Flanş Nedir, Ne İşe Yarar?

Neredeyse bütün endüstrilerde boru hatlarının ve ekipmanlarının montajı için kullanılan flanş; boruları, vanaları, pompaları ve diğer ekipmanı birbirine bağlamak için kullanılan önemli bir eleman olarak tanımlanıyor. Flanş çeşitleri arasında kullanım yerine bağlı olarak paslanmaz çelik, dökme demir, alüminyum, pirinç, bronz, plastik gibi farklı malzemelerden imal edilen seçenekler bulunuyor. Flanşlar aynı zamanda önemli klima aksesuarları arasında da yer alıyor. Alarko Carrier’da bulabileceğiniz Toshiba markalı flanş modelleri kanal tipi ticari klimalarda hava dağıtımında projenize uygun, esnek çözümler sunuyor. Flanş modelleri ile ilgili daha fazla bilgi almak ve flanş nedir, ne işe yarar sorularınıza yanıt bulmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Flanş Nedir?

Flanş, iki makine ya da tesisat elemanının sızdırmaz şekilde birleştirilmesine yaratan konstrüksiyon elemanı olarak biliniyor. Kullanım yerine ve kullanım amacına göre farklı malzemelerden üretilen flanşlar, çoğunlukla basınç ve boyutuna göre sınıflandırılıyor. Genelde dairesel bir yapıya sahip olan flanşlar nadiren de olsa dörtgen ya da eliptik şekilde de karşımıza çıkabiliyor.

Flanş Ne İşe Yarar?

Flanş nedir sorusu kadar merak uyandıran sorulardan biri de flanş ne işe yarar sorusu oluyor. Flanş, boru sistemlerini çeşitli ekipmanlara ve vanalara bağlamak için kullanılan güvenli sistemlerden biridir. Kaynak işleminden sonra en çok kullanılan ikinci birleştirme/bağlama yöntemi olan flanşlar, kullanıldığı sisteme çeşitli avantajlar sağlıyor. Bunlardan biri boru sistemlerinin bakımı yapılırken esneklik sunması olarak ifade edilebilir.

Flanş Çeşitleri Nelerdir?

Farklı standartlarda ve farklı özelliklerde birçok flanş çeşidi bulunuyor. Bunların kullanıldığı sistemler de farklılık gösterebiliyor. Flanş çeşitlerinden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kör flanş (blind)
  • Diş çekilmiş flanş (threaded)
  • Socket kaynaklı flanş (socket welding)
  • Slip on flanş
  • Düz flanş
  • Döner flanş

Flanş çeşitleri arasından bir seçimde bulunurken sistem basıncı ve sıcaklığı, ana malzeme çeşidi, ortamın korozyon durumu ve kullanım amacı gibi etkenleri göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz.

Kanal Tipi Klimalar İçin Flanş Modelleri

Flanş modellerinin kullanıldığı sistemlerden biri de kanal tipi klima sistemleri olarak biliniyor. İşletme maliyetini minimize eden, optimum düzeyde kullanıcı konforu sunan kanal tipi klimalarınız için tercih edebileceğiniz yüksek kaliteli flanş modelleri Alarko Carrier’da sizleri bekliyor. Toshiba markalı flanş modelleri, kanal tipi ticari klimalar için özel olarak üretiliyor. Kanal tipi ticari klima modellerinde hava dağıtımında projenize uygun ve esnek çözümler sunan Toshiba flanş çeşitleri arasında farklı özellikler ve ölçülerde alternatifler yer alıyor. Toshiba flanş ölçülerini incelemek için hemen tıklayın!

Flanş Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Bir flanşın ölçüsü belirlenirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Bu noktaları şu şekilde saymak mümkün:

  • Tesisat basınç değeri
  • Tesisat sıcaklık değeri
  • Flanşın hangi malzemeden üretildiği
  • Tesisatın boru çapı

Tüm bunların yanı sıra; iç çap yani D ölçüsü, dış çap yani D ölçüsü, cıvata dairesi çapı yani C ölçüsü, et kalınlığı yani T ölçüsü ve cıvata sayısı da flanşın ölçüsüne etki eden ana değerler arasında yer alıyor.

İklimlendirmede öncü Alarko Carrier markası iklimlendirme cihazları ile olduğu kadar çeşitli ekipman ve aksesuarlarda da sizlerle en iyisini buluşturuyor. İhtiyacınız olan çeşitli iklimlendirme aksesuarları için incelemeye hemen başlayın!

Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları