Fancoil Nedir, Ne İşe Yarar?

Isıtma ve soğutma sistemleri bir evin konforu için vazgeçilmez öğeler arasında bulunuyor. Çünkü yazın soğutma kışın ise ısıtma sistemlerine mutlaka ihtiyaç duyuluyor. Kombi, klima ve ısıtıcı gibi cihazların yanı sıra fancoil sistemleri tasarruflu ve pratik kullanışlı seçenekler arasında yer alıyor. Herkes tarafından bilinmese de iklimlendirme sistemi olarak güçlü bir alternatif olan fancoil, bir alanın tüm ihtiyaçları için yeterli olabilir. Büyük binalarda tercih edilen fancoil sistemleri güçlü motoruyla bulunduğu alanın iklimini hızla şekillendirebiliyor. Özellikle otel, restoran ve AVM gibi iklimlendirmesi güç alanlarda bu sistem tercih ediliyor. Isıtma ve soğutma sistemleri arasında güçlü seçenekler arasında yer alan fancoil sistemlerini gelin yakından inceleyelim. Yazımızı okuyarak sistem hakkında bilgi sahibi olabilir, detaylı bilgi ve teklif almak için Alarko Carrier iletişim kanalları ayrıcalığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Fancoil Ünitesi Nedir?

Geniş alanlar için tercih edilen iklim sistemlerinden olan fancoil ısıtma ve soğutma özelliğine sahip olan cihazlar olarak biliniyor. Klima ile benzerlik gösterse de çalışma prensibi açısından farklı olan bu cihazlar iklimlendirme işlevini su ve havadan alıyor. Tavan ve duvar gibi alanlara monte edilebilen ürünler tıpkı havalandırma sistemleri gibi faaliyet gösteriyor. Bu cihazlar bulunduğu ortamın havasını filtre aracılığıyla emerek soğuk veya sıcak bir şekilde geri üflüyor. Bu işlem havanın talep edilen sıcaklığa getirilmesine kadar döngü olarak devam ediyor. Fancoil nasıl çalışır sorusunun yanıtı için gelin bu cihazların çalışma prensiplerine bir göz atalım.

Fancoil Çalışma Prensibi

Fancoil çalışma prensibi standart olarak tüm ürün tiplerinde aynıdır. Bu ürünlerin çalışma prensibi her ne kadar klimayla benzerlik gösterse de geniş alanlarda kullanıldığından daha kapsamlı bir yapıya sahip bulunuyor. Fancoil sistemlerinin çalışma prensibini şu şekilde açıklamak mümkün:

  1. İlk olarak ortamda bulunan hava, fancoil cihazlarında bulunan filtreler aracılığıyla emilir.
  2. Sonrasında hava boru aracılığıyla cihazın ana kaynağı olan serpantine iletilir.
  3. Serpantinde toplanan hava mahal sıcaklığı ve talebe göre sıcak veya soğuk olarak iklimlendirilir.
  4. Havanın derecesi ayarlandıktan sonra boru aracılığıyla cihazın bulunduğu alana tekrar geri üflenir.

Termostat aracılığıyla çalışan fancoil sistemleri ayarlanan dereceye göre bu işlemi sürekli olarak sirküle eder. Bununla birlikte cihazlar ayrıca oda ısısını da manuel olarak ayarlamanıza imkan tanır. Ürünlerin manuel ayarını kumandalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Fancoil

Çalışma Prensiplerine Göre Fancoil Çeşitleri

Fancoil cihazları 2 ve 4 borulu olmak üzere farklılaşır. Eğer sistemin içerisinde bulunan serpantin tek adet ise bu cihazda iki boru bulunur. İki borulu fancoiller yılın mevsimine ve çalışma dönemine göre doğrusal olarak hareket eder. Tek giriş ve çıkışa sahip olan bu cihazlar ya ısıtma ya da soğutma gerçekleştirir. Bu tür cihazları, çalıştırmayı tercih ettiğiniz döneme göre ayarlayarak mevsim boyu kullanabilirsiniz. 4 borulu cihazlarda ise iki adet su girişi ve çıkışı mevcuttur. Bu tür fancoillerde ikişer adet ısıtma ve soğutma sistemi mevcuttur. Bu tür donanımlarıyla 4 borulu cihazlar ana sistemden bağımsız olarak istenilen alanı istenilen dereceye getirebilir. Mevsimsel etkilerden bağımsız olarak bu cihazlara istediğiniz gibi çalıştırabilirsiniz.

Fancoil Seçimi Nasıl Yapılır?

Fancoil seçimi yaparken kullanmayı tercih ettiğiniz mekanı ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü fancoil cihazları alanların genişliğine ve tasarımına özel olarak sunulur. Alarko Carrier’da kullanmayı tercih ettiğiniz alana uygun birçok fancoil seçeneğini bulabilirsiniz. Bazı fancoil modellerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Gizli Tavan Tipi Fancoil Üniteleri

Gizli tavan tipi fancoil modelleri kanallı yapıya sahip bulunur. Bu cihazlar ön kısmından havayı emer ve iklimlendirir. Sonrasında ısıttığı veya soğuttuğu havayı kanallar vasıtasıyla ortama üfler. Alarko 42CT gizli tavan tipi fancoil ünitesi, bu tür modeller arasında özellikleriyle ön plana çıkar. CE ve Eurovent sertifikalı ürün yıkanabilir naylon filtreye sahiptir. %40 opsiyonel ISO Coarse donanımına sahip olan filtrenin bakımını kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında ürünün sahip olduğu mavi hidrofilik batarya ile kısa sürede etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Duvar Tipi Fancoil Üniteleri

Bu tipteki fancoiller klimalara olan benzerliğiyle öne çıkar. Duvar tipi fancoillerin diğer ürünlerden farkı, soğutma sırasında oluşan yoğuşmayı tahliye etmek için pompaya ihtiyaç duymamalarıdır. Bu tip ürünleri kapalı ve küçük alanlarda yüksek verim almak için tercih edebilirsiniz. FHW fancoil olarak da adlandırılan bu ürünler duvarın yüksek kısımlarına monte edilir. Kumanda ile kolaylık ayarlanabilen duvar tipi ürün çeşitleri Alarko’da bulabilirsiniz. Duvar tipi ürünlerin yanı sıra döşeme türü fancoiller de ortalama aynı özelliklere sahiptir. Ofis gibi alanlarda kullanılan ürünleri pencere çevresine konumlandırarak kullanabilirsiniz.

Kasetli Tavan Tipi Fancoil Çeşitleri

Bu ürünler sahip olduğu birden fazla hava kanalı ile maksimum performans sunar. Kasetli tavan tipli ürünler üfleme kanallarına göre çeşitlilik gösterir. İki yönlü üflemeli fancoil çeşitleri doğrusal olarak soğuk veya sıcak hava çıkışı sağlar. Bu ürünler genellikle koridor gibi uzunlamasına alanlar için tercih edilir. Dört yönlü üflemeli fancoil çeşitleri ise 360 derece hava çıkışı özelliğiyle öne çıkar. Yüksek hava debisine sahip olan ürünler bulunduğu ortamın sıcaklığını kısa sürede etkileyecek güce sahiptir. Kafe ve restoran gibi geniş alanlar için bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Fancoil seçimi yaparken ürün modellerinin yanı sıra teknik özelliklere de dikkat etmelisiniz. Çünkü her modelin özellikleri belirli alanlara özel olarak tasarlanıyor. Alarko Carrier’da yer alan ürünler arasından kullanım alanınıza uygun fancoili kolaylıkla bulmak için Fancoil kategorimizi ziyaret edin.

Alarko Carrier Klimaları

Bir başka önemli iklimlendirme ürünü olan genleşme tankı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için hemen tıklayın!