Kombi Kaç Derece Yanmalı?

Kış aylarının gelmesi ve soğuğun etkisini göstermesiyle birlikte ortamın ısısını ayarlama işini kombilere bırakma zamanı geldi. Hem sıcak su hem de ısınma ihtiyacımızı karşılamaya yarayan kombiler, kışın vazgeçilmez iklimlendirme cihazlarından. Doğru kullanıldığında son derece verimli ve ayrıca da tasarruflu cihazlar olan kombiler yaşam alanlarınızın arzu ettiğiniz ısıda olmasını sağlar. Peki tasarruflu bir kombi kullanımı için kombi kaç derece yanmalı? Kış aylarında kombi kullanımınızın çok daha efektif olmasını sağlayacak kombi kullanım önerileri ve ipuçları yazımızın devamında sizleri bekliyor. Keyifli okumalar!

Yaşam Alanlarında İdeal Ortam Isısı Kaç Derecedir?

Kış aylarının korkulu rüyası kabarık doğalgaz faturalarını düşürmek ve aynı zamanda da yaşam alanınızın sıcaklığından ödün vermemek istiyorsanız kombi kaç derecede çalışmalı, ideal ortam ısısı ne olmalı gibi soruların yanıtını bilmeniz gerekir.

Kombi kaç derece olmalı sorusunun cevabı yalnızca enerji ekonomisi açısından değil konfor açısından da önem arz eder. Isı mühendisliğine göre konfor şartları bakımından bir evin farklı mekanlarının farklı sıcaklıklara sahip olması gerekir. Yani antre ile oturma odasının sıcaklığının ya da mutfak ile banyo sıcaklığının aynı olmaması önerilir. Evinizin her bir odası için uygun sıcaklık değerini bilir ve bu mekanları bu sıcaklık değerlerine göre ısıtırsanız kombi kullanımınızı verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kombi kaç derecede yanmalı sorusunun cevabı dolayısıyla evin her bir alanı için farklılık gösterir. Isı mühendisliğine göre;

  • Antre, hol ve koridor için ideal sıcaklık değeri 15°C,
  • Oturma odası, salon, yatak odası ve mutfak için ideal sıcaklık değeri 20°C,
  • Banyo içinse ideal sıcaklık değeri 24°C’dir.

(Bu verilerin kaynağı için bkz: Makina Mühendisleri Odası Yayınları-Kalorifer Tesisatı Kitabı Yayın No: 352)

Bu değerlerin geçerliliği öyle yüksektir ki hem evin ısıtma tesisatı projesi bu sıcaklık değerlerine göre yapılır hem de radyatör boyu buna göre belirlenir. Isıtma tesisatı projesi doğru yapılmış ve radyatör boyu doğru kullanılmış bir evde kombinin evin salonunu 20°C sıcaklıkta tutması amaçlanır. Eğer proje doğru yapılmışsa evin salonu 20°C’ye ulaştığında, diğer odalarının da projelendirilen sıcaklık değerlerine ulaşması gerekir.

>>> Bazı kullanıcılar için konfor sıcaklığı 22°C, hatta 24°C’ye de çıkabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her 1°C oda sıcaklık artışı, yaklaşık %6 fazla yakıt tüketimi anlamına gelir.

Odaları İdeal Isıda Tutabilmek İçin Kombi Kaç Derecede Çalışmalı?

Kombi Kaç Derecede Olmalı?

Yaşam alanlarınızın her bir odası için ideal ısı ne olmalı sorusunun yanıtını artık biliyorsunuz. Peki hol, antre, mutfak, banyo, salon, yatak odası gibi evin farklı bölümlerini bu ısılarda tutabilmek için kombi kaç derece yanmalı?

Eğer salonunuzu 20°C sıcaklıkta tutmak istiyor ve kombinizin kalorifer suyu sıcaklığının kaç derece olması gerektiği sorusuna yanıt arıyorsanız; cevabımız, -enerji ekonomisi açısından- olabilecek en düşük sıcaklıktır. Elbette ki bu değer dairenin radyatör boyutuna göre değişecektir. Örneğin; aynı güçte kombisi olan ve büyüklükleri eşit olan iki dairenin birinde radyatör boyut veya kapasiteleri farklıysa bu daireler için ideal kombi derecesi farklılık gösterir. Radyatör boyu daha uzun ve kapasitesi daha yüksek olan dairede daire 60°C kombi kalorifer suyu sıcaklığı ile evin salonunu 20°C sıcaklığa ulaştırılabilir.

Bundan daha küçük boyutlu veya görünümü aynı olmakla birlikte daha düşük ısıl kapasiteye sahip ucuz bir radyatör kullanılan evde ise ancak 65°C veya 70°C ile ev istenilen şekilde ısıtılabilecektir.

>>> Kombi kaç derecede olmalı sorusuna verilebilecek yanıtta görüldüğü gibi radyatör boyutu ve radyatör ısıl kapasitesi önemli rol oynamaktadır. Ancak ideal dünyada 20°C bir sıcaklık için kombinin 60°C’de çalıştırılması yeterlidir.

Kombi petek sıcaklığı kaç derece olmalı sorusunun çok fazla merak edilme sebeplerinden biri enerji tasarrufudur. Kombi kullanıcıları, kombiyi ideal ısı değerinde yakmak ve böylece doğalgaz tasarrufu sağlamak isterler. Ancak kombi kullanımında tasarruflu bir sonuç elde edebilmek için şunları da unutmamak gerekir:

  • Kombinizin evi 20°C’de tutması için, hava soğuduğunda kombinin ısıtma sıcaklığını arttırmalı, hava ısındığında ise düşürmelisiniz.
  • Eğer kendinizi her koşulda garanti altına almak için kombiyi yüksek sıcaklıkta çalıştırırsanız bu durumda daha ılık sıcaklıklarda kombi kalorifer suyu gereksiz olarak fazla ısıtılacak, ortam sıcaklığı 20°C’ın üzerine çıkacaktır. Bu da enerji kaybına ve faturaların kabarmasına neden olur.
  • Eğer kombinizin sıcaklığı düşük olursa, çok soğuk havalarda cihaz gerekli ısıyı üretemeyeceği için evinizde konfor sıcaklığının sağlanamayacağını unutmayın! Bu problemi ortadan kaldırmak için ya termostatik radyatör vanası kullanabilir ya da salonunuza oda termostatı koyabilirsiniz. Oda termostatı kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz her şeye “Oda Termostatı Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kombi kaç derece yanmalı sorusu için sunulan önerileri dikkate alarak hem çok daha konforlu hem de çok daha tasarruflu bir kombi kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni bir kombiye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? En yeni teknolojiler kullanılarak tasarlanan Alarko Carrier kombi modelleri arasından arzu ettiğiniz kombiye sahip olabilirsiniz.