Alerjik Bünyeler İçin Klima Satın Alma Rehberi

Vazgeçilmez bir iklimlendirme cihazı olan klimalar hem yaz aylarında hem de kış aylarında kullanılabiliyor. Yaz aylarında serinlemek kış aylarında ise ısınmak maksadıyla kullanılan klimalar özellikle bazı ortamlarda günün yarısından fazla çalışan cihazlardan biri olarak biliniyor. Durum böyle olunca ve klimalar bilinçsizce kullanılınca özellikle alerjik bünyeler ve astım hastaları klimalardan olumsuz etkilenebiliyor. Eğer sizin de alerjik bir hastalığınız varsa ya da astım rahatsızlığınız bulunuyorsa satın alacağınız klimayı kendinize uygun özelliklerde seçmenizde yarar var. Ev ya da işyerinizde kullanacağınız bir klima arıyorsanız alerjik bünyeler için klima satın alma rehberi konulu bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Alerji hastaları için klima arayışınıza son vermek istiyorsanız yazımızı okumaya hemen başlayın!

Alerjik Bünyeler Nasıl Bir Klima Tercih Etmeli?

Herhangi bir alerjisi bulunan insanlar ya da astım rahatsızlığı olan kişiler, belli başlı özelliklerdeki klimaları tercih ederek ve bilinçli kullanım sağlayarak çok daha konforlu ve sağlıklı bir iklimlendirme sağlayabilirler. Doğrudan alerjik astım klima olarak nitelendirilen bir klima modeli bulunmasa da bazı filtre ve özelliklere sahip olan klima modeller; bu rahatsızlığı olan kişiler için en ideal klimalar olarak öne çıkıyor.

Aslında alerji ve astım hastalarının klimadan olumsuz etkilendikleri algısının temel sebebi klimaların bilinçsiz bir şekilde kullanımıdır. Doğru klima kullanımı hastalığınızı tetiklemez ya da yeni bir hastalığa sebep olmaz. Ancak klimayı aşırı ve yanlış ısı değerlerinde kullanmak ise elbette astım ve alerji hastalarını zorlar. Alerji hastaları için klima satın alma süreci nasıl olmalı diye merak ediyorsanız bu noktada önerimiz mekân özelliklerine ve keşif ekiplerinin önerilerine kulak vermeniz olacak. Mekân özelliklerine, bulunduğunuz ile ve pencere yönüne uygun olarak nasıl bir klima seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız Alarko Klima Sihirbazı’nı kullanabilirsiniz.  Alarko Klima Sihirbazı sayesinde sadece birkaç basit soruya cevap vererek doğru klimayı seçip konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz.

 

Alerjik Bünyelere Klima

Bunun yanı sıra alerjik bünyeniz için klima satın alma konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da klimanın düşük fan ayarına sahip olması ve alerjen filtrelerinin bulunması.

Alerjik bünyeler klimalı ortamlarda bulunmamalı gibi bir yanılgı olsa da aslında klimalar doğru kullanıldığında faydalı da olabiliyor. Özellikle polen alerjisi olan çocuklar klimalı ortamlarda daha rahat ediyorlar. Filtreli klima modelleri polenlerin ev içine girmesini engelleyerek polen alerjisine sahip bireylerin çok daha rahat etmelerine yardımcı oluyor.

Alerjik nezleli bünyelerin klima tercih ederken alerjik filtrelere sahip klimalar seçmesi önemli. Ancak doğru klimayı seçmek tek başına yeterli değil. Klimayı, doğru bir şekilde ve aşırıya kaçmadan kullanmak gerekiyor. Zira alerjik nezleli kimselerin klimalı ortamda uzun süre bulunmaması gerekiyor. Aksi taktirde aşırı soğuk hava akciğerlerde zedelenmelere neden olarak düzelmeyen öksürüklere sebebiyet verebiliyor. Bunun yanı sıra temizliği ve bakımı düzenli olarak yapılan alerji hastaları için uygun alerjik filtrelere sahip klima modelleri ise bilinçli kullanıldığında bir sorun olmaktan çıkıyor.

Alerji ve Astım Hastaları İçin Klima Önerileri

Alerji Hastaları İçin Klima Satın Alma

Klima satın alma sürecinde alerjik bünyeniz için birtakım özelliklere sahip klima modellerini tercih etmeniz gerekiyor. Bu yüzden özellikle astım ya da kronik alerji gibi bir sağlık sorununuz varsa klima satın alırken fiyattan önce cihazın sahip olduğu özelliklere odaklanmalısınız. Peki alerji ve astım hastaları klima alırken hangi özelliklere bakmalıdır?

  • Klimanın hijyen özelliklerine,
  • Üfleme kapasitesine,
  • Alerjik filtrelere sahip olup olmadığına,
  • Düşük fan ayarının olmasına,
  • Klimanın kapasitesine,
  • Sağlığa dost olmasına bakılmalıdır.

Alerjik Bünyelerin Klima Kullanımında Dikkat Etmesi Gerekenler

Astım ve alerjik hastalarının klimadan kötü etkilenmelerinin altında yatan birinci sebep klimaların bilinçli bir şekilde kullanılmaması. Aşırı kullanım ve yanlış ısı ayarında kullanım yalnızca alerjik bünyeleri değil her bünyeyi olumsuz etkileyeceğinden klima kullanımını doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekiyor. Özellikle de astım ve alerji hastalarının bulundukları odalarda klima kullanımının dikkatli ve makul düzeyde olması oldukça önemli.

Bunun yanı sıra klima kullanımının alerjik hastalıkları daha fazla tetiklememesi için klimalarının bakım ve temizliğinin düzenli olarak yapılması, klimaların nem modunda çalıştırılması, klimada bakteri filtresi kullanılması, ortamın aşırı soğutulmaması ve ideal sıcaklık seviyesinde kalması, cihazın sürekli olarak aralıksız bir şekilde çalıştırılmaması, cihazın fanının doğrudan kişilerin üzerine üfleyecek şekilde ayarlanmaması, klimanın bulunduğu odanın düzenli olarak havalandırılması gerekiyor.

Temizliği, dezenfeksiyonu ve bakımı her yıl iyi yapılmayan klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda birtakım bakteriler birikir, çoğalır ve daha sonra ortam havasına dağılır. Bu yüzden klima bakımı ve temizliğini ihmal etmemek oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra alerjik bünyesi olan kişilerin ani ısı değişikliklerinden ve k klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmaktan da kaçınmaları gerekir.

Klima satın alma noktasında alerjik bünyeniz için bu hususlara dikkat ederek, çok daha konforlu ve sağlıklı bir ortam koşuluna sahip olabilirsiniz. Astım ve alerjisi bulunan bünyeler için en uygun klima modelleri Alarko Carrier’da! Hemen Klima kategorimizi ziyaret ederek, sizin için en uygun klimayı bulabilirsiniz.

Alarko Carrier Klimaları