Kombi Kullanımı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yaşam alanlarının olmazsa olmaz iklimlendirme cihazlarından kombiler ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılar. Eğer siz de ısınmak için kombiyi tercih ediyorsanız kombi kullanımı ile ilgili bilmeniz gerekenler sayesinde cihazınızı hem daha tasarruflu hem de daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Kombi kullanıcıları için hazırladığımız kombi kullanım rehberinde merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını bulabileceksiniz. Keyifli okumalar!

Kombi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Kombi, merkezi ısıtma cihazlarının aksine her dairenin kendi kontrolünü kendisinin yapmasına olanak sunar. Böylece uzun süreli tatillerde ya da herhangi bir sebepten ötürü evde olmadığınız zamanlarda kullanım gerçekleşmeyeceği için yüksek faturalar ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Kombi kullanımı ile hem ısınma hem de kullanma sıcak suyu temini mümkündür.
 • Kombiler sessiz çalışır.
 • Kombiler duvara monte edildiği için az yer kaplar. Paket ve kompakt yapısıyla daire içinde rahatlıkla kullanılabilir.

Kombiyi Tasarruflu Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Kombiyi verimli kullanmak elbette ki mümkündür. Kombi kullanımı ile ilgili bilmeniz gereken ipuçları sayesinde siz de çok daha tasarruflu ve verimli bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Tasarruflu bir şekilde kombi kullanmanın püf noktaları nelermiş gelin hep birlikte bakalım!

 • Kombiyi ekonomik kullanmak istiyorsanız kış aylarında cihazı sürekli kapatıp açmayın. Pek çok kombi kullanıcının en sık yaptığı hata işe giderken kombiyi kapatmak, gelince de açmaktır. Oysa tasarruflu bir kullanım için kombiniz açık ve kısık bir ayarda kalmalıdır. Elbette ki uzun süre evde olmayacağınız zaman kombiyi kapatabilirsiniz.
 • Kombi tasarrufu için mutlaka binanıza ve dairenize izolasyon yaptırın. Eğer dış cephe yalıtım imkanı yoksa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları koymak önemli derecede tasarruf sağlar.
 • Oda termostatı kullanarak, her 1 derece farkta %6 tasarruf sağlayabilirsiniz. Oda termostatı kullanımı ile ilgili merak ettikleriniz için “Oda Termostatı Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı mutlaka okuyun.
 • Peteklerin reglaj ayarı yapın ya da yaptırın.
 • Gece yatarken perdelerin kapatılması da kombide tasarruf sağlar.
 • Kombi kullanımı ile ilgili bilmeniz gereken noktalardan biri de sıcak havalarda ayarının düşürülmesi gerektiği. Sıcak havalarda kombinizin ayarını düşürerek tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Kombinizin bakımını düzenli olarak yaptırın.
 • Peteklerinizin temizliğini düzenli yaptırın.
 • Peteklerin etrafını veya üstünü herhangi bir şeyle kapatmayın.
 • Kış aylarında kombiyi gece kapatmayın, ayarını kısın.
 • Sıcak su ayarını musluktan değil kombiden yapın.

Kombi Kullanımı ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular

Kombi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kombi tasarruf yöntemlerinin yanı sıra kombi kullanımı ile ilgili merak edilen daha pek çok soru bulunuyor. Kombi alırken dikkat edilmesi gerekenlerden kombinin kullanım ömrüne, kombi çeşitlerinden kombinin monte edilmesi gereken yere kadar en çok merak edilen sorular ve yanıtları şu şekilde:

Kombi kullanmak için doğal gaz olması şart mı?

Kombiler doğalgazın yanı sıra LPG ve LNG ile de çalışabilir.

Kombi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kombinin kapasitesine, veriminin yüksek olmasına, cihazın TSE, CE ve ISO 9002 sertifikasının olmasına, tasarruflu olmasına, servis ağının geniş olmasına ve servisinin kaliteli hizmet sunmasına dikkat etmek gerekir. Kombi seçimi ile ilgili daha fazla ipucu için “Kombi Seçimi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kombi çeşitleri nelerdir?

Kombiler çalışma sistemine göre dörde ayrılır. Bunlar; bacalı kombi, hermetik kombi, baca fanlı (yarı hermetik) kombi ve yoğuşmalı kombidir.

Kombiler nerelere monte edilebilir?

Bacalı kombi modelleri standartlara uygun yapılmış müstakil bacanın olduğu banyo, tuvalet ve yatak odası haricindeki her yere monte edilebilir. Hermetik kombiler ise bacası dış ortama açılabilen her yere monte edilebilir. Kombilerin monte edilmesi uygun olmayan yerler; binaların merdiven boşlukları, genel kullanıma açık koridorlar, baca duvarları, bina aydınlıkları, açık balkonlar ve asansör boşluklarıdır.

Kombiyi sürekli açık tutmak kombiye zarar verir mi?

Hayır vermez. Kombileri, otomatik kumanda panelinden gündüz ve gece sıcaklıkları ayarlayarak 24 saat açık tutabilirsiniz.

Kombilerin kullanım ömrü ortalama kaç yıldır?

Kombilerinin ortalama ömrü -bakımlarının zamanında ve yetkili servis tarafından yapılması durumunda- 15 yıl civarındadır.

Kombinin üzerinde bulunan basınç göstergesi kaç barda olmalıdır?

Kombinin su basınç göstergesi 1.5 barda olmalıdır.

Kombi arıza durumuna geçtiğinde ne yapmak gerekir?

Kombilerin kullanma kılavuzunda arıza kodları ve anlamlarını içeren bilgiler mevcuttur. Öncelikle kullanma kılavuzundaki arıza giderme metotları uygulanabilir. Eğer gerekli işlemleri yaptığınız halde arıza giderilmediyse, vakit kaybetmeden yetkili teknik servisi aramalısınız.