Oda Nemlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle kış aylarında kapalı alanlardaki nem oranı oldukça düşer. Soğuk havalarda tıpkı saçlarınız ve cildiniz gibi yaşam alanlarınızın havası da kurur. Düşük nem oranı ise birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden çeşitli hava nemlendirme yöntemleri ile yaşam alanlarının nem seviyesini daima korumak gerekir. Nem ihtiyacının ekstra arttığı kış aylarında oda nemlendirme için çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Bu yollardan ilki yapay buhar makineleri ve hava nemlendirme cihazları kullanmak. Bu cihazları kullandığınızda enerji faturanızı ve karbon ayak izinizi artırmış olursunuz. Bu yöntem yerine doğal yolla havayı nemlendirme için bilmeniz gerekenleri bir araya topladık. Doğal yollarla oda nemlendirme yöntemleri nelermiş, gelin hep birlikte bakalım!

Doğal Oda Nemlendirme Yöntemleri

Oda nemlendirmek için ne yapmalı sorusu özellikle kış aylarında hayli merak uyandıran bir soru. Evinizin farklı odalarında nem seviyesini korumak ve hava kuruluğunu yok etmek için birtakım doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Doğal oda nemlendirme yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Islak Kıyafetlerle Havayı Nemlendirin

Yıkanmış, ıslak durumdaki çamaşırların evinizi nemlendirmek için kullanabileceğiniz en basit yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Doğal oda nemlendirme yöntemleri arıyorsanız, çok da uzağa gitmenize gerek yok. Aradığınız yöntem aslında evinizde… Eğer çamaşır kurutma makinesi kullanmıyorsanız, yıkadığınız çamaşırları kurutacağınız zaman çamaşır askınızı evin merkezî bir konumuna yerleştirin ve çamaşırlarınızı orada kurutun. Islak kıyafetlerden çıkan su buharı eve yayılarak havanın nemlenmesini sağlayacaktır. Bu yöntem ile hem çamaşır kurutma makinesinin harcadığı enerjiden tasarruf edebilir hem odanızı nemlendirebilir hem de buz gibi havada balkondan çamaşır toplamak zorunda kalmazsınız.

Oda Nemlendirme Yöntemleri

 

  1. Kapalı Mekân Bitkilerinden Faydalanın

Doğal oda nemlendirme yöntemlerinden biri kapalı mekân bitkileri. Bitkiler yaprakları aracılığıyla nefes alıp veren canlılardır. Yaşam alanlarınızda bulunan bitkileri yeterli oranda suladığınızda bitkiler yapraklarından terler ve bu terleme sayesinde eve yayılan su buharı yaşam alanınızı nemlendirir. Yani evde bitki besleyerek hem yaşam alanınızın konfor ve kalitesini arttırabilir hem de ortamınıza hoş bir hava katabilirsiniz.

  1. Suyun Gücünü Kullanın

Oda havasını nemlendirme için başvuracağınız bir başka yöntem de suyun gücünü kullanmak. Hava nemlendirme cihazları kullanmadan evinizi nemli tutmanın en basit yolu seramik ya da cam bir kaba su doldurup ısıtıcıya yakın bir noktaya yerleştirmektir. Kış aylarında kullanılan kalorifer ya da elektrikli ısıtıcılar evin havasının daha da kurumasına ve nemin yok olmasına neden oluyor. Bu durumu tersine çevirmek için ısıtıcıların üzerine veya yakınına su dolu kaplar yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Dilerseniz suyun içine karbonat ekleyerek evin havasını da temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu suyun içine kokularını sevdiğiniz yağlardan ya da tarçın, vanilya gibi malzemelerden ekleyerek doğal oda kokusu da elde edebilirsiniz.

Oda Nemlendirme

  1. Duş Alırken Banyo Kapısını Açık Bırakın

Doğal oda nemlendirme nasıl yapılır sorusuna verilebilecek en zahmetsiz yanıtlardan biri de duş alırken banyonun kapısını açık bırakmak. Çabasız ve pratik oda nemlendirme yöntemi arıyorsanız duşa girdiğinizde banyo kapısını açık halde bırakabilirsiniz. Bu sayede su buharı ev içerisine yayılacaktır.

  1. Çocuk Odalarını Nemsiz Bırakmamaya Dikkat!

Evdeki her odanın yeteri nem seviyesinde kalması önemli olsa da özellikle bebek ve çocuk odalarının nem düzeyine ekstra dikkat etmek gerekir. Çocuk odalarını hava nemlendiricileri veya buhar makineleri ile nemlendirmek mümkün olsa da bu elektronik aletler yerine ortamı doğal yollardan nemlendirme yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Doğal oda nemlendirme yolları olarak yukarıda saydığımız maddeleri uygulayabilir, kaloriferlere takılan plastik sulukları kullanabilir ya da ıslak havlu yöntemini uygulayabilirsiniz.

  1. Evin Isıtma Sistemi ve Yalıtımı

Evinizin havasını kurutan şey aslında ısıtma sistemidir. Yani evin ısı yalıtımı ne kadar iyi olursa, soğuğun eve girmesi ne kadar iyi önlenirse evin nem dengesi o kadar iyi olur.

  1. Sulu Yemekler Havayı Nemlendirmeye Yardımcı Olur

Mutfakta yemek pişirirken ortaya çıkan buhar doğal oda nemlendirme yöntemleri arasında yer alıyor. Yani çay suyu kaynatarak, çorba ve sulu yemekler yaparak da evdeki havanın nemlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Evimin Havasının Yeterince Nemli Olmadığını Nasıl Anlarım?

Oda Nemlendirme Yolları

Oda nemlendirme yöntemleri odanın havasının yeterince nemli olmadığı zamanlarda kullanılabilir. Peki evinizin havasının yeterince nemli olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Eğer evde geçirdiğiniz süre boyunca cildinizde kurumalar meydana geliyorsa bu, evde yeterince nem olmadığının bir işaretidir. Tabi cildiniz dışarıdaki soğuktan da kurumuş ya da çatlamış olabilir. Evin havasının yeterince nemli olup olmadığını anlamanın en garantili yöntemi için, içerisinde buz olan bir bardak suyu masaya bırakın ve beş dakika sonra dönüp kontrol edin. Eğer bardağın dış yüzeyi nemlenmemişse evde yeterince nem yok demektir.

Evde yeterince nem olmadığı zamanlarda birçok hastalık meydana gelebilir. Bu yüzden evinizi yukarıdaki doğal oda nemlendirme yöntemleri ya da hava nemlendirme cihazları ile nemlendirmenizi öneririz. En iyi hava nemlendiriciler Alarko Carrier’de sizleri bekliyor!

Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları