Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler: Temiz Hava Şart

Uzmanlar; yaşamımızın üçte birini uykuda geçirdiğimizi ve uykudan alacağımız maksimum verimin, soluduğumuz havanın kalitesi ile doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor. Peki kaliteli uyku için yapılması gerekenler nelerdir? İklimlendirme uzmanı Alarko Carrier, hava kalitesinin uykuya etkisini sizler için inceledi. Uyku kalitesini artırmak için yapılması gerekenlere gelin hep birlikte göz atalım!

Kaliteli Uyku = Daha Sağlıklı Bir Yaşam

İklimlendirme sektörünün yenilikçi markası Alarko Carrier olarak kaliteli bir uykunun insan sağlığı açısından büyük önem taşımasından yola çıktık, hava kalitesi ve uyku arasındaki ilişkiyi araştırdık. Medicana Sağlık Grubu Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Doç. Dr. Asiye Kanbaydan alınan bilgilere göre dış mekanlarda olduğu kadar evlerde de hava kirliliğine dikkat edilmesi gerekiyor ve uyumadan önce ortamın temiz hava ile doldurulması uyku kalitesi için büyük önem taşıyor.

Uyku kalitesini artırmak için odanın havalandırılmasının önemine dikkat çeken Doç. Dr. Kanbay, yeterince havalandırılmamış ortamların, odalarda havayı iyileştireceği düşüncesi ile kullanılan keskin kokuların; özellikle uykuda kabusa, anormal rüyalara neden olabileceğini ifade ediyor. Kanbay, derin-dinlendirici uyku evresi olarak sınıflandırılan uyku periyotlarına geçişi engelleyebilen kötü havanın aynı zamanda sık uyanmalara neden olabileceğini bu durumun da uyku kalitesini bozabileceğinin altını çiziyor.

Araştırmalar; ideal uyku ortamı için yatak odası sıcaklığının 16 ila 19 derece arasında olması gerektiğini, sıcaklık değeri kadar ortamdaki nem oranının da oldukça önemli olduğunu ortaya koyuyor. Evlerimizdeki ideal nem oranının ortalama yüzde 50 civarında olmasına dikkat çekilirken, bu oranın yüzde 35-40’lara düşmesi durumunda virüs ve bakteriler için ideal çoğalma ortamı sağlayacağı belirtiliyor.

Kaliteli bir uyku için uzmanların önerileri şöyle:

  • İç mekanların hava sirkülasyonunun artırılmasına dikkat edilmeli, kapılar ve pencereler günde en az 2-3 defa açılıp ortam havalandırılmalı.
  • Isıtma ve soğutma sistemlerinin güçlü sensörleri ile yatak odaları için ideal sıcaklık (16-19 derece) ve nem ayarı (%50) yapılmalı.
  • Yatak odasında bitki bulundurulmamalı. Yatak odası dışındaki yaşam alanlarında havadaki karbon oranını azaltabilecek yeşil bitkiler (Salon Palmiyesi, Şeytan Sarmaşığı, Ejder Ağacı, Tavşan Kulağı) yetiştirmeli.
  • Deterjan, yumuşatıcı, koku spreyleri gibi uçucu organik madde (UOM) kaynağı olabilecek her türlü maddeden uzak durup temizlikte limon ve kabartma tozu gibi doğal ürünler tercih edilmeli.
  • Tütün, tütün ürünleri ve elektronik sigara kullanılmamalı.
  • Halı ve koltuklar Hepa filtreli, tercihen düşük emisyonlu süpürgelerle temizlenmeli.
  • Yatak takımı ile çamaşırlar sıkça yıkanmalı ve ütülenmeli.

Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları