Hava Temizleyici Ne İşe Yarar?

Son dönemlerde gündeme gelen hava kirliliği haberleri ve raporlarının akabinde hava temizleyici kullanımı da artmış durumda. Çoğumuzun giderek evde daha fazla vakit geçirmeye başladığı son zamanlarda ev içerisinde havanın kalitesi de bir hayli önem taşımaya başlıyor. Bunu sağlamak için de aileler, yeni nesil cihazlar olan hava temizleyicilerden faydalanıyor. Peki hava temizleyici ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Detaylar bu yazımızda.

Hava Temizleyici Nedir?

Hava temizleyiciler, içerisinde alerjenler, toz ve toksin barındıran havayı sterilize etmek üzerine kurulu bir çalışma mantığına sahiptir. Havaya partiküller ekleyen hava nemlendiricilerin ve difüzörlerin aksine hava temizleyici cihazlar, daha steril bir ortamın gerekli olduğu her yerde işlev görürler. Hava filtrelerinden de farklı olarak hava temizleyiciler, sadece zararlı partikülleri ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda geriye kalan partiküllerin de temizlenmesine ön ayak olur.

Hava temizleyicinizin hangi partikülleri ortadan kaldıracağı ise seçtiğiniz ürün markasına, modeline ve tipine göre farklılık gösterir. Bazı hava temizleyiciler hava içerisindeki istenmeyen partikülleri sıkıştıran filtrelere sahipken bazıları filtrelemeden diğer havanın nötralize olmasını sağlar. Oldukça etkili olan bu ürünler, başta astım olmak üzere çeşitli solunum hastalıkları ile yaşayan kişilerin hayatında kurtarıcı rol üstlenir.

Hava Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar?

1. Kapalı mekanlardaki zararlı kimyasalları ortadan kaldırır: Evimizin kapı ve pencerelerini kapatmak, dışarıdaki hava kirliliğinden korunmanın etkili yöntemleri arasında sayılmaz. Özellikle araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde görülebilen, nitrojen dioksit ve karbon monoksit başta olmak üzere tüm zararlı kimyasalları tamamen sterilize etmek için hava temizleyicilerden faydalanmak gerekir. Aktive edilmiş karbon içeren hava temizleyiciler, bahsi geçen tüm kimyasalları yok ederek Alzheimer ve kanser gibi hastalıkların önüne geçilmesine yardımcı olur.

2. Hoş olmayan kokuları yok eder: Gaz ve benzin gibi kimyasallar, oda sıcaklığında bölünerek hoş olmayan kokular yaymaya başlayabilir. Özellikle havada çözünen spreyler, boya ve oda kokularında sıklıkla karşılaşabileceğiniz bu kimyasallar mide bulantısı, nefes darlığı ve zihinsel bulanıklık gibi olumsuz yan etkilere yol açabilir. Ev içerisinde dolaşan sigara dumanı ya da ağır baharatlı bir yemeğin kokusu da en az bu kimyasallar kadar rahatsız edici olabilir. Bu tarz durumlarda nahoş kokulardan kurtulmak için hava temizleyici kullanılması önerilir.

3. Hava kaynaklı hastalıkların belirme riskini azaltır: Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hava kaynaklı hastalıklardan korunmanın en etkili yollarından bir tanesi, şüphesiz ki bu virüslerin yaygın olduğu ortamları sık sık havalandırmak ve içerideki havayı temizlemektir. Her zaman cam – pencere açıp cereyan yaratma imkanımız olmadığı için bu durumda devreye hava temizleyiciler girer. En iyi hava temizleyiciler, içerisinde bulundurdukları HEPA filtreler sayesinde virüs ve bakterileri hapsederek hava yoluyla bulaşabilecek hastalıkların önüne geçilmesine destek olur. Özellikle bağışıklığı düşük hastaların ve yaşı ilerlemiş bireylerin bulunduğu ortamlarda düzenli olarak hava temizleyici kullanmak oldukça önemli hale gelir.

4. Uyku kalitesini arttırır: Piyasayı araştırırken ve sağdan soldan hava temizleyici tavsiyesi alırken HEPA filtreli hava temizleyici modellerini yeğlemekte fayda vardır. Bu yeni nesil filtreler, hava içerisindeki tüm alerjen öğeleri ortadan kaldırarak çok daha huzurlu ve sağlıklı bir uykuya geçiş yapmanıza vesile olur. Uyuduğunuz odanın hava kalitesi ne kadar iyiyse, deneyimlediğiniz uyku da o kadar kaliteli olacaktır.

5. Alerji riskini azaltır: Alerjik reaksiyon göstermeye meyilli kişilerde herhangi bir hastalık görünme riski çok daha yüksektir. Polen, toz ve hayvan tüyü, hava içerisinde dolaşan en yaygın alerjen partiküller olarak bilinir. Eğer sizin de kedi ya da köpek tüyüne, ev tozuna veya baharda karşılaştığınız polene karşı bir alerjiniz varsa, özel üretim alerji için hava temizleyici modellerine yönelebilir ve farkı ilk kullanımdan itibaren hissedebilirsiniz.

6. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenize yardımcı olur: Eğer uzun süredir daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeyi istiyorsanız, bu hedefinize ulaşma yolunda atabileceğiniz en güzel ilk adımlardan bir tanesi bir hava temizleyici edinmek olacaktır. İster evde ister ofiste kullanabileceğiniz bu ürün, her daim taze ve temiz hava solumanızı garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda zayıf bağışıklığa sahip kişilerin de toparlanmasında önemli bir görev alır. Yenidoğan bebeklerinde hastalık riskini azaltmak için anne adayları da hamilelikleri boyunca hava temizleyici kullanımını tercih edebilir.

7. Hava kirliliğinin azaltılmasında katkınız olmasını sağlar: Yapılan araştırmalar, HEPA filtreli hava temizleyicilerin dışarıdan evin içerisine gelen kirliliği azalttığını ve bundan kaynaklı hastalık geliştirme olasılığınızı düşürdüğünü gösteriyor.

Hava Temizleyici Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hava temizleyici işe yarıyor mu sorusuna gönül rahatlığıyla “evet” cevabını verdikten sonra sıra, bu ürünleri kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini listelemeye geldi:

• Satın aldığınız hava temizleyiciden maksimum verimi alabilmek için onu doğru konuma yerleştirdiğinizden emin olun; özellikle üstünün ve dört bir kenarının hiçbir engel ile kapatılmamasını sağlayın.
• Eğer odanız büyükse, temizleyiciyi ondan en yüksek verimi alabileceğiniz bir noktaya bakacak şekilde yerleştirin.
• Evin içinde düzenli olarak sigara için biri varsa ya da astım veya alerjik reaksiyon gibi kronik hastalıklara sahip kişiler varsa, hava temizleyicisini hep açık tutmaya özen gösterin.
• Tıpkı klima kullanımında olduğu gibi kendisinden maksimum randımanı alabilmek için hava temizleyiciniz çalışırken camları ve pencereleri kapalı tutun.
• Hava temizleyicinizin filtrelerini düzenli aralıklarla değiştirin.

Birbirinden kaliteli hava temizleyici modellerine buradan ulaşabilir ve hemen satın alabilirsiniz.

Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları