Klima Çarpmasından Nasıl Kaçınılır?

Klima çarpması özellikle yaz aylarında iklimlendirme cihazına fazla maruz kalma ile beraber günlük hayatı sekteye uğratabiliyor. Bu açıdan bunaltıcı sıcaklara karşı bir yandan yaşam alanlarınızı iklimlendirirken bir yandan hastalıkla uğraşmamak için yapabilecekleriniz yok değil. Aşırı sıcaklardan kaçarken klima çarpmaması için ne yapılmalı merak ediyorsanız tüm sorularınızın yanıtını bu yazımızda alabilirsiniz. Böylece birkaç ufak taktik sayesinde hem ideal oranda serinleyebilir hem de klima çarpmasına son verebilirsiniz.

Klima Çarpması Nasıl Önlenir?

Klima çarpmasını önlemek için yapabileceğiniz zahmetsiz pek çok işlem bulunuyor. Bunlar günlük hayatta dikkat edeceğiniz bir dizi maddeden meydana geliyor. Örnek vermek gerekirse; ısı farkının ciddi ölçülere dayandığı ortamlar arasında sık geçiş yapmanız hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Bu nedenle salonunuzda klima açıkken ve soğuk hava akışı sağlanıyorken evin aşırı sıcak ya da nemli bir başka bölümüne sık gidip gelmemeniz gerekiyor. Vücut bu ani değişikliklere reaksiyon göstererek ateş yükselmesi, halsizlik, huzursuzluk, boyun tutulması gibi tepkiler verebiliyor. Aynı önlemi ofis ortamında da alabilirsiniz. İş yerinde klima çarpmaması için de bir soğuk bir sıcak çalışma ortamları arasında çokça geçiş yapmamanız avantajınıza olacaktır. Klimadan kaynaklı çeşitli halsizlik ve hastalıkların önüne farklı yöntemlerle de geçmek mümkün. Bunlardan belki de en önemlisi tabii ki terliyken klima çalıştırmamak ya da klima karşısına geçmemek. Narin ve hassas bünyeye sahip kişiler terli oldukları zaman klima çalışan bir ortama girerlerse vücutları hemen tepki verebiliyor. Bu nedenle eve geldikten sonra banyo yapmak, vücudu terden arındırdıktan sonra klimayı çalıştırmak da olası rahatsızlıklara engel olabiliyor. Uzun süre klimanın yarattığı hava akışına / rüzgâra maruz kalıyorsanız ve ek olarak az hareket ediyorsanız da çeşitli rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bunun için de klimanın direkt size doğru üflemesine izin vermek yerine, cihazın farklı fonksiyonlarını tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında görülen yaygın hatalardan bir diğeri de klimanın sıcaklık değerini sıkça değiştirmek oluyor. Sıcak yaz günlerinde kapalı bir ortamda direkt açılan klimalarda ideal bir limit belirleyebilirsiniz. Sanılanın aksine klima çarpmasından doğan rahatsızlıklar yalnızca cihazın aşırı soğuğuna maruz kalmak ile de ilgili değil. Temel bir diğer neden de klima filtrelerinden yayılan mikroplar ile temas. Dolayısıyla vücudunuzun reaksiyon verdiği durum klimanın aşırı soğuğuna maruz kalmak ile ilgili de olmayabilir.

Klima Çarpmasından Nasıl Kaçınılır 2

Klima Çarpmasını Aparatlar Yardımıyla Engelleyebilirsiniz

Farklı ısılara sahip odalar arasındaki ani geçişlere son verme, terli vaziyette klima karşısına geçmeme gibi doğal yöntemlerin yanı sıra bu iş için çeşitli aparatlardan da yardım alabilirsiniz. Klima çarpması önleyici ürünü olarak bilinen aparatlar bu işi sizin yerinize hallediyor ve ideal iklimlendirme çocuk oyuncağı hâline geliyor. Bu sayede hem sıcak yaz günlerinde bunaltıcı Güneş’in etkilerinden korunacaksınız hem de rahatsızlık yaşamayacaksınız. Örneğin, klima çarpmasını önlemek için aparat aldığınız zaman cihazdaki havanın kolayca yönlendirilebildiğini görmeniz mümkün. Klima hava yönlendirici sayesinde özellikle klimanın altında ya da karşısında oturanlar aşırı klima rüzgârından rahatsız olmamaya başlıyor. Klimadan çıkan havayı tavana ya da istediğiniz bir başka yöne odaklayan bu aparatlar klima çarpmasının teknik olarak önünü kesebilmenizi sağlıyor. Evlerden ofislere kadar pek çok yaşam alanında tercih edilebilecek bu aparatlar, klima çeşitlerine göre de geniş bir yelpazede seyrediyor. Mevcut klima tipinize göre uygun bir aparat, hava yönlendirici alarak bu ayrıcalıktan yararlanabilirsiniz. Basit bir kuruluma sahip olan ve klimanın hava akışını sizin dilediğiniz şekilde yönlendirebilen bu cihazlar, klimanın hemen önüne monte edilebiliyor ve rüzgâr yönünü değiştirebiliyor.

Alarko Carrier Klimaları

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. Detaylar Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir? yazımızda sizleri bekliyor.