Evi Havalandırmak Neden Önemli?

Evi havalandırmak, genel olarak yaşadığınız alandaki havalandırmayı iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. Yazın veya kışın evi havalandırmak, yemek kokularını gidermekten ruh halini iyileştirmeye kadar pek çok faydayı da beraberinde getirir. Çoğu zaman yeteri kadar üzerinde durulmasa da evi havalandırmanın önemi bir hayli büyüktür. Biz de bu yazımızda size evi havalandırmanın neden harika bir şey olduğunu tam olarak gösterecek, evi havalandırmazsak ne olur ve ev nasıl havalandırılır, birlikte öğreneceğiz.

Düzenli Olarak Evinizi Havalandırmanın Faydaları

  1. Havada daha az toz ve alerjen olmasını sağlar.

Pencerelerinizi açtığınızda havadaki toz ve alerjenler dışarıya doğru hareket edecektir. Bu, hapşırma, öksürme ve boğaz ağrısı gibi alerji semptomlarını azaltabilir. Astımı olan kişiler muhtemelen solunum sistemlerindeki en büyük gelişmeyi fark edeceklerdir. Dış hava kalitesinin düşük olduğu veya çok fazla alerjen bulunan bir bölgedeyseniz, pencerenizi açmak en iyi seçenek olmayabilir. Bunun yerine, bir hava temizleyici kullanmayı deneyebilirsiniz. Hava temizleyiciler hakkında merak ettiklerinizi Hava Temizleyici Ne İşe Yarar yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

  1. Yemek pişirmekten kaynaklanan zararlı kirleticileri dışarıda tutar.

Gaz sobaları ve gazlı ızgaralar evinize zararlı kirletici maddeler salar. Spesifik olarak, karbon monoksit, formaldehit ve nitrojen dioksit üretirler. Yüksek konsantrasyonlarda bu maddeler, uzun süreli solunum problemlerine neden olabilir ve hatta ölümcül olabilir. Evinizi havalandırmak, bu zararlı kimyasalları ve gazları uzakta tutmak için önemlidir. Daha çevre dostu bir seçenek olan elektrikli sobaya yatırım yapmayı da düşünebilirsiniz.

Evi Havalandırmak Neden Önemli

  1. Yemek kokularını ve evcil hayvan kokularını ortadan kaldırır.

Balık pişirmeyi veya kızartma yapmayı seviyor musunuz? Her ne kadar tatları çok güzel olsa da bunlar, güçlü ve kalıcı kokuları olan yiyeceklerden sadece birkaçıdır. Yeterli evi havalandırma yöntemlerine başvurmadığınız zaman dün geceki yemeğin kokusunu her gün alırsınız. Ailenizle temiz havanın tadını çıkarmak istiyorsanız, yemek pişirirken birkaç pencere açın ve kokuların en azından bir kısmı ortadan kalkana kadar onları açık tutmaya devam edin.

  1. Ruh halinizi iyileştirir.

Evinizi havalandırmanın aslında ruh halinizi iyileştirebileceğini biliyor muydunuz? Evinizdeki temiz hava, oksijen konsantrasyonunu artırır. Bu, genel ruh halinizi iyileştiren serotonin seviyelerini yükseltir. Serotonin, ruh halinizi iyileştiren bir nörotransmitter ve hormondur. Diğer yararlı etkilerinin yanı sıra kaygı ve depresyonu da azaltır. Evinizi havalandırmak için mümkünse pencereleri açın. Doğal ışığın içeri girmesine izin verin. Çalışmalar, güneş ışığının vücuttaki serotonin seviyelerini artırdığını, bunun da ruh halini iyileştirdiğini ve insanların odaklanmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu da evi havalandırmak neden önemli, bir kez daha kanıtlıyor. Temiz Havanın Faydaları yazımızı okuyarak evinize alacağınız temiz havanın diğer yararlarını da öğrenebilirsiniz.

  1. Yoğuşmayı azaltarak küf ve nemi dışarıda tutar.

Eviniz uygun şekilde havalandırılmazsa, çok fazla yoğuşma fark etmeye başlayabilirsiniz. Bu, özellikle çok sayıda insanla birlikte yaşıyorsanız, evin içinde hareket ediyorsanız terden de olabilir. Diğer yaygın yoğuşma kaynakları arasında yemek pişirme, duş alma veya bulaşık yıkama yer alır. Zamanla, yoğuşma duvarlarda ve pencerelerde birikecektir. Ahşaba zarar verebilir ve küf oluşumuna katkıda bulunabilir. Evinizi günlük olarak havalandırmak, küf oluşmadan önce nemin evinizden ayrılmasını sağlayacaktır. Yoğuşmayı erken yakalamak önemlidir ve eğer küf oluşursa hızla yayılabilir.

  1. Konsantrasyonunuzu ve üretkenliğinizi artırır.

Beyninizin en iyi şekilde çalışması için oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle, evinize ne kadar çok temiz hava akıtırsanız, o kadar iyi konsantre olabilirsiniz. Ayrıca, biraz doğal ışığın da içeri girmesine izin verdiğinizden emin olmalısınız. Serotonin seviyenizi ve dolayısıyla üretkenliğinizi artıracaktır.

Evi Havalandırmak Neden Önemli

  1. Klimadan tasarruf etmenizi sağlar.

Klimanız ve fırınınız filtrelenmiş havayı evinize getirir. Ama bu paraya mal olur! Mümkün olduğunda neden HVAC sisteminizi kapatıp birkaç pencere açmıyorsunuz ki? Tabii ki, bunu yılın sadece belirli aylarında yapabilirsiniz. Dış hava kalitesi iyiyse ilkbahar ve yaz aylarında 7/24 birkaç pencereyi açık tutmayı deneyebilirsiniz.

  1. Daha temiz halılar ve zeminlere sahip olursunuz.

Güneş pencerenize vurduğunda hiç odanızda takıldınız mı? Havada yüzen tüm bu tozları görünce şaşırabilirsiniz. Evet, bunların hepsini içinize çekiyorsunuz. Bunun önüne geçebilmek için birkaç pencere açmanız yeterli, böylece iç mekan hava kalitenizi iyileştirebilirsiniz. Tüm bu tozun dağılmasına izin verirseniz, sonunda yerlerinize, mobilyalarınıza ve duvarlarınıza yerleşir. Birkaç hafta sonra süpürdüğünüzde, ne kadar toz toplayabildiğinizi görünce şok olacaksınız. Göremediğiniz en küçük parçacıklar zamanla evinizin etrafında yavaş yavaş birikecektir. Ancak, biraz temiz hava alırsanız bunun önüne geçmiş olursunuz. Bu, haftalık temizlik rutininizi biraz daha kolaylaştırır.

  1. Evinizdeki bayat havayı giderir.

Havanın zamanla oksijenini kaybettiğini biliyor muydunuz? Her soluduğunuzda, havanın bir kısmı karbondioksit olarak dışarı çıkar. Sonunda, soluyacak temiz havanız kalmaz. Başka bir deyişle, içinize çektiğiniz hava zaten verdiğiniz hava olacaktır. Yani, odanızdaki hava ne kadar uzun süre oturursa, oksijenle o kadar az doygun hale gelir. Bu da başta baş ağrısı olmak üzere pek çok tatsız semptoma yol açabilir. Bir pencereyi birkaç dakikalığına bile olsa açmak, tüm o bayat havayı dışarı atabilir ve onu temiz havayla değiştirebilir.

Evi Havalandırmak Neden Önemli

  1. Kalp sağlığını iyileştirir.

Ne kadar çok oksijen alırsanız, kalbinizin vücudunuza kan pompalaması o kadar kolay olur. Kalbin çalışması için oksijene ihtiyacı vardır. Dolayısıyla, CO2 ile doymuş havayı solursanız, kalbinizin daha çok çalışması gerekir ve bu da kan basıncının artmasına neden olabilir. Eğer siz de yüksek tansiyondan şikayet etmek istemiyorsanız, şimdi evinizi havalandırma zamanı!

Alarko Carrier Klimaları