Oda Termostatı Kaç Dereceye Ayarlanmalı?

Eğer ısınmak ve sıcak su ihtiyacınızı karşılamak için kombi kullanıyorsanız tasarruflu bir kullanım için mutlaka oda termostatı edinmelisiniz. Bir ısı kontrol cihazı olan oda termostatı, kombiler ile birlikte kullanılıyor. Oda termostatları, ortamın sıcaklığını sizin ayarladığınız derecede sabit tutmak amacıyla kombiyi ortamın ihtiyacı kadar sürede çalıştırıyor. Peki en tasarruflu kullanım için oda termostatı kaç dereceye ayarlanmalı? Bu yazımızda sizlerle oda termostatı kullanımı püf noktalarını paylaşacağız. Faturalarınızdan tasarruf sağlamak ve verimli bir iklimlendirme koşulu yaratabilmek istiyorsanız bu ipuçları çok işinize yarayacak!

Oda Termostatı Kaç Derece Olmalı?

Oda termostatı kullanımının sizlere %30’a varan yakıt tasarrufu sağladığını biliyor muydunuz? Üstelik oda termostatı faydaları bununla da sınırlı değil. Oda termostatı yaşam alanlarınızdaki sıcaklık değerinin daima sabit kalmasına, ani sıcaklık değişimlerinin önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda daha çevre dostu bir kullanım da sağlayan oda termostatı, kombi bulunan her evde olması gereken yardımcı iklimlendirme ürünleri arasında yer alıyor. Peki en ideal şekilde verim alınabilmesi için oda termostatı kaç derece olmalı? Aslında oda termostatının kazandırdığı tasarruf ayarlanan derecenin yanı sıra monte edildiği yer ile de ilgilidir. Oda termostatının sıcaklığı doğru hissedebileceği iç duvar ve oda içi gibi bir yere monte edilmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra en ideal kullanım için oda termostatı, kış şartlarındaki en ideal sıcaklık olan 22 ⁰C’ye ayarlanmalıdır.

Peki oda termostatı 22 ⁰C’ye ayarlanmazsa ne olur? Oda termostatını 22 ⁰C’den daha yüksek bir değere ayarlarsanız yakıt harcaması artar. Ancak oda termostatını 22 ⁰C’ye ayarladığınızda eviniz yeteri kadar ısınmıyorsa dilerseniz kombi üzerinden sıcaklığı arttırabilirsiniz.

Oda Termostatı Kaç Derece

Enerji Tasarrufu İçin Daha Fazla İpucu…

  • Enerji tasarrufu için en önemli konulardan biri binanın ısı yalıtımının iyi olmasıdır. Eğer binanızın yalıtımı standartlara uygun ise önemli bir tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Halk arasında doğru bilinen yanlışlardan biri de kombiyi sık sık kapatmaktır. Soğuk havalarda geceleri kombinizi kapatmak yerine düşük sıcaklığa almanız çok daha tasarruflu bir kullanım gerçekleştirebilmenize olanak sağlar.
  • Evin sıcaklığının takip edilmesi de tasarruf açısından önemli bir konu. Bir termometre yardımıyla evinizin sıcaklığını takip ederek ve ideal sıcaklık ayarı olan 22 ⁰C’de koruyarak tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Kombiyi kaç dereceye ayarlamalı sorusu da tasarruf etmek isteyen kimselerin en çok merak ettiği sorulardan biri. Bu derece evden eve, evin izolasyon durumuna göre değişir. Oda termostatı kullanmak bu yüzden de oldukça önemlidir. Oda termostatı 22 ⁰C’yi gösterecek şekilde kombinizin derecesini ideal ve en düşük sıcaklıklara ayarlayarak tasarruf elde edebilirsiniz.
  • Tasarruf için önemli olan ancak pek çok kombi kullanıcısı tarafından ihmal edilen bir konu, periyodik kombi bakımı ve radyatör temizliği. Oysa bunları düzenli olarak yapmak tasarruf açısından son derece önemlidir.
  • Eğer evinizdeki radyatörlerin önünde koltuk, konsol, yatak gibi mobilyalar varsa bunları olabildiğince radyatörden ayırmanız faydalı olacaktır. Zira radyatörlerin etrafının kapalı olmaması yakıt tasarrufu açısından önemli bir konudur.
  • Eğer kombinizi değiştirmeyi düşünüyorsanız, yeni bir kombi alacaksanız verimliliği ve tasarrufu en yüksek olan yoğuşmalı kombi modellerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Tasarruflu bir kombi kullanımı için aradığınız yüksek verimli yoğuşmalı kombi modelleri Alarko Carrier’da sizleri bekliyor. En iyi yoğuşmalı kombi modellerini ve fiyatlarını incelemeye vakit kaybetmeden başlayın!

Oda termostatı kullanımı ile ilgili detaylar ve püf noktaları için “Oda Termostatı Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı mutlaka inceleyin!