Fancoil Bakımı Nasıl Yapılır?

Fancoil ünitenizin temizlenmesi havalandırma sisteminizin verimli çalışmasına ve ömrünün uzamasına yardımcı olur. Isıtma mevsimi başlamadan önce fancoil bakımının yapılması ve cihazın yıllık olarak temizlenmesi önerilir. Bu bakımı ayrıca sezon ortasında tekrarlamak da idealdir. Her ne kadar bazı ev sahipleri fancoil bakımlarını kendileri yapmaya çalışsa da bu hizmet en iyi şekilde eğitimli HVAC teknisyeni tarafından gerçekleştirilmelidir. Fancoil bakımı neden önemlidir ve fancoil bakımı nasıl yapılır, gelin hep birlikte öğrenelim.

Fancoil Bakımı ve Temizliği Neden Önemlidir?

Fancoil ünitelerinin iyi durumda muhafaza edilmemesi, artan enerji maliyetleri, düşük ısı transfer verimliliği, azalan güvenilirlik ve daha yüksek bakım gibi bir dizi soruna yol açabilir. Ünitelerin içindeki yüzeylerde kir, kalıntı ve diğer kirletici maddelerin birikmesine izin verilirse aşağıdakiler de dâhil olmak üzere pek çok sorun ortaya çıkabilir:

• Artan Enerji Maliyetleri: Batarya yüzeylerinde kirlenmenin birikmesi, ısı transfer verimliliğinin azalmasına ve enerji maliyetlerinin artmasına neden olur. Fancoillerin temizlenmemesi veya filtrelerin değiştirilmemesi, çalıştırma maliyetlerini %15 ila %25 oranında artırabilir. Bataryaları kaplayan kir, yağ ve diğer kirletici maddeler nedeniyle azalan hava akışına, dolayısıyla da azalan ısıtma veya soğutma performansına yol açar.
• Azalan Hava Akışı: Fanların hızının azalması, bu nedenle de daha az verimli hâle gelmesi cihazdan gelecek olan hava akışını azaltır.
• Fan Motorunun Kötü Çalışması: Fan motorları, motor yüzeylerinde biriken kir ve kalıntılardan dolayı daha kötü performans gösterir.
• Daha Çok Arıza Belirtisi: Cihazın mekanik bağlantılarında kirlenmenin oluşması ünitelerin düzgün çalışmasını engeller.
• Kötü Hava Kalitesi: Değiştirilmeyen ve tıkanmış hava filtreleri, hava akışı verimliliğini azaltarak bakterilerin büyümesi için ideal ortamı sağlar ve iç mekan hava kalitesinin düşmesine, dolayısıyla da olası sağlık sorunlarına neden olabilir.

Fancoil Bakımı Nasıl Yapılır?

Fancoil Bakımı Nasıl Yapılır

Bakımı yapılmayan fancoiller ideal filtreleme yapamayacağından toz ve partiküller ortamda kalır, bu da küf mantarları oluşmasına neden olur. Bu durum baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, astım ve alerji gibi ciddi hastalıklara neden olabilecek, ciddiye alınması gereken bir sorundur. Oysa sadece periyodik bakımlarla bu riskleri ortadan kaldırıp fancoilleri sağlığımız için faydalı bir hâle getirmek mümkündür. Fancoil klima bakımı esnasında izlenen adımlar ana hatlarıyla şunlardan oluşur:

• Fancoil cihazının genel temizliği ve bakımı yapılır.
• Filtreler incelenerek temizlenir, gerekiyorsa yeni filtre ile değişimi sağlanır.
• Drenaj su gideri kontrolü yapılır ve tıkanan drenajlar temizlenir.
• Tesisat üzerindeki kir tutucu incelenir ve gerek görülüyorsa temizlenir.
• Elektrik devreleri ve üç yollu vanalar elden geçirilir, bir aksaklık var ise giderilir.
• Bataryalar özel temizleyici kimyasallar kullanılarak temizlenir.
• Termostat ayarları, ses ölçümleri ve ısı ölçümleri yapılır.

Fancoil Filtresi Nasıl Temizlenir?

Fancoil Bakımı Nasıl Yapılır

Fancoil bakım aşamalarının en kritik adımlarından bir tanesi fancoil filtre temizliğidir. Fancoil filtresini değiştirmek çoğu ev sahibi tarafından tamamlanabilecek kolay bir işlemdir, ancak yine de profesyonel bir hizmet almak her zaman daha güvenilir bir yoldur. Fancoil hava filtresi değiştirme adımları şu şekildedir:

1. Fancoil filtresinin yeri tespit edilir.
2. Sistemi kapatılır. Sistemi kapatmak için termostat ayarları veya genellikle fancoilin yan tarafında bulunan elektrik kesme anahtarı kullanılır.
3. Filtre çıkarılır ve incelenir. Sistemin kapalı olduğundan emin olduktan sonra filtre yakından incelenir. Gözle görülür bir kir birikmesi varsa değiştirme zamanı gelmiş demektir. Yeni filtre temin etmek için orijinal yedek parça temin edilir.
4. Filtre ve kabin kapağı değiştirilir. Hava akışı oklarının doğru yönlendirildiğinden emin olarak yeni filtre dikkatlice yerine takılır.
5. Fancoil tekrar açılır: Termostattan veya fancoilin yan tarafında bulunan güç kesme anahtarı kullanılarak sistem açılır ve çalıştırılır.

Fancoil’ler hakkında daha detaylı bilgiye Fancoil Nedir, Ne İşe Yarar blog yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Fancoil bakımınızı ve temizliğini uzman yetkili servisimize yaptırmak için ise hemen bir talep oluşturabilirsiniz.