Klima Patlaması Neden Olur?

Yaşam alanlarımızın vazgeçilmezi klimalar sıcak yaz günlerinde serinlemek soğuk kış günlerinde ise ortamın havasını yumuşatmak için kullanılıyor. Evlerde ve iş yerlerinde kullanımı en yaygın iklimlendirme cihazlarından biri olan klimalarda zaman zaman birtakım problem ve arızalar meydana gelebiliyor. Sıklıkla rastlanan klima arızalanma sorunlarından biri de klima patlaması. Klima patlaması olarak bilinen bu problem neden ve nasıl meydana gelir diye merak ediyorsanız, kafanızdaki soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Klima patlaması neden olur gelin hep birlikte bakalım!

Klima Gazı Patlaması ve Sebepleri

Klima patlaması olarak bilinen olay aslında klima gazı patlamasıdır. Klimalar yapı gereği elektrik ve gazla çalışan iklimlendirme cihazları olma özelliği taşır. Klimaların içinde hem ısıtma hem de soğutmayı sağlayan R410A gazı kullanılıyor. Özellikle yeni sistem klimaların tümünde R410A gazı kullanılırken, eski klimalarda ise R22 kullanılıyor.

Klima gazı patlaması olayları özellikle aşırı sıcakların yaşandığı Antalya, Aydın gibi illerde meydana geliyor. Makine mühendisleri ve klima servisleri gibi konunun uzmanları, klima patlamasının gerekli tedbir ve önlemler alınmadığı zaman klimanın içindeki gazın genleşmesiyle açıklıyor. İşte klima içerisindeki genleşen gaz klima patlaması olarak kendini gösteriyor.

Klima patlaması neden olur sorusunun yanıtı olabilecek bir başka durum da borudaki kaçak durumu. Bilindiği üzere klimalar iç ve dış üniteden oluşuyor. Dış ünite ve iç ünite bakır bir boruyla birbirine bağlı halde bulunuyor ve dış üniteden iç üniteye gaz salınımı gerçekleşiyor. Bakır boruda kaçak olması durumunda ve ortamda kibrit/çakmak gibi yanıcı ürünlerin yakılması sonucunda da klima patlaması yaşanabiliyor.

Klima Patlaması

Klima Patlamasına Neden Olan Faktörler

Klima motoru patlaması, klima gazı patlaması ve klima patlaması gibi sözcüklerle ifade edilen sorunun altında şu faktörler etkili olabilir:

  • Klimanın yanlış monte edilmesi klima patlamasına neden olabilir.
  • Klimaya fazla gaz verilmesi klima gaz patlamasının yaşanmasına neden olabilir.
  • Klimanın yıllık bakımının aksatılması klima patlaması gibi çeşitleri sorunlara neden olabilir.
  • Aşırı sıcakların yaşanması ve klima basıncının yükselmesi patlamaya neden olabilir.
  • Sisteme vakum yapılmaması klima patlamasına neden olabilir.
  • Klimada gaz kaçağının olması ve kaçağın olduğu ortamda yanıcı ürünlerin yakılması sonucunda klima patlaması olabilir.
  • Gaz şarjı sırasında manometrenin doğru şekilde kullanılmaması klima patlamasına neden olabilir.

Klima patlaması olarak bilinen durumların yaşanması çoğunlukla yukarıda sıraladığımız etkenlerle ilgilidir. Ancak uzmanlara göre klimanın patlaması milyonda bir ihtimaldir. Eğer güvenilir, kaliteli bir klimaya ihtiyaç duyuyorsanız en iyi klima modellerini Alarko Carrier’da bulabilirsiniz.

Alarko Carrier Klimaları

Klima borusunu nasıl gizleyebilirim diye mi düşünüyorsunuz? Hemen klima borusu gizleme tavsiyelerimizi inceleyin!