Hava Nemlendirici Faydaları

Özellikle mevsim geçişlerinde artan burun tıkanıklıkları, öksürükler ve burun akıntısı şikayetleri sizin de çevrenizde yaşanıyor mu? Hemen hemen her evde var olan bu durumların sebepleri arasında evdeki havanın kuruluğu ve kalitesi de yer alıyor. Nasıl ki vücudumuzun neme ihtiyacı varsa evdeki havanın da belli oranda nemli olması gerekmekte. Bunu sağlamanın en pratik yolu ise hava nemlendiricilerden geçiyor. İşte, bu bilgiden hareketle hava nemlendirici faydaları konusunu bu yazıda ele alıyoruz. Okumaya devam ederek evlerde ya da iş yerlerinde sıklıkla tercih edilen hava nemlendiricinin faydaları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz!

Hava Nemlendirici Nasıl Çalışır?

Hava nemlendirici nasıl çalışır?

Aslında bu cihazların nasıl çalıştığını anlatmaya başlamadan önce hava nemlendirici çeşitlerinden bahsetmekte yarar var. Elektrotlu buharlı nemlendiriciler, elektrikli ısıtıcılı buharlı nemlendiriciler, yüksek basınçlı buhar sistemleri ve atomizörler gibi farklı türlerde karşımıza çıkan bu cihazlar gerek yaşam gerek çalışma alanlarında havamızı nemlendirerek sağlığımıza katkı sunmak üzere tasarlanmıştır. Nasıl çalıştıklarına gelince elektrotlu buharlı nemlendiricilerden başlayabiliriz. Bu türde, bir silindirin içine daldırılmış elektrotlarda yer alan elektrik akımı aracılığıyla hijyenik buhar üretilmesi prensibi hakim. Musluk suyu kullanımı için uygun olan bu türe ek olarak elektrikli ısıtıcılı buharlı modeller de hava nemlendirici önerileri arasında yer alıyor. Onlarda ise silindirin içinde daldırma tip elektrikli ısıtıcı bulunmakta. Silindirin içerisinde yer alan su, bu ısıtıcılar sayesinde ısınıyor; bu sayede düşük basınçlı ve hijyenik buhar elde ediliyor. Eğer bu nemlendirici türünü tercih ederseniz bakım masraflarını asgari düzeyde tutmak adına sisteme demineralize su eklemeyi unutmamalısınız. Şirketlerde ve kalabalık alanlarda hava nemlendirici kullananların tavsiyesi ise yüksek basınçlı buhar sistemleri oluyor. Özellikle hastanelerde kullanılan bu tür, mevcut buhar sistemini kullanarak çeşit çeşit uygulama için nemlendirme imkanı sunması bakımından son derece faydalı. Son olarak atomizörler ise sisteminde bulunan suyu, minimal su taneciklerine ayırarak çalışmakta. Aerosol denen bu tanecikler, cihazın gaz fazına geçmesine destek oluyor ve böylece buhar elde ediliyor. Tam da bu yüzden atomizörlerin oda sıcaklığını düşürücü bir etkisi bulunduğunu da söylememizde yarar var.

Tüm bu ek bilgilerin ardından oda nemlendirici faydaları konusuna geçiş yapabiliriz.

Kapalı Alanlarda Hava Nemlendiricilerin Faydaları

Kapalı alanlarda hava nemlendiric faydaları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ister evde olun ister ofiste, soluduğunuz hava yeterince nemli değilse sağlığınız bundan etkilenebilir. Özellikle alerjik bünyelerde biraz daha artan hava kalitesi hassasiyeti, hava nemlendirici cihazlarla pekala giderilebilmekte. Gelin, hava nemlendiricilerin ne gibi faydaları varmış, daha yakından bakalım!

  • Solunum Yolları Sağlığı: Düşük nem seviyeleri, kuruyan hava ile solunum yollarının kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Hava nemlendirici kullanmak, solunum yollarının nemli kalmasına yardımcı olarak solunum yolları sağlığını koruyabilir.
  • Cilt Sağlığı: Ortamdaki nem seviyesi düşük olduğunda cilt kuruyup çatlayabilir. Hava nemlendirici kullanarak cildin nem dengesini koruması ve cildin daha esnek olması sağlanabilir.
  • Göz Sağlığı: Kuruyan hava, sadece cildin değil, gözlerin kurumasına ve tahriş olmasına da neden olabilir. Hava nemlendirici kullanmak, gözlerin nemli kalmasına ve göz sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.
  • Elektronik Cihazların Performansı: Elektronik cihazlar, düşük nem seviyelerinden olumsuz etkilenebilir. Hava nemlendirici kullanmak, elektronik cihazların performansını ve ömrünü artırabilir.
  • Soğuk Algınlığı ve Grip Önleme: Daha yüksek nem seviyeleri, virüs ve bakterilerin yayılmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle hava nemlendirici kullanarak soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarının yayılma riskini azaltmaya destek olabilirsiniz.

Ancak aşırı nem de istenmeyen sonuçlara yol açabilir, bu nedenle nem seviyelerini düzenlemek son derece önemli ve gereklidir. Ek olarak sürekli burun tıkanıklığı ya da alerjik reaksiyonlardan muzdaripseniz bir uzmandan konuyla alakalı destek almayı da ihmal etmeyin. Ayrıca hava nemlendiricinizin, uzun süre kullanmak ve hava kalitesini üst seviyelerde tutmak adına düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması da şart.