Isı Pompası Hakkında Merak Edilenler

İklimlendirme çözümü sunan önemli ürünlerden biri olan ısı pompası; ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımını tek bir cihazda toplayarak diğer ısı kaynaklarına göre yüksek enerji tasarrufu sağlıyor olmasıyla biliniyor. Transfer ettiği enerjiyi sadece havadan değil toprak ve su gibi farklı ortamlardan da sağlayabilen ısı pompalarından ev ve işyeri gibi pek çok farklı mekânda faydalanılıyor. Isıtma, soğutma ve sıcak su gereksinimini karşılamak için kullanılan Split Isı pompaları ve Monoblok Isı Pompaları, kolay montaj imkânı sunması ve enerji tasarruflu olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Gelişmiş teknolojik özellikleriyle ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayan ısı pompaları hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik. Isı pompası ile ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda sizleri bekliyor!

Isı Pompası Nedir, Ne İşe Yarar?

Geleceğin iklimlendirme teknolojisi ürünlerinden biri olan kabul edilen ısı pompaları, etkin ve verimli iklimlendirme çözümleri sunar. Isı pompası aslında kısaca ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımını tek bir cihazda toplayan bir araçtır. Bu çalışma prensibi ile diğer ısı kaynaklarına göre daha fazla enerji tasarrufu sağlayan ısı pompaları hava, toprak ve su gibi farklı ortamlardan enerji sağlar.

Kış aylarında ısıtma yaz aylarında ise soğutma yapmak maksadıyla kullanılabilen ısı pompaları aynı zamanda kullanım sıcak suyu da üretebiliyor. Farklı mekânlarda, iklimlendirme çözümü sunmak amacıyla kullanılan ısı pompalarına sizler de yaşam alanlarınızda yer açabilirsiniz. Kullanılacağı mekânın pek çok bölümüne monte edilebilecek boyutlara ve şık bir tasarıma sahip iç ünitesi ile kolayca kurulabilen Split Isı pompaları ve Monoblok Isı Pompaları, enerji tasarruflu bir iklimlendirme çözümü için idealdir.

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Isı Pompası Çalışma Prensibi

Isı pompası ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de ısı pompası çalışma prensibi. Isı pompası enerji transferi gerçekleştiren bir çalışma prensibine sahip bulunur.

Isı pompaları ısıtma, soğutma ve sıcak su için gerekli olan enerjinin %75’ini doğadan, geri kalan %25’lik miktarı ise elektrikten sağlayarak çalışır. Isı pompaları hava koşullarından etkilenmez; karlı, yağmurlu, güneşli gibi her türlü hava koşulunda rahatlıkla kullanılabilir.

Isı Pompası Markaları

Isı Pompası Markaları

İklimlendirme çözümü olarak yüksek tasarruflu ısı pompalarından faydalanmak isterseniz; ısı pompası markaları arasında ileri gelen Toshiba, Carrier ve Alarko markalarının ürünlerine göz atabilirsiniz.

Toshiba ısı pompası çeşitleri: İklimlendirme sektöründeki en yüksek enerji verimliliği değerine sahip Toshiba havadan suya ısı pompalarıyla, evlerde konfor ve tasarruf aynı anda sağlanıyor. Isıtma, soğutma ve sıcak suyu üretiminde kullanılabilen Toshiba ısı pompaları, kolay montaj imkânı da sunuyor.

Carrier ısı pompası çeşitleri: Enerji faturanızı düşürecek bir iklimlendirme çözümü olan Carrier ısı pompaları, ileri teknolojiyi sizlerle buluşturuyor. Optimum kullanılabilirlik ve maksimum esneklik için Carrier ısı pompası modellerini mutlaka inceleyin!

Alarko Flair ısı pompası çeşitleri: Yüksek verime sahip çevre dostu Alarko Flair Split Isı pompaları ve Monoblok Isı Pompaları, evde ya da işyerlerinde güvenle kullanılabiliyor. Isıtma, soğutma ve sıcak su gereksinimi için tercih edilebilecek Alarko ısı pompası çeşitleri, ergonomik tasarım ve kolay kullanım özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Isı Pompası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Düşük enerji tüketimi ile konutlarda, binalarda ve uygulama yerlerinde kullanılan ısı pompalarından yüksek verim alınabilmesi için doğru bir seçim yapmak büyük önem taşıyor.
 • Doğru bir seçimde bulunabilmek için ısı pompası almadan önce ısıtılacak veya soğutulacak alanı doğru bir şekilde ölçülmesi gerekir.
 • Seçilecek olan ısı pompasının kapasitesi, binanın alan ve yalıtım durumuna göre belirlenmelidir.

Isı Pompası Aylık Elektrik Tüketimi Ne Kadar?

Isı Pompası Elektrik Tüketimi

Isı pompası aylık elektrik tüketimi de çok merak edilen bir başka konu. Ancak bu konuda net bir rakam telaffuz etmek pek çok doğru olmayacaktır. Çünkü her mekanın ısıtılması için gerekli elektrik tüketimi farklılık gösterir. Ayrıca bu tüketim miktarı evin radyatörle ya da yerden ısıtılma ile ısıtılıyor olmasına bağlı olarak da değişir. Isı pompaları, yerden ısıtmalı mekânlarda radyatörlü mekânlara kıyasla daha düşük bir enerji tüketimi gerçekleştirir.

Isı Pompasının Avantajları Nelerdir?

 • Isı pompaları, %30 ila %40 oranında bir enerji tasarrufu sağlar.
 • Isı pompaları çevre dostudur.
 • Birçok farklı mekânda kullanılabilir.
 • Hem ısıtma ve soğutma yapmak hem de sıcak su üretimi için kullanılabilir.
 • Montajı kolaydır.
 • Farklı kullanım mod’ları ile ihtiyaca uygun bir kullanım olanağı sunar.
 • Kolay kullanım özelliğine sahiptir.
 • Yüksek performans gösterir.

Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları

Isı pompası ve çalışma prensibi ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen tıklayarak, ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.