Klimanın Tarihi: Klimayı Kim İcat Etmiştir?

Yaşamımıza konfor getiren iklimlendirme cihazlarından klimalar özellikle sıcak ve bunaltıcı yaz günlerinde vazgeçilmezimiz oluyor. Yalnızca yazın değil kışın da kullanılabilen klimalar ılıman bölgelerde temel ısınma kaynağı olarak da tercih ediliyor. Peki çok uzun zamandır hayatımızda olan klimaların nasıl ve ne zaman icat edildiğini biliyor muyuz? Sizler için klimanın tarihçesi, klimanın icadı ve ortaya çıkış süreçlerine yakından baktık. Keyifli okumalar!

Klimanın Tarihçesi

Bilinen şekildeki klimanın ilk olarak 1900’lü yıllarda icat edildiği düşünülse de aslında klimanın tarihi 1500’lü yıllara dayanıyor. Milattan sonra 1500’lü yıllarda Leonard da Vinci, Milano dükü ve aynı zamanda da patronu olan kadının odasını serinletmek için su ile çalışan ve bazen de köleler tarafından çevrilen ilk fanı geliştirmiştir. Dolayısıyla klimanın icadı için ilk olarak 1500’lü yıllara gitmek çok daha doğru olacaktır. Çünkü Leonard da Vinci’nin geliştirdiği bu sistem kapalı bir alanın şartlarını otomatik olarak değiştirmek için atılan ilk adımdır. Buna benzer olarak tavandan asılı yelpazenin de ilk kez Hindistan’da kullanıldığı bilinir. Bu yöntemler her ne kadar günümüz klima sistemleri ile kıyaslandığında oldukça ilkel yöntemler olsa da o dönemlerde ortamın havasını kontrol etme amacıyla önemli buluşları arasında yer alıyor.

19. yüzyıl sonrasında vantilasyon ve merkezi ısıtma sanatının büyük aşamalar kaydettiği biliniyor. Fan, radyatör, kazan gibi iklimlendirmeye dair önemli ürünlerin icadı bu dönemde gerçekleşmiştir. Ayrıca 1844 yılında Amerika’da Apalachicola Deniz Hastanesi Müdürü John Gorrie, ilk soğutma makinesi projesini duyurarak 1851 yılına dek tam 8080 hastanın bağışı ile dünyadaki ilk endüstriyel tip soğutma/klima makinesini icat etmiştir. Daha sonra Gorrie’nin makinesi üzerinde birtakım iyileştirmeler yapılmış ve pistonlu kompresör bulunmuştur. Pistonlu kompresörün bulunmasıyla birlikte buz makineleri, et paketleme, balık işleme makineleri endüstride tamamen yerini almıştır.

Günümüzde kullanılan klimaların icadı ise 1900’lü yılların başına dayanıyor. Klimanın icat edilme süreçlerine gelin yakından bakalım!

Klimayı Kim İcat Etmiştir

Klima Ne Zaman İcat Edildi? Klimayı Kim İcat Etmiştir?

Klima sistemlerinin baş geliştiricisi yani klimayı kim icat etmiştir sorusunun yanıtı olan isim Willis H. Carrierdir. Carrier, 1876-1950 yılları arasında yaşamış ve 1901 yılında Cornell Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden master derecesi alarak mezun olmuştur.

  • Bilinen manadaki ilk modern klima Willis H. Carrier tarafından geliştirilmiştir.
  • Carrier, 2 Ocak 1906 tarihinde bu konuda ilk patenti alan kişidir.
  • 1915 yılında Carrier Mühendislik Şirketi kurulmuştur.
  • 1930 yılına gelindiğinde ise Carrier Mühendislik A.Ş. Brunswick – Kroeschell ve York Isıtma & Havalandırma şirketi birleşmiştir. Ve böylece Carrier şirketi ortaya çıkmıştır.

Willis H. Carrier Klimayı Nasıl İcat Etti?

Peki Willis H. Carrier klimayı nasıl keşfetti? Carrier’in klimayı keşfinde etkili olan olay onun her sabah tren istasyonunda tanıklık ettiği bir olaya dayanıyor. Tren istasyonundaki sisi gören Carrier, bu sisin nasıl dağılacağına dair beyin yormaya başlar. Daha sonra sisin dağıtılması için nemin kurutulması gerektiği sonucuna varır. Bu fikir sonrasında kendini tamamıyla bu işe adayan Carrier, bu alandaki ilk önemli adımını 1904 yılında “Hava İşlem Cihazı” adı ile atmış ve dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

1904 yılından itibaren klimayı sürekli olarak geliştiren Carrier, 1913 senesinde günümüzdeki klimalara benzeyen en yakın protipini geliştirmeyi başarmıştır. Ayrıca ilk ev tipi klimanın bulunması ve kullanıma sunulması ise 1926 senesine dayanır.

Hangi Klimayı Almalıyım?

Hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olan klimalar artık ev ve işyerleri için vazgeçilmez iklimlendirme cihazları arasında yer alıyor. Eğer siz de yeni bir klima satın almayı düşünüyorsanız klima satın alma rehberimizi mutlaka incelemeli ve ardından Alarko Carrier’den sizin için en uygun bir klima modelini güvenle sipariş etmelisiniz.

Alarko Carrier Klimaları