Genleşme Tankı Nedir, Ne İşe Yarar?

Tesisat sistemlerindeki basınç kontrolünü ve su desteğini sağlayan tesisat ekipmanı olan genleşme tankı, denge tankı olarak da bilinir. Düşük su tüketim taleplerinde hidroforun çok sık devreye girmesini önleyerek sistem basıncının belli sınırlar içerisinde stabil kalmasını sağlayan genleşme tankı, sistemin kullanım ömrünün uzamasına yardımcı olur. Kombi ve sistemde bağlı durumda olan radyatörlerin sıcaklığı ortama iletmesinde içerisindeki sıvının basıncı oldukça mühimdir. İşte genleşme tankı bu basınç seviyesinin kontrol altında tutulmasını ve kombinin herhangi bir riske girmesini engeller. Genleşme tankı nedir, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir gibi merak edilen tüm soruların yanıtı yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Genleşme Tankı Nedir?

Genleşme tankı ya da diğer adı ile denge tankı, tesisat sistemlerindeki basınç kontrolünü ve su desteğini sağlayan tesisat ekipmanı olarak tanımlanabilir. Kombi ve sistemde bağlı olan radyatörlerin sıcaklığı ortama iletmesinde içerisindeki sıvı basıncının son derece önemli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu basınç seviyesi sistemde akışkanlığın kolay bir şekilde devir daim olmasını sağlar. Sistemin içerisindeki su ısındığı zaman genleşme adı verilen hacimde artış söz konusu olur. İşte buna engel olmak ve kombilerin zarar görmesinin önüne geçmek için kombilerin içinde ve genellikle arka kısımda genleşme tankı bulunur.

Isıtma, soğutma ve güneş enerjisi gibi kapalı devre tesisat sistemleri ile hidrofor ve sıcak kullanma suyu sistemlerini emniyetli bir şekilde işletebilmek için doğru bir basınç seviyesinde tutmak ve basınç şoklarından korumak son derece önemlidir. Genleşme tankı bunu sağlayabilmek için hem en kolay hem de en etkili çözümdür.

Genleşme Tankı Çalışma Prensibi

Genleşme Tankı 1

Genleşme tankının çalışma prensibini anlamak aslında son derece kolay. Su, ısındığı zaman genleşir ve genleşen su, içinde bulunduğu kapalı ısıtma sistemlerindeki basınca etki eder. Bu sistemlerdeki basıncın artmasına sebebiyet verir. Zaman geçtikçe bu basınç daha çok artar ve birtakım dalgalanmalar meydana gelir. Bu dalgalanmalar ise sistemi riske atmaya ve sisteme zarar vermeye başlar. İşte bu basıncı ve olası tehlikeleri engellemek genleşme tankının görevidir. Yani genleşme tankı artan ısı basıncı ve ısıtma sistemi arasında bir anlamda arabulucuk görevi üstlenir. Artan ısının kontrol altına alınmasını sağlayan genleşme tankı; sistemdeki basıncı düşürür, dengeler ve sistemin istenilen performansta çalışabilmesine imkân sağlar. Genleşme tankı ne işe yarar sorusuna genel olarak bu yanıtları vermek de yanlış olmayacaktır. Sistemdeki basıncı eşitleyen genleşme tankları günümüzde her kazan dairesinde bulunur.

Genleşme tankının çalışma prensibini kısaca özetlemek gerekirse; sıcak su ısıtma sistemine girerken sistemdeki basınç seviyesi artar. Bu basınç arttıkça genleşme deposunda bulunan diyafram aşağı itilir. Bu sayede tanktaki hava sıkışır ve fazla suyun girmesi için alan sağlanmış olur. Sistemdeki fazla basınç azalır ve dolayısıyla da boruların hasar görmesi engellenir.

Genleşme Tankı Çeşitleri

Açık ve kapalı olmak üzere 2 çeşit genleşme tankı bulunur:

 1. Açık Genleşme Tankı: Atmosfere açık şekilde çalışan açık genleşme tankları, atmosferdeki basınç oranına göre tesisatın bu basıncın üstüne çıkmasını engeller. Böylece sistemi koruma altına alır.
 2. Kapalı Genleşme Tankı: Kapalı genleşme tankı, açık genleşme tankının yerleştirilemeyeceği ve daha büyük kapasitelerde çalışan sistemlerde tercih edilir. Monometre ve emniyet ventili ile birlikte çalışan kapalı genleşme tanklarının ısıtma sisteminin dönüş hattına monte edilmesi gerekir.

Genleşme Tankı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Genleşme Tankı

Doğru bir genleşme tankı seçimi yapabilmek için şunlara dikkat etmeyi unutmayın:

 • Kapasite (litre cinsinden)
 • Kullanılacak yerin yüksekliği
 • Basınç dayanımı
 • Genleşme tankı ile birlikte çalışacak olan yardımcı ekipmanlar
 • Genleşme tankı fiyatı (Genleşme tankı fiyatları kapasite, kullanılacak yerin yüksekliği, basınç dayanımı ve tankın yatık genleşme tankı ya da dik genleşme tankı olması durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.)

Genleşme Tankının Kullanım Alanları

Geniş bir kullanım alanı yelpazesine sahip olan genleşme tankları endüstri ve özel sektörde çeşitli alanlarda kullanılır. Genel olarak genleşme tankı kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Su sistemleri
 • Yıkama sistemleri
 • Basınç sistemleri
 • Sulama pompaları
 • Güneş ve basınç tutma sistemleri
 • Soğutma sistemleri
 • Sıcak su sistemleri gibi alanlarda genleşme tankı kullanımına rastlanır.

Birçok ısıtma sisteminin önemli yardımcı ürünleri arasında yer alan genleşme tankı Alarko Carrier kalitesiyle beğenilerinize sunuluyor. En iyi genleşme tankı modellerini incelemek için hemen tıklayın!

Aparey ve aparey çeşitleri ile ilgili bilgi almak için hemen tıklayın!