Santrifüj Pompa Nedir? Ne İşe Yarar?

Santrifüj pompalar birçok iş alanında kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Tarım, atık su, içme suyu ve petrol işlerinde kullanılan bu ürünlerle sıvıyı enerjiye dönüştürebilirsiniz. Santrifüj pompalar diğer ürünlere nazaran daha farklı bir çalışma prensibine sahip. Sıvıyı hidrodinamik enerjiye dönüştüren ürünler bu işlemi basınçlandırma ile gerçekleştiriyor. Böylece sıvının bir alandan başka bir alana taşınmasını sağlıyor. Santrifüj pompalar çalışma özellikleriyle farklı kullanım alanlarına hitap ediyor. Bunun için ürün seçimi sırasında santrifüj pompalarıyla ilgili temel bilgileri bilmeniz oldukça önemli. Bu yazımızda size santrifüj pompa hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. Başlıklarımızı detaylı bir şekilde inceleyerek santrifüj pompa ne işe yarar gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Santrifüj Pompa Nedir?

Santrifüj pompalar düşük basınçlı sıvının yüksek basınca gelmesini sağlar. Böylece suyun taşınmasına ve daha geniş alana yayılmasına imkân tanır. Santrifüj pompaları özellikle tarım alanları için sıklıkla tercih edilir. Çünkü ürünler az miktarda suyla arazinin eşit ve verimli bir şekilde sulanmasını sağlar. Pompalar ayrıca klasik sulama tekniklerinin yanında damla sulama sistemi gibi akıllı tarım uygulamalarında da değerlendirilebilir. Tarım işlerinizde su tasarrufu sağlamak için bu ürünleri kullanabilirsiniz. Bunların yanında derin alanlarda dahi suyu tahliye edebilen ürünler ayrıca inşaat ve ev işleri için de tercih edilir. Evinizin bahçesini düzenleme işlerinde bu pompalara yer verebilirsiniz. Ayrıca binaların su ihtiyacını karşılamak için de bu ürünlerden destek alınabilir. Teknik özellikleriyle çeşitlenen santrifüj pompaları ister eviniz için ister ticari amaçlı değerlendirebilirsiniz. Doğru bir santrifüj pompası seçimi yapabilmek için ürünlerin çalışma prensibini de bilmeniz gerekli. Böylece kullanım alanınıza uygunluk gösterecek ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Santrifüj Pompa Çalışma Prensibi

Santrifüj pompalar çalışma prensibiyle pistonlu ve dalgıç pompa çeşitlerinden farklılaşır. Bu ürünler sıvıyı basınç enerjisine dönüştürerek ivmelenmesini sağlar. Sıvının hızlı ve basınçlı bir şekilde çıkışını gerçekleştiren ürünler kinetik pompa olarak da bilinir. Kullanım alanınızda basınçlı sıvıya ihtiyacınız varsa özellikle santrifüj pompaları tercih edebilirsiniz. Santrifüj pompaların çalışma prensibinin temelinde pervane bulunur. Sıvının enerjisi artıran pervaneler dönme kuvvetiyle hareketlenmeyi sağlar. Böylece sıvının çark kanatlarından geçmesini sağlayarak dışarı döndürür. Pompa gövdesinde bulunan halka difüzör ile ekstra hız kazanan sıvı, basınçlı bir şekilde pompadan çıkar. Bu sayede az miktarda sıvı yüksek enerjiye dönüşür. Ürünlerin özellikle sulama amaçlı kullanılmasının sebebi de oldukça verimli olan çalışma sisteminin olması kaynaklıdır. Sürdürülebilirliği oldukça önemli olan su kaynağınızı bu ürünlerle verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Santrifüj pompalar teknik özellikleriyle farklı kullanım alanlarına hitap eder. Doğru ürün seçimi yapabilmek için santrifüj pompa tiplerini bilmeniz oldukça önemli.

Santrifüj Pompa Çeşitleri

Santrifüj Nedir

Santrifüj pompa çeşitleri tasarımlarıyla çeşitleniyor. Farklı kullanım alanlarına hitap eden seçenekler salyangoz ve jet pompa gövdesi olarak ikiye ayrılıyor. Gövde tasarımlarıyla çeşitlenen ürünler farklı teknik özelliklere ve basınç gücüne sahip. İki farklı santrifüj pompa özellikleri hakkında detaylı bilgi almak için alt başlıklarımızı inceleyin.

Salyangoz Tipi Santrifüj Pompa

Salyangoz tipi santrifüj pompalar sarmal şeklinde tasarımıyla jet pompalardan ayrılır. Bu ürünlerde pervane, pervane kanatları ve difüzör döngüsel olarak konumlandırılır. Suyun çıkış kısmı ise pompanın üst kısmında yer alır. Bu ürünlerle 6 metreye kadar su çekişi sağlayabilirsiniz. Salyangoz tipli pompalar genellikle tarım arazisi ve bahçe sulamaları için tercih edilir. Domestik kullanıma uygunluk gösteren santrifüj pompası arayışlarınız için bu tip ürünler değerlendirebilirsiniz. Alarko Carrier’da birçok salyangoz tipi santrifüj pompa seçeneği mevcut. Küçük alanlar ve kişisel kullanım için Alarko Diamond CPm 158-200 gibi modellere göz atabilirsiniz.

Jet Tipi Santrifüj Pompa

Jet tipi santrifüj pompalar diğer seçeneklere nazaran daha gelişmiş bir yapıdadır. Yüksek basınca sahip olan ürünler ticari alanda da kullanılabilir. Açık kuyular ve depolar için tercih edilen ürünler 9 metre emiş gücüne sahiptir. Gücüyle öne çıkan ürünleri sulama ve tahliye işlemlerinin tümünde tercih edebilirsiniz. Jet tipi pompaların tasarımındaki tahliye borusu döngüsel sistemin yanında yer alır. Böylece sıvının ekstra emiş gücü ve basınçla dolaşımını sağlar. Bu ürünlerle yüksek basınç ve akış miktarı gerektiren işlerinizi hızlıca tamamlayabilirsiniz. Alarko Carrier’de bulunan jet tipi su pompalarında farklı özellikler dahil edilerek sunuluyor. Alarko Diamond D-JSWm ve Alarko Diamond D-JDTm serilerinde kullanım alanınıza uygun ürünleri bulabilirsiniz.

Santrifüj pompalarla alakalı ihtiyacınız olabilecek bilgileri sizinle buluşturduk. Doğru ürün seçimi yapmak için yazımızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Santrifüj pompalarla ilgili ekstra bilgi almak içinse iletişim adreslerimizden Alarko Carrier uzman ekipleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Dalgıç pompa nedir, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir sorularının yanıtı için tıklayın!