Kaç BTU Klima Almalıyım?

Yaşam alanlarımızı dilediğimiz gibi iklimlendirebilmemize olanak sunan klimalar, farklı özelliklerle geliştirilerek birçok farklı mekâna en iyi şekilde uyum sağlıyor. Soğutma kapasitesi, enerji sınıfı, türü, inverter teknolojisinin bulunup bulunmaması gibi özellikler farklı modelde birçok klimayı hayatlarımıza dahil ediyor. Hayli geniş özellik ve fonksiyon ile sunulan klimalar arasından seçim yapmak da kimi zaman kullanıcıları zorlayabiliyor. Klima satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği ve araştırdığı soruların başında kaç BTU klima almalıyım sorusu geliyor. Klimaların 1 saatlik zaman diliminde ortamdan taşıdığı ısı miktarını gösteren BTU değeri, klima satın alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken kriterler arasında yer alıyor. Eğer siz de yeni bir klima satın almayı düşünüyorsanız yaşam alanınız için en doğru seçimi yapabilmek adına klima BTU değeri, BTU hesabı gibi konularda fikir sahibi olmanızda yarar var. Kaç BTU klima almalıyım sorusunun yanıtı ve daha fazlası yazımızın devamında sizleri bekliyor!

BTU Ne Demek?

İngilizce British Thermal Unit yani İngiliz Isı Birimi sözcüklerinin kısaltılması olan BTU, bir litre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Bu ifade klimalarda BTU/h olarak, klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır. BTU değeri arttıkça klima maliyeti de artmaktadır.

Klima BTU Hesabı Nasıl Yapılır?

Kaç BTU klima almalıyım sorusundan önce klima BTU hesabı nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmak gerekiyor. Klimada BTU hesabı yapmak aslında son derece kolay! Klima BTU hesabını metrekareye göre ya da yaşanılan bölgenin iklim koşullarına göre yapabilirsiniz.

Metrekareye Göre Klima BTU Hesabı

Klima BTU metrekare hesabı, klima seçiminde en çok başvurulan işlemler arasında yer alıyor. Metrekareye göre BTU hesabı için öncelikle klimayı konumlandıracağınız alanın metrekare ölçümünü yapın. Ardından bulduğunuz metrekareyi 2,2’ye bölün ve 1000 ile çarpın. Bu hesap ile klimayı konumlandıracağınız odaya kaç BTU bir klima uygun, öğrenmiş olursunuz.

BTU Hesabı: Oda Metrekaresi/2,2 x 1000

Örneğin: Klimanın kullanılacağı alan 80 metrekare genişliğe sahip olsun. Buna göre BTU hesabı şu şekilde yapılır.

80/2,2 x 1000

36,36×1000=36.360 BTU

Yani 80 metrekarelik bir alan için 40.000 BTU’luk bir klima ideal seçim olacaktır.

İklim Koşullarına Göre Klima BTU Hesabı

Kaç BTU klima almalıyım diye düşünenler için bir diğer klima BTU hesaplama yöntemi de iklim koşullarına göre yapılan hesaplama işlemi. Bu hesaplama genellikle klima firmaları tarafından kullanılır. Siz de klima satın alırken yaşadığınız bölgenin iklim değerlerini göz önünde bulundurup bir hesap yaparak daha sağlıklı veriler elde edebilirsiniz.

İklim değerlerine göre BTU hesabı için odanın metrekaresi bölge katsayısı ile çarpıldıktan sonra çıkan sonuca mekânda bulunacak kişi sayısı başına 600 BTU değeri eklenir. Ayrıca eğer odada kullanılan aydınlatmalar arasında 500 Watt gücünün üzerinde aydınlatma ürünü varsa her 1 watt için 3,412 BTU eklenerek bu ortam için ideal klima tespit edilir.

Özellikle iş yeri gibi büyük alanlara klima alınırken, iklim değerlerine göre BTU hesabı yönteminden faydalanılır. Ancak eğer eviniz için bir klima alacaksanız metrekareye göre BTU hesaplaması yapmak da sizin için yeterli olacaktır.

Klima BTU Hesaplama İçin Bölge Katsayıları

Klima BTU Hesabı

Akdeniz Bölgesi: 445

Doğu Anadolu: 308

Ege Bölgesi: 423

Güneydoğu Anadolu: 462

İç Anadolu: 346

Karadeniz: 385

Marmara: 385

BTU Hesabı: Oda Metrekaresi x Bölge Katsayısı, Kişi sayısı x 600 BTU, Aydınlatma Gücü (Evlerde kullanılan aydınlatmalar genellikle 500 Watt gücünün üzerinde değildir. Bu yüzden bu kısımda bir ekleme yapmadan da işleme devam edebilirsiniz.)

Örneğin Marmara Bölgesi’ndeki 50 metrekarelik bir ev için kaç BTU klima almalıyım diye merak ediyorsanız şu işlemleri yapmanız gerekir:

50 m2 x 385 = 19250 BTU

Bu evde 5 kişi yaşıyor olsun. 5 x 600 = 3000 BTU

Evlerde kullanılan aydınlatmalar genellikle 500 Watt gücün altında olduğundan aydınlatma için bir ekleme yapmaya gerek yok. Eğer işyeriniz için ya da daha büyük alanlar için klima alacaksanız aydınlatma gücünü de hesaba eklemeniz gerekir.

Buna göre 19250 + 3000 = 22.250 BTU sonucundan bu alan için en uygun klimanın 24.000 BTU klima olduğu sonucuna varılabilir.

Siz de eviniz ya da işyeriniz için yeni bir klima satın almayı düşünüyorsanız öncelikle BTU hesabı yaparak, yaşam alanınız için en doğru ve etkili klimayı kolayca seçebilirsiniz. Aradığınız klima modelleri Alarko’da sizleri bekliyor!