Oda Termostatı Nedir, Ne İşe Yarar?

Yaşam alanlarının vazgeçilmez iklimlendirme cihazı olan kombiler gerek ısınma gerekse de sıcak su ihtiyacını karşılama konusunda tüm beklentileri en iyi şekilde karşılıyor. Evlerde kombi kullanımının artması kombi ile birlikte kullanılan birtakım cihazlara olan talepleri de arttırıyor. Bu cihazlardan biri de oda termostatları. Kombi ile beraber kullanılan oda termostatı, tesisatın içindeki suyun ayarlanılan derecede ısınmasını sağlıyor. Ortamın sıcaklığını sizlerin ayarladığı derecede sabit tutmak için kombiyi ortamın ihtiyacı kadar sürede çalıştıran oda termostatları, tasarruflu bir kullanıma olanak tanıyor. Oda termostatı kullanımı hem doğalgaz hem de elektrik faturalarında tasarrufu sağlamanın yanı sıra büyük bir konfor da sunuyor. Oda termostatı ne işe yarar sorusuna kısaca bu şekilde yanıt vermek mümkün. Oda termostatları ile ilgili bilmeniz gereken daha fazla detay yazımızda sizleri bekliyor!

Oda Termostatı Nedir?

Oda termostatı nedir sorusuna kısaca, kombi ile birlikte kullanılan bir ısı kontrol cihazı olarak yanıt verilebilir. Hem yakıt tüketimini en az seviyede tutmak hem de kendiniz için en ideal ortamı yaratmak konusunda sizlere yardımcı olabilecek oda termostatı, otomatik kontrol cihazları olarak da bilinir. Sahip olduğu sensör yardımıyla otomatik bir şekilde sıcaklığı ayarlayabilen oda termostatlarının kullanımı da oldukça kolaydır. Bireysel bir ısıtma sistemi olan kombilerde kullanılan oda termostatları, kombinizin hep ayarladığınız ısı seviyesinde kalmasına yardımcı olur.

Oda Termostatı Özellikleri ve İşlevleri

Oda termostatı nedir sorusu kadar merak edilen bir başka soru da oda termostatı ne işe yarar sorusu oluyor. Oda termostatının işlevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Oda termostatı, ortam sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutmak için kombiyi ortamın ihtiyacı kadar sürede çalıştırır.
 • Oda termostatı bireysel bir ısıtma sistemi olan kombi ile birlikte kullanılır.
 • Oda termostatı hem doğalgaz ve elektrik faturalarınızda tasarruf hem de yaşam alanlarınızda konfor sağlar.
 • Ortamı ideal seviyedeki ısıda tutmanızı sağlar.
 • Oda termostatlarının çalışma prensibinden kısaca bahsetmek gerekirse, kullandığınız oda termostatını 23 dereceye ayarladığınız zaman, oda termostatının bulunduğu oda 23 dereceye geldiğinde kombiniz ısıtmayı durdurur. Böylece yaşam alanlarınızın sıcaklık seviyesinin her zaman ideal şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Oda termostatlarının kullanımındaki amaç ortam sıcaklığını sabit tutmaktır.

Oda Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

Oda Termostatı Nedir Ne İşe Yarar

Oda termostatları çalışma prensibi, programlanabilirliği, montaj şekli gibi farklı farklı özelliklere sahip bulunur. Oda termostatı çeşitleri de işte bu özelliklere bağlı olarak ortaya çıkar. Oda termostatı çeşitlerinden bazıları şu şekilde:

On/Off Oda Termostatı: On/off oda termostatı, ortamı talep edilen sıcaklıklarda sabit tutmak için kombiye açma kapama komutu gönderir. Bu oda termostatları, ısıtma ünitelerinin sadece ısıtma tesisatına giden suyunu kontrol etmesine yarar.

Modülasyonlu Oda Termostatı: Modülasyonlu oda termostatı on/off oda termostatının yaptığı işleve ilave olarak kombiyi yazlık kışlık moduna geçirme, tesisat ve kullanım suyu sıcaklıklarını oda termostatı üzerinden kontrol edebilme gibi ek özelliklere de sahip bulunur. Modülasyonlu oda termostatları aynı zamanda modülasyon teknolojisini kullanarak kombinin kapasitesini ayarlayarak gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçer.

Mekanik Oda Termostatı: Mekanik oda termostatları, sahip olduğu bimetal sensör sayesinde oda sıcaklığını algılayıp kombiye açma kapama işlemi yaptırır. Bu temostatın sahip olduğu bimetal sensörü, ortam ısındığı zaman genleşerek yanındaki mekanizmaya temas eder ve termostat uçlarını ayırarak, kombiyi kapatır. Bu çalışma prensibi sonucunda ise kombiyi kapatırken, ortam sıcaklığının düşmesi durumunda ise büzülerek temostat uçlarının birleşmesini sağlar. Mekanik oda termostatı çeşitleri, dijital bir ekrana sahip bulunmaz. Bu termostatların devreye girmesi için sağa ya da sola çevrilen mekanizma ile işlem yapılabilir.

Dijital Oda Termostatı: Adından da anlaşılacağı üzere dijital olma özelliğine sahip bu termostatlar, üzerinde bulunan yazılım kartı sayesinde hassas ölçümler yapabilir. Kablolu ve kablosuz olarak tasarlanan dijital oda termostatları ile haftalık programlar yapabilir ve yüksek tasarruf elde edebilirsiniz.

Kablolu Oda Termostatı ve Kablosuz Oda Termostatı Karşılaştırması

Kablolu oda termostatı ile kablosuz oda termostatının en büyük farklı montajının farklı şekilde olmasıdır. Kablolu oda termostatı kurulumu için bir elektrik ustasından yardım almak gerekir. Ayrıca termostatın marka ve modeline göre bağlantı farklılıkları söz konusu olabilir. Kablolu oda termostatının nereye bağlanacağı önceden saptanmalıdır. Bu termostatların genellikle kullanılan oda ya da salon gibi vaktin en çok geçirildiği alana koyulması uygundur. Kablosuz oda termostatı montajı için ise iki farklı parça bulunur. Bu parçalardan biri iç mekanın ısı değerini kombiye ileten, diğeri ise kombiye bağlı gelen sinyali değerlendiren parçadır.

Kablolu oda termostatlarının kullanılabilmesi için kombi ile oda termostatının sabitleneceği alana kadar kablo çekilmesi gerekirken kablosuz oda termostatları için bu gerekli değildir. Kablosuz oda termostatlarının bir diğer önemli avantajı da sabit bir noktada durmasına gerek yoktur, odalar içerisinde taşınması mümkündür.

Oda Termostatı Kullanmanın Avantajları

Oda Termostatı Nedir

Oda termostatı kullanımı ideal sıcaklığa sahip bir yaşama alanı sunmadan enerji tasarrufuna kadar pek çok yarar sağlar. Oda termostatı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Oda termostatı kullanılan evlerde sıcaklık, ayarlanan değere göre daima sabit kalır.
 • Oda termostatı, kombinin gereksiz çalışmasını önleyerek hem yakıt hem de elektrik tüketiminin azaltılmasını sağlar.
 • Oda termostatı kullanılan yerlerde ani sıcaklık değişimleri olmadığı için daha sağlıklı bir ortam elde edilir.
 • Yakıt tüketimi ölçümlerinizi daha doğru bir şekilde kıyaslayabilirsiniz.
 • Özellikle programlanabilir oda termostatı kullanmak, kullanıcısına pek çok avantaj sunar. Bunlardan bazıları; evde bulunulan ve bulunulmayan saatlere göre düşük/ekonomi sıcaklık gibi değerleri ayrı ayrı belirlenebilir, uyuma zamanı ve oturma zamanına göre ekonomi ve konfor sıcaklıkları ayrı ayrı belirlenebilir, tatil ya da uzun süreli evde olmama durumlarında donma koruması modu ayarlanabilir.
 • Oda termostatı daha çevresi bir kullanım sağlar ve karbon ayak izini düşürür.
 • Oda termostatları sayesinde sürekli olarak kombi tuş takımı üzerinden bir ayar yapmaya gerek yoktur. Bu sayede kombi tuş takımı daha uzun ömürlü olur.
 • Evdeki tüm bireyler için kalorifer sıcaklığına göre değil, ortam sıcaklığına göre konfor bilinci oluşur.
 • Oda termostatı kullanmak yakıttan %30 civarında tasarruf etmeyi sağlar.

Sizler de oda termostatı kullanarak hem evinizin ideal sıcaklığını koruyabilir hem de tasarruf elde edebilirsiniz. Doğalgaz ve elektrik faturalarının düşmesi için birebir olan oda termostatları daha konforlu bir iklimlendirme için vazgeçilmez cihazlar arasında yer alıyor. Aradığınız oda termostatını kalite ve güven garantisiyle satın almak için hemen Alarko Carrier oda termostatı modellerini keşfedebilirsiniz.