Inverter Klima Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Dört mevsim kullanılabilen iklimlendirme cihazları arasında yer alan klimalar; yaz aylarında serinlemek kış aylarında ise ortamın havasını ısıtmak için tercih ediliyor. Özellikle ılıman bölgelerdeki bazı evlerde klima, temel ısınma aracı olarak da kullanılıyor. Durum böyle olunca klima kullanıcıları, klimayı en tasarruflu nasıl kullanabilecekleri sorusuna yanıt arıyorlar. Enerji tasarrufu konusunda en verimli klima çeşitleri olarak öne çıkan inverter klimaları, birkaç önemli tüyo ile daha da tasarruflu bir şekilde kullanabilmek mümkün. Eğer siz de evinizde ya da ofisinizde inverter klima kullanıyorsanız, inverter klima nasıl ekonomik kullanılır sorusunun yanıtlarından faydalanabilirsiniz. Böylece elektrik faturanızı düşürebilir, enerji kullanımını en verimli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Inverter klima ekonomik kullanım ipuçları yazımızın devamında sizleri bekliyor!

Inverter Klimamı Nasıl Daha Ekonomik Bir Şekilde Kullanabilirim?

Klima kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların başında gelen ekonomik klima kullanımı konusunu, sizler için detaylıca ele aldık. Inverter teknolojisine sahip klimanızı daha tasarruflu bir şekilde kullanabilmek istiyorsanız şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • Yalnızca inverter klimalarda değil, tüm klimalarda ekonomik bir kullanım için klima montajının doğru yere yapılması gerekir. Mekânda en verim alınacak nokta neresiyse klima montajı oraya yapılmalıdır.
  • Seçeceğiniz klimanın kullanılacağı ortama uygun olması gerekir. Gereğinden büyük ya da küçük kapasitede alacağınız inverter klima, arzu ettiğiniz verimliliği sağlamaz. Mekânınıza uygun klimayı nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız Alarko Klima Sihirbazı’ndan yardım alabilirsiniz.
  • Klima kullanımınızı daha verimli kılmak için elektronik termostat kullanabilirsiniz. Elektronik termostat ile sıcaklığı kontrol etmek, verimi %30 civarında arttırarak önemli tasarruf sağlar.
  • Inverter klimanızı soğutma modunda kullanırken, diğer elektrikli aletleri kullanmamaya özen gösterin. Bu aletler ortama ısı yaydığından klimanın harcayacağı enerjiyi artırır.
  • Toz tutucu filtrelerin düzenli aralıklarla temizlenip hava akışının engellenmesi de tasarrufu arttırır.
  • Inverter klima nasıl ekonomik kullanılır sorusuna verilebilecek bir başka yanıt da düzenli klima bakımı yaptırılarak olacaktır. Ayrıca klima filtrelerini de kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizleyin.
  • Bulunduğunuz ortamın soğumasını engelleyecek önlemler alın çünkü klimanız bu durumlarda daha çok enerji harcar.

Mevcut klimanızı en tasarruflu nasıl kullanabileceğinizi araştırıyorsanız yukarıdaki tavsiyelerimize dikkat ederek, enerji tasarrufunu arttırabilirsiniz. Eğer ekonomik klimalar konusunda incelemede bulunuyorsanız inverter klimaların -güncel teknolojiye göre- tercih edebileceğiniz en ekonomik klima çeşitleri olduğunu belirtelim. Inverter klima özelliği gereği, “non-inventer” klimalara göre daha tasarruflu cihazlardır. Öyle ki inverter klima, ısıtma ve soğutmada A sınıfı bir klimaya göre %30 ila %50 oranında tasarruf sağlar. B sınıfı bir klimaya göre bu oran %70’lere kadar çıkabilir.

Inverter klimalar ayrıca enerji kullanımını ortamın ısına bağlı olarak değiştirir. Bu da inverter klimaları çok daha verimli kılar. Büyük odalar için ideal klima çeşitleri olan inverter klimaları tercih ederek; tasarruflu bir klima kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Inverter klima tasarruflu kullanımı için inverter özelliğe sahip klimaları yakından tanımanızda fayda var. Bunun için “Inverter Klima Nedir, Özellikleri Nelerdir?” başlıklı yazımızı mutlaka inceleyin!

Inverter klima nasıl ekonomik kullanılır sorusunu merak edenlerin ilgisini çekecek bir başka konuda inverter klimaların 24 saatte ne kadar enerji harcadığı… Elbette ki inverter klimaların harcadığı enerji miktarı çalışma aralığı, iklimlendirme yapılan alanın pencere sayısı, tercih edilen ısıtma ve soğutma ayarı, iklimlendirilen alanın konumu, yalıtımı gibi etkenlere bağlı olarak değişir. Ancak ortalamanın ele alındığı bir incelemeye göre 12.000 BTU bir inverter klima saat başına 0.7-0.8 kw enerji tüketir. BTU değeri 9.000 olan inverter klimaların ise saatte ortalama 0.6 kw enerji harcadığı kabul edilir.

Alarko Carrier Klimaları