Temiz Havanın Faydaları

Temiz hava, hayatınızda çok önemli bir rol oynar ve hiçbir şey sizi dışarıda temiz hava almak gibi enerji dolu ve rahat tutamaz. Sabah koşusu ya da akşam yürüyüşü yapmak, temiz havanın tadını çıkarmak ve kuşların şarkı söylemesini duymak adeta büyülü şeylerdir. Siz de bunu deneyimlemek için sabah ilk iş olarak pencerelerinizi açmayı deneyin ve temiz havanın içeri girdiğini hissedin. Bu duygu, anlayamadığınız bir enerji patlaması ile oldukça ferahlatıcı olacaktır. Yılın hangi zamanında olursa olsun, biraz temiz havanın tadını çıkarmak için açık havada zaman geçirme rutini, sağlığınız için de oldukça destekleyicidir. İşte bunun kanıtı niteliğinde olan temiz hava faydaları.

1. Temiz hava sizi daha mutlu eder.
Temiz hava, kanınızda dolaşan oksijen seviyesini artıran bileşenler açısından zengindir. Bu aynı zamanda, artan enerji seviyeleri, mutluluk, ruh hali stabilizasyonu ve değerlilik duyguları ile ilişkili iyi hissettiren bir hormon olan serotoninin salınmasını kolaylaştırmak anlamına gelir. Başka bir deyişle temiz hava almanın faydaları arasında en başta mutluluk gelmektedir.

2. Temiz hava ciğerlerinizi temizler.
Uzun süreli hava kirliliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım ve kanser dahil olmak üzere kronik akciğer hastalıkları ile ilişkilidir. Bunun nedeni, iç mekan havasının veya yoğun nüfuslu bir alandaki havanın genellikle nitrojen, karbondioksit ve oksijenin bir kombinasyonu olmasıdır. Bu, akciğerlerinize yeterli miktarda oksijen sağlamak için tüm atıkları filtrelemekte zorlanır. Bununla birlikte, gün içerisinde alacağınız en temiz hava, daha az kirletici ile yüksek düzeyde oksijen anlamına gelir. Bu, onları besleyen kan damarlarını genişleterek akciğer fonksiyonlarınızı iyileştirir ve daha da genişlemelerine neden olur.

3. Temiz hava bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Vücuttaki her hücre, yaşamı sürdürmek için gerekli olan metabolik süreçleri gerçekleştirmek için oksijene ihtiyaç duyar. Temiz hava alımınızı artırarak, vücuda sağlanan oksijen miktarını artırırsınız. Bu, vücuttaki beyaz kan hücreleri tarafından toksinlerin yok edilmesini ve zararlı bakterilerin, parazitlerin ve virüslerin engellenmesini destekler.

4. Temiz hava sindirim sisteminiz için iyidir.
Temiz hava, hücrelerinize oksijen akışını arttırır, bu da dolaşımı ve hücre fonksiyonunu iyileştirir ve yiyecekleri daha verimli bir şekilde sindirmenize yardımcı olur. Ancak tüm gün meşgul olduğunuz bir ofiste çalışıyorsanız ve muhtemelen öğle yemeğinizi aceleyle alıp işinize devam ediyorsanız; sindirim sistemine giden kan akışınız yön değiştirecektir. Bu durumda sindirim sistemine akması yerine, konsantrasyonun korunmasına yardımcı olmak için beyne daha fazla kan verilir. Bu da yiyeceklerin uygun şekilde sindirilmesini bozabilir ve hazımsızlık ve karın rahatsızlığına yol açabilir.

5. Temiz hava, hava yoluyla bulaşan hastalıkları ve enfeksiyonları azaltır.
Bakteriler ve virüsler, genellikle sıcak, nemli, kapalı bir ortamda, bayat havada gelişir, ancak temiz hava ortamında minimum hayatta kalma şansına sahiptir. Bu nedenle hastanelerde göğüs klinikleri, odaya serbest havanın girmesine ve dışarı çıkmasına izin verecek şekilde iyi havalandırılmalıdır. Optimum havalandırma, temiz havanın havada bulunan herhangi bir hastalığa neden olan patojene karşı bir dekonjestan görevi görmesini sağlar. Ayrıca, bayat hava rahatsız edicidir ve berbat kokarken, temiz hava bir odaya hayat getirmek için bir katalizör görevi görür. Evdeki temiz hava seviyesini arttırmak için, odaların temiz ve havanın serbest dolaşımına izin verecek şekilde iyi organize edilmiş olduğundan daima emin olun ve hava temizleyici gibi ürünlerden destek alın.

6. Temiz hava enerjinizi artırır ve zihninizi keskinleştirir.
Doğada biraz zaman geçirirseniz, eve döndüğünüzde bazı şeyleri halletmek hissi ile muazzam miktarda enerjinin farkına varacaksınız. Bu, işiniz, vizyonunuz ve genel olarak yaşamınız hakkında yeni fikirler edinmeye başlayacağınız zamandır. Sanki zihniniz fabrika ayarlarına geri döner ve yaşam tutkunuz ateşlenir. Bu anlar, bazı konuları düşünmek ve sağlıklı bir karar vermek için doğru zaman bile olabilir.

7. Temiz hava geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olur.
Temiz hava uyku getirir mi? Hem de nasıl! Temiz hava almak, beyindeki iyi hissetme hormonu serotonini artıran bir oksijen patlaması sağlar. Serotonin, sakin ve rahat kalmanıza yardımcı olur ve bu, tüm olumsuz düşünceleri otomatik olarak ortadan kaldırarak geceleri huzurlu bir uyku yaşamanızı sağlar.

8. Ömrünüzü uzatabilir.
Temiz havaya maruz kaldığınızda, genel sağlığınızı iyileştirerek yaşam sürenizi artırmaya katkıda bulunabilirsiniz. Temiz hava, bağışıklık sisteminizi iyileştirebilecek, akciğerlerinizi sağlıklı tutabilecek ve hatta kalbinizi koruyabilecek çeşitli önemli kimyasallar ve elementler içerir. Yapılan araştırmalar, şehirlerde yaşayan insanların kırsal alanlarda yaşayanlara göre daha kısa yaşam sürelerine sahip olduğu sonucuna varıyor. Farkın ana nedeni ise elbette şehirdeki insanların hava kirliliğine daha fazla maruz kalıyor olmasıdır.

Siz de düzenli olarak temiz hava alarak temiz havanın faydalarını deneyimleyebilir ve yaşam kalitenizin istikrarlı bir biçimde arttığını hissedebilirsiniz. Kapalı ortamlarda temiz hava akışını sağlayarak havanın temizlenmesine ön ayak olan hava temizleyici modelleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları