dolumu yapmak için önce klimanızın hangi tip gaz ile çalıştığını tespit etmeniz gerekir. Eski model klimalarda R22 gaz bulunurken yeni nesil klima modellerinde artık R410A veya R32 tipi gaz kullanılır.

Split klima kompresör arızası nasıl anlaşılır?

Split klima kompresör arızaları, genellikle sistemin basınç ve sıcaklık derecelerinin ne durumda olduğunun tespiti ile gerçekleşir. Split klima kompresörü arızaları nedenleri olarak sitemin içine yer alan zararlı kimyasal sıvılar, cihazın keşif işlemi yapılmadan alana uygun seçilmemiş olması, oksijen gibi yoğuşmayan gazlar, kompresör dönüşüne sıvı soğutucu akışkan gelmesi, elektrik hattının cihaz kapasitesine göre çekilmemiş olması ve şebeke kaynaklı voltaj dalgalanmaları gösterilebilir. Bu gibi durumların önlemi alınarak klima kompresör arızalarının önüne geçebilmek mümkündür.

Split klima neden soğutmaz?

Klimanızın soğutmuyor olmasının sebepleri arasında montaj esnasında yapılan eksik bir işlem ya da klima iç veya dış ünitesinde meydana gelen bir arıza olabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken en doğru şey, klima markanızın yetkili servisini aramaktır. Bununla birlikte yetkili servis çağırmadan önce kendiniz de bazı adımları takip ederek klimanızın neden soğutmadığını tespit edebilirsiniz. Klimanızın filtresini temizleyebilir, oda içinde bulunan açık ve kapalı pencereleri kapatabilir, fan devrini ayarlayabilir ve klimanın hava girişlerini kontrol edebilirsiniz. Klimanız soğutmadığında alabileceğiniz önlemler ve yapmanız gerekenlere dair daha detaylı bilgi için Klima Neden Soğutmaz yazımızı okuyabilirsiniz.

Split klima neden ısıtmaz?

Tıpkı soğutma problemi gibi klimanın bir ısıtma problemi ile karşı karşıya kalması da bir klima arızasının habercisi olabilir. Yetkili servis çağırarak klimanızın neden ısıtmadığını tespit ettirebilir ve arızayı giderebilirsiniz. Isıtma bölümünün fonksiyonunu yitirmesi, kompresörünün arızalanması, bakır boru hattında bir arıza meydana gelmesi ve iç ya da dış ünitedeki fanda bir sorun olması, klimanın ısıtmamasının başlıca sebepleri arasında yer alır.

Split klima ne kadar enerji harcar?

Bir split klimanın ne kadar enerji harcadığı klimanın BTU değerine göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte klima yakıt tüketimi klimanın bulunduğu ortama, kullanım sıklığına ve kompresör türüne göre de değişebilir. Enerji verimliliği bakımından A sınıfı klimalar, en enerji tasarruflu klima modelleri arasında yer almaktadır. Örneğin A sınıfı 9000 BUT kapasiteli bir klima saatte ortalama 0,8 kW elektrik harcar. Öte yandan Britanya Isı Standardı olarak bilinen BTU değerine göre de yakıt tüketimi değişebilir. 9000 BTU’luk bir klima en yüksek hızda 0,8 kW elektrik harcarken 12000 BTU klima 1,08 kW, 18000 BTU klima ise 1,78 kW enerji harcayacaktır. Klimaların ne kadar elektrik harcadığına dair daha detaylı bilgi için Klima Ne Kadar Elektrik Harcar yazımızı okuyabilirsiniz.

Split klima bakımı nasıl yapılır?

Split klimanızın etkin ve uzun ömürlü çalışabilmesi için klima bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Klima bakımında iç ünite ve dış ünite ayrı ayrı ele alınmalı ve her ünite için gerekli bakım adımları izlenmelidir. Klima iç ünite bakımında ilk olarak cihazın dışı temizlenir, ardından filtre temizliği, ısı değiştirgeci (serpatin) temizliği ve tüm iç kompartmanların temizliği gerçekleştirilir. İç ünite bakımında cihazın soğutucu akışkan kaçak kontrolü olup olmadığını kontrol etmek, gerilim ve besleme akım ölçümlerini yapmak ve tüm hareketli parçaların mekanik bağlantılarını kontrol etmek de oldukça önemlidir. Klimanın dış ünitesinin bakımı yapılırken de benzer adımların izlenmesinin yanı sıra cihazın iletişim hattı ve elektronik kart bağlantı soketleri başta olmak üzere tüm elektrik bağlantılarının genel kontrolünün yapılması gerekmektedir. Split klima bakımında bakır boru hattı bakımı ve drenaj hattı bakımı da yapılmalıdır. Detaylı klima bakım rehberi için Klima Bakımı Nasıl Yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Split klima nasıl sökülür?

Klima söküm işlemi esnasında ilk adım olarak klimayı soğuk çevrimde çalıştırmak ve içindeki gazın toplanmasını beklemek gerekir. Önce dış üniteye bağlı borular, ardından da servis vanalarının kapakları açılır. Basma hattı olan ince borunun servis vanası kapatılır. Bu işlemi yaptıktan sonra yaklaşık 1 dakika kadar beklemek gerekir. Klimanın kablolarını ve diğer elektrik bağlantılarını sökmeye geçmeden önce mutlaka klimanın sigortalarını kapatmak gerekir. Klima iç ünitesini yerinden çıkartmak için şarjlı vidalama aletinden yararlanılabilir. İç üniteyi söktükten sonra aynı şekilde dış üniteyi de sökebilirsiniz.

En iyi split klima hangisi?

Piyasada pek çok farklı markanın split klima modellerine ve fiyatlarına rastlayabilirsiniz. Piyasanın önde gelen isimlerinden Alarko Carrier, birbirinden kaliteli, uzun ömürlü ve dayanıklı klima modelleri ile burada sizi bekliyor.

Alarko Carrier Klimaları