Yerden Isıtma Nasıl Yapılır?

Ev iklimlendirme sistemleri konforu ve verimi artırmak amacıyla her geçen gün gelişmekte. Bu gelişimin son örneklerinden olan yerden ısıtma sistemleri ev konforunu artıran seçenekler arasında sizi karşılıyor. İklimlendirme sistemlerinin görünmeyen kahramanı olan bu sistem evinizdeki tüm alanları zemin ve duvar altından çevreleyerek ısıtıyor. Böylece sizi meşgul eden bakım ve kontrol gibi birçok zahmeti minimal seviyeye getiriyor. Peki bu sistem nasıl işliyor? Bu yazımızda sizin için yerden ısıtma sistemlerini yakından inceledik. Evinizi yerden ısıtma sistemiyle donatmak istiyor fakat bilinmeyenlerden dolayı çekiniyorsanız yazımızı detaylı olarak incelemenizde fayda var. Yerden ısıtma nasıl yapılır gibi soru işaretlerinizi gidermek için hadi başlayalım!

Yerden Isıtma Nedir?

Bir evde ısı kaybı, sıcaklığın mekanı çevreleyen duvarlar, zemin ve tavan aracılığıyla dış ortamla temas etmesi sonucunda oluşur. Bununla birlikte eviniz, harcadığınız doğalgaz veya elektrik enerjisiyle aynı doğrultuda ısınmayabilir. İşte yerden ısıtma sistemleri tam olarak bu mantıktan hareketle ortaya çıktı. Ülkemizde 1980 yılından sonra uygulanmaya başlanan sistem, ısıtma borularının zemine döşenmesiyle kuruluyor. Sıcak su ile sağlanan ısı, borulardan geçerek tüm alanı eşit derecede ısıtıyor. Bununla birlikte sistemler yaz aylarında soğutma için de kullanılabiliyor. Diğer ısıtma sistemlerinde görülebilen sıcaklık birikmesi ve ısının eşit dağılım göstermemesi gibi problemler yerden ısıtma sistemlerinde görülmüyor. Evinizde kalorifer peteği görünümünden rahatsızlık duyuyorsanız yerden ısıtma sistemini tercih edebilirsiniz. Şimdi gelelim yerden ısıtma sistemlerinin çalışma prensiplerine.

Yerden Isıtma Nasıl Çalışır?

Yerden ısıtma sistemlerinin çalışma prensibinden bahsetmeden önce sistemde kullanılan malzemelere göz atmamızda fayda var. Çünkü yerden ısıtma neyle çalışır gibi sorulara cevap bulmanız için ekipman bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Bununla birlikte malzemeler tamamen yerden ısıtma sistemine özel olarak geliştiriliyor. Bunun için kolektör, strafor, boru, termostat ve vana gibi ekipmanları daha önce duymamış olabilirsiniz. Gelin ilk olarak yerden ısıtma malzemelerini tanıyalım.

Yerden Isıtma Straforu

Şap altı izolasyon malzemesi olarak da bilinen strafor, yerden ısıtma sisteminin döşenmesinde ana eleman olarak öne çıkar. Yerden ısıtma straforları kanallı yapısıyla boruların sabitlenmesine olanak tanır. Bununla birlikte boruların zemine dengeli bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Ahşap veya mermer zeminde kullanılabilen bu ürünler ısının eşit bir şekilde yayılım göstermesi için oldukça önemlidir. Yerden ısıtma straforuyla sisteminizi sağlam temeller üzerine inşa etmek için evinizin zeminine uygun ürün seçimi yapmanız yeterli.

Isı Pompası

 Tıpkı diğer sistemler gibi yerden ısıtma sistemlerinde de ısı, belirli bir kaynaktan yayılır. Bu kaynaklar arasında ısı pompası, kombi ve kazan gibi ekipmanlar öne çıkar. Isı pompaları enerjinin bir ortamdan diğer ortama taşınmasında rol oynar. Yani yerden ısıtma sistemindeki sıcak kaynağının yayılımı ısı pompaları aracılığıyla gerçekleşir. Yüksek verim ve maksimum performans için ısı pompası seçimi oldukça önemlidir. Alarko Carrier’da bulunan ısı pompaları yüksek enerji tasarrufu sağlar ve farklı kullanımlara hitap eder. Örneğin 4 mevsim kullanıma uygun bir iklimlendirme sistemi kurmak için Toshiba Estia Isı pompalarını tercih edebilirsiniz. Farklı ihtiyaçlara hitap edebilen fonksiyonel bir ürün içinse Alarko Flair Monoblok ve Alarko Flair ısı pompalarını değerlendirebilirsiniz. Bu tür ısı pompaları çoklu mod özelliği sayesinde size pratik kullanım sunar.

Yerden Isıtma Borusu

Yerden ısıtma sistemlerinin yüksek verimle ve sürdürülebilir şekilde çalışabilmesi için borular oldukça önemli rol oynar. Çünkü yerden ısıtma boruları, sistem kullanımı süresince aktif olarak çalışırlar. Bu boruların diğer borulardan farkı korozyon, patlama ve dış darbelere karşı ekstra dayanıklı olmasıdır. Bununla birlikte bu ürünlerde paslanma ve tıkanma gibi problemlerin yaşanmaması için oksijen oluşumu gözlenmez. Alarko Carrier’da bulunan yerden ısıtma boruları, ham politenle ve çapraz bağlarla geliştiriliyor. Ürünün fonksiyonel yapısı dayanıklı ve esnek kullanımı bir arada sunuyor. Taşıdığı suyun ısısını yaymak ve sistemi uzun ömürlü kullanılabilir kılmak için Alarko Carrier imzalı ısıtma borularına göz atabilirsiniz.

Sirkülasyon Pompası

Yerden ısıtma sirkülasyon pompası da sistemin maksimum verimle çalışmasında önemli rol oynar. Bu ürünler sulu yerden ısıtma sistemlerinde dengeli dönüşüm sağlar. Böylece ısının belirli bir bölgede birikmesini önler. Sirkülasyon pompalarının rolü her ne kadar basit gibi görünse de aslında oldukça önemlidir. Çünkü ürünler temel olarak ısının belirli bir bölgede toplanmasını önler. Bu fonksiyon zeminin ve kazanın aşırı ısınmamasını sağlar. Her hava koşulunda evinizin dengeli bir şekilde ısınmasını sağlamak için ürünleri mutlaka sisteminize dahil etmelisiniz. Alarko Carrier’da bulunan sirkülasyon pompaları fonksiyonel yapısı sayesinde devreye pratik bir şekilde dahil edilebiliyor. Kolay monte edilen ve maksimum verim sunan bir ürün arıyorsanız Alarko Carrier sirkülasyon pompalarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Termostat

Yerden ısıtma sistemlerinin kontrolünü sağlamak maksimum verim için gereklidir. Bu hususta ısı kontrolünü pratik bir şekilde sağlamak için termostat çeşitleri öne çıkar. Termostatlar cihazın ev atmosferine bağlı bir şekilde performans göstermesini sağlar. Ev içindeki ısıyı algılayarak enerji tüketimini aza indirir. Bu cihazlar birkaç sensörle geliştirilir. Böylece ev içindeki ısıyı algılayarak mekanizmayı yönlendirir. Termostat çeşitleri arasında ev ve oda özelinde birçok ürün seçeneği mevcuttur. Dijital ya da analog göstergeli bir yerden ısıtma termostatı için Alarko Carrier’ın sunduğu ürünleri tercih edebilirsiniz. Alarko Carrier termostat çeşitleri yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklığı sabitlemenize olanak tanır. Bu cihazlar sayesinde ev ısınızın kontrolü daima sizin elinizde.

Kombi

Yerden ısıtma sistemleri için özel bir kombi çeşidinden bahsetmemize gerek yok. Yerden ısıtmada hangi kombi kullanılmalı gibi sorularınıza cevap olarak birçok kombi seçeneğinden bahsedebiliriz. Yüksek performans ve maksimum verimle sürdürülebilir yerden ısıtma sistemi kurmak için kombi arıyorsanız Alarko Carrier doğru adres. Alarko Carrier’da bulunan yoğuşmalı kombi seçenekleri yerden ısıtma sisteminin performansını artırır. Yerden ısıtma sistemine uygun kombi seçimi yapmak için markamızın ürünlerine göz atabilirsiniz. Kombiler hakkında detaylı bilgi için “Kombi Tavsiye: En İyi Kombiler” adlı yazımızdan destek alabilirsiniz.

Yukarıdaki başlıklarımızda yerden ısıtma sistemi için önem taşıyan ekipmanlardan bahsettik. Bu elemanlar yerden ısıtma sisteminin verimini önemli ölçüde etkiliyor. Bunun yanı sıra yerden ısıtma sisteminde kullanımında yardımcı malzemeler de mevcut. Bu malzemeleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kolektör
  • Klips
  • Köşe düzeltici bant
  • Kesme vanası
  • Yer sensörü
  • Hava giderici katkı maddesi

Bu malzemeler yerden ısıtma sistemlerinin kurulumunda yardımcı ve destekleyici olarak görev alırlar. Yerden ısıtma sistemlerinin önemli olan ekipmanlarını öğrendiğimize göre şimdi gelelim devrenin çalışma prensibine. Yerden ısıtma sistemi nasıl çalışır gibi sorularınıza kısa bir cevap vermek gerekirse mekanizmanın işleyişini şöyle özetleyebiliriz:

  • Sistemin ana kalbi olan borular aracılığıyla sıcak su yayılarak, ortamın iklimlendirmesini sağlanır.
  • Sıcaklığı sabit tutmak için termostatlar kullanılır.
  • Zeminin hasar görmemesi ve insan sağlığı için sıcaklığın 35-45 °C aralığında çalışması yeterlidir.

Yerden ısıtma sistemi hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Tüm bunlara ek olarak şu bilgiyi de eklememizde fayda var. Yerde ısıtma sistemlerinde ısı kaynağı olarak birçok ekipman kullanılabilir. Kombi ve ısı pompasının yanında güneş enerjisiyle de yerden ısıtma mekanizması oluşturulabilir. Bu avantajıyla yerden ısıtmanın uzun ömürlü ve tasarruflu kullanım için ideal iklimlendirme sistemi olabileceğini belirtebiliriz. Buna karşın yerden ısıtma sistemi ne kadar sürede ısınır gibi sorulara da 4-6 saat olarak cevap verebiliriz. Bu sürede ısınan sistem anlık iklimlendirme çözümlerine hitap etmese de uzun vadede sorunsuz kullanım sağlar. Eğer eviniz için ideal iklimlendirme seçeneğinin ısıtma sistemleri olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alarko Carrier’ın fonksiyonel ve maksimum verim sunan ürünleriyle kusursuz bir yerden ısıtma sistemi oluşturabilirsiniz.

Diğer ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak için “Ev Isıtma Sistemleri Nelerdir?” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.