HEPA Filtre Nedir, Ne İşe Yarar?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz HEPA filtre, iklimlendirme cihazları (klima, hava temizleyici) ve elektrik süpürgesi gibi temizlik cihazlarında kullanılıyor. Temizlik, hijyen ve sağlık açısından son derece gerekli bir filtre çeşidi olan HEPA filtre; yüksek verimli partikül filtresi olarak da biliniyor. Ortam havasında bulunan bakteri, toz, partikül ve viral organizmaların yayılmasını önlemede kritik bir rol oynayan HEPA filtreler %99 etkiye sahip bulunuyor.  Bu yüzden klima seçiminizi yaparken HEPA filtreli klimaları tercih etmeye özen göstermek gerekiyor. Yalnızca klimalarda değil elektrik süpürgesi gibi gündelik yaşamda sıkça kullandığınız teknolojik ürünlerde de bulunan HEPA filtre ile ilgili merak ettiklerinizi derledik. HEPA filtre nedir, ne işe yarar diye merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

HEPA Filtre Nedir?

Açılımı “High Efficiency Particulate Arresting” yani “Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı” olan HEPA filtre, bir hava filtresi çeşididir. %85 ve üzerinde, 0,3 mikrona kadar havada bulunan partikülleri havadan arındırabilme özelliğine sahip bulunan HEPA filtreler klimalarda da kullanılır. HEPA filtreli klima kullanmak çok daha steril ortam koşulları elde etmenizi sağlar.

Farklı özelliklere sahip HEPA filtre çeşitleri bulunur. True (Gerçek) HEPA filtreler, %99,97 oranında filtreleme yapabilirken; ULPA filtreler %99,99 oranında filtreleme yapabilir. HEPA filtreler ise bu oranların biraz daha altında filtreleme yapabilen filtre çeşididir.

HEPA Filtre Çeşitleri Nelerdir?

HEPA Filtre Nedir

HEPA filtreler kendi içlerinde kategorilere ayrılır. Bunlar;

HEPA 10

HEPA 11

HEPA 12

HEPA 13

HEPA 14

*HEPA’nın yanındaki rakamsal değer arttıkça toz-partikül tutma değeri de artar. Şöyle ki;

  • HEPA 10 = 100.000 adet partikülde 15.000 adetini egzozdan çıkartır.
  • HEPA 11 = 100.000 adet partikülde 5.000 adetini egzozdan çıkartır.
  • HEPA 12 = 100.000 adet partikülde 500 adetini egzozdan çıkartır.
  • HEPA 13 = 100.000 adet partikülde 50 adetini egzozdan çıkartır.
  • HEPA 14 = 100.000 adet partikülde 5 adetini egzozdan çıkartır.

HEPA filtre ne kadar zamanda değişmeli?

HEPA filtreler, “kullan at” ve “temizlenebilen” olmak üzere 2 tipte üretilir. Kullan at HEPA filtreler, kullanıldığı ortam havası kirliliği ve kullanım sıklığına bağlı olarak genelde 1 ila 1,5 sene süresince değiştirilmelidir. Toz torbası şeklindeki HEPA filtreler ise dolmaya yakın değiştirilmelidir.

Klimalarda bulunan HEPA filtreler elektrikli süpürgeyle ya da suyla yıkayarak temizlenebilir. Klima filtrelerini temizledikten sonra kuruduklarından emin olarak cihaza yerleştirmeyi unutmayın. Ayrıca filtreleri doğrudan güneş altında bırakmamaya da dikkat edin.

HEPA Filtrelerin Özellikleri

HEPA Filtre Nedir Ne İşe Yarar 1

  • HEPA filtre özellikleri arasında öne çıkan ilk madde, bu filtrelerin kullanıldıkça filtreleme performanslarından hiçbir şey kaybetmeyip aksine kullanıldıkça zaman içerisine performansının artması oluyor.
  • HEPA filtreler özellikle havadaki partikül maddenin sabit olduğu imalat alanlarında, çoğu endüstriyel, askeri ve hükümet kullanımları için idealdir. Bu yüzden bu gibi alanlar için klima seçimi yapılırken HEPA filtre özellikli klimalar seçilmelidir.
  • Bir HEPA filtre, havadaki 0,3 µm çapında partikülleri temizleyebilir.
  • Bir HEPA filtre verimlilik oranı % 99,995’tir.
  • Toz, polen, küf sporları ve evcil hayvan tüyleri gibi büyük parçacıkları filtrelemeniz gerektiğinde HEPA filtreler sizler için iyi bir seçenek olacaktır.

Daha temiz, daha ferah ve daha havadar ortam koşulları için iklimlendirme cihazı seçerken HEPA filtre ya da ULPA filtre özellikli cihazları seçmeyi ihmal etmeyin. Hava temizleyicilerden klimalara aradığınız yüksek kaliteli birçok iklimlendirme cihazı Alarko Carrier’da sizleri bekliyor!

Alarko Carrier Klimaları