Klima Bakımı Neden Önemlidir?

Evlerde, iş yerlerinde ya da hastane, mağaza, alışveriş merkezi gibi yerlerde olmazsa olmaz iklimlendirme cihazları arasında bulunan klimalar hem ortamın havasını ısıtmaya ve soğutmaya hem de ferahlatmaya yarar. Klimaların yılın her döneminde en iyi performans verimliliğini sunabilmesi için düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekiyor. Klima bakımı neden önemlidir sorusuna bu anlamda verilebilecek birçok yanıt bulunuyor. Düzenli klima bakımı yapılmasının insan sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu gibi cihazın ömrü ve performansı açısından da cihaz bakımı büyük önem arz ediyor. Klima arızalanmalarının önüne geçmek, daha etkin ve yüksek performanslı bir klima kullanımı sağlamak ve cihazınızın ömrünü uzatmak için düzenli olarak bakım yaptırmayı ihmal etmeyin. Klima bakımının gerekliliği ile ilgili daha fazla fikir edinmek içinse yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Klima Bakımı Neden Gereklidir?

Klima Bakımı Neden Önemlidir 3

Pek çok klima kullanıcısı klima bakımının önemini kavrayabilmiş değil. Bu yüzden evinde ya da ofisinde klima kullanan birçok insan klima bakımı yaptırmayı ihmal ediyor. Oysa cihazınızın düzenli olarak bakımını yaptırarak hem daha yüksek bir performans elde edebilir hem de olası arızaların önüne geçerek masraftan korunabilirsiniz. Klima bakımı neden gerekli diye merak ediyorsanız temel gerekçeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Klima bakımı her şeyden önce insan sağlığı için gereklidir. Klimaların kullanıldığı alanlarda bulunan ve gözle görülemeyen tozlar, partiküller klima filtrelerinden geçerek zamanla iç ünite üzerine yapışır ve bir reçine hali alır. İç ünite drenaj tavasında uzun süre kalan bu partikül ve tozlar; lejyoner hastalığı olarak bilinen bakterinin oluşması için en uygun zemini hazırlar. Yüksek ateş ile ciddi sağlık problemlerine neden olabilen bu hastalığı önlemek için cihazın periyodik bakımı düzenli olarak yaptırılmalıdır.
 • Klima bakımı ayrıca birçok hastalıktan korunmak için hayati önem taşır. Klima bakımı ve temizliği ile toz, bakteri ve partiküllerin birikmesini önleyerek pek çok olası hastalığın önüne geçebilirsiniz. Özellikle kronik alerji, astım hastalığı yaşayanlar hastalığın daha da kötü etkilenmemesi için düzenli temizlik ve bakımı ihmal etmemeliler.
 • Düzenli klima bakımı önemi olarak sıralanabilecek bir diğer madde de klima bakımı sayesinde kötü koku, polen ve bakterilerden arınmış temiz bir hava sunulması.
 • Periyodik olarak klima bakımı yaptırmak cihazınızın ömrünü uzatır. Böylece yeni bir cihaz masrafından kurtulmuş olursunuz.
 • Klima bakımı, cihazın gereksiz zamanlarda ve sık sık arızalanmasının önüne geçer.
 • Klima bakımı yaptırmak ayrıca yüksek enerji tasarrufu sağlar. Bu açıdan bakıldığında klima bakımı yaptırmak bir masraf değil uzun vadeli bir tasarruf seçimidir.
 • Daha temiz, daha steril ve daha havadar bir yaşam alanı arzuluyorsanız klima bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız.
 • Düzenli klima bakımı yaptırmak bebek ve çocukların solunum sisteminde oluşabilecek hastalıkların önüne geçme konusunda da önem taşır.

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Klima Bakımı Neden Önemlidir 4

Klima bakımı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de klima bakımı yapılmazsa ne olur sorusu. Klima bakımı yaptırmadığınız taktirde yaşayabileceğiniz olası olumsuzluklar şunlardır:

 • Cihazın performansı düşer.
 • Klimanız sağlıksız bir hava üretir.
 • Ortamda kötü kokular meydana gelir.
 • Cihazın hacmi düşer.
 • Enerji sarfiyatı %40 oranında artar.
 • Bakımı yapılmayan klimanın kompresörü düzensiz çalışacağından ömrü azalır. Bu da kısa vadede maliyetlerin artmasına neden olur.
 • Klimayı oluşturan ekipmanlar daha çabuk yorulur ve daha erken arızalanır,
 • Drenaj sisteminde oluşabilecek tıkanmalar su sızıntılarına neden olur,
 • Elektrik tesisatında meydana gelebilecek oksitlenmeler büyük arızalara neden olabilir,
 • Cihazın ses seviyesi maksimum seviyelere çıkar,
 • Periyodik bakımı yapılmayan klima, ideal filtreleme yapamayacağından toz, partiküller ortamda kalır, pnömoni ve küf mantarları oluşur. Ortam; fibromiyalji, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner gibi hastalıklara elverişli hale gelir.

Periyodik klima bakımının bir kez yaz başında bir kez de kış başında olmak üzere yılda en az 2 defa yapılması önerilir. Bunun yanı sıra azami 7-15 günlük periyotlarda cihaz filtrelerinin eğer mümkünse ılık basınçlı su ile ya da basınçlı hava ile temizlenmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra eğer klimanızda kullanılan filtreler elyaf esaslıysa, filtrelerin kullanımı ve ortama bağlı olarak yaklaşık 4 ila 6 aylık periyotlarda yenisi ile değiştirmeniz ideal olacaktır.

Klima bakımlarının yetkili servilere yaptırılması son derece önemlidir. Özellikle çok uygun fiyat sunup nasıl bir bakım yaptığından emin olmadığınız kişilere cihazınızı emanet etmeyiniz. Ehliyetsiz kişilerce yapılan klima bakımı, cihazınızın garanti kapsamı dışında kalmasına neden olur. Alarko Carrier markalı klimalarınızın bakımı için Yetkili Servis sayfamızdan şehrinizdeki yetkili servislerin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Alarko Carrier Klimaları