Boyler Nedir, Ne İşe Yarar?

En kısa şekliyle farklı ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya yarayan iklimlendirme ürünleri olan boyler, mekanik tesisat elemanları arasında yer alır. Boyler çeşitleri arasında ihtiyaç dahilinde kullanılmaya yarayan tek serpatinli boyler, çift serpatinli boyler ve elektrikli boyler gibi seçenekler bulunur. Eğer siz de sıcak su depolaması için bir çözüm arıyorsanız boylerleri değerlendirebilirsiniz. Özellikle kazan gibi ısıtma kaynaklarından gelen sıcak suları en verimli şekilde depolayabilmenize olanak sunan boylerler hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda sizi bekliyor. İyi okumalar!

Boyler Nedir?

Boyler, çeşitli kaynaklardan alınmış olan suyu depolama ve gereksinim halinde kullanmaya yarayan mekanik tesisat elemanıdır. Boylerin işlevi en kısa şekilde, sıcak suyu kullanım için hazır hale getirmek olarak özetlenebilir. Sıcak su depolaması için ihtiyaç duyduğunuz çözümü sizlere sunabilecek olan boylerler, verimli bir sıcak su kullanımı için idealdir.

Boyler Ne İşe Yarar?

Boyler ne işe yarar sorusuna şu yanıtı verebiliriz: Boyler, ihtiyaç duyulan sıcak suyu depolamaya yarar. Boylerin beslemesinde 90-70 derece sıcaklıkta su olmalıdır. Bütün yıl çalışan boylerin beslemesinde kullanmak için ayrı bir kazan da gereklidir. Ekonomik, hijyenik ve verimliliği yüksek sıcak su ihtiyacı için tercih edebileceğiniz boyler, özelliklerine göre farklı modellerle beğeninize sunulur.

Boyler Çeşitleri Nelerdir?

Boyler Ne İşe Yarar

Farklı boyler çeşitleri bulunur. Bunlar:

 1. Serpatinli Boyler

Serpatinli boyler çeşitleri çelik ve bakır borulu ya da sacdan kıvrılarak tek silindirden oluşan boylerlerdir. Sökülebilir bombeli ayna ve boyunlu olmak üzere iki tip serpatinli boyler bulunur. Bu boylerler hem dik hem de yatay kullanıma uygun olacak şekilde üretilir.

 • Çift Serpatinli Boyler: Çift serpatinli boyler çeşitlerinin bağlantısı güneş enerjisi kolektörüne ve kazana yapılır. Bunlarda ısıtma öncelikle güneş enerjisi kolektörü ile sağlanır. Sıcaklık ayarlanan seviyeye gelmediğinde ise kazan hattı otomatik olarak devreye girer. Güneş enerjisinden yararlanabilen çift serpatinli boyler çeşitleri özelliklerine ve markasına göre farklı fiyat aralıklarında beğenilere sunulur.
 • Tek Serpatinli Boyler: Serpatinli boyler çeşitlerinden biri olan tek serpatinli boyler, tek bir ısı kaynağından aldığı ısı enerjisi ile hem ekonomik hem de hijyenik kullanım sıcak suyu temini sağlar. Buradaki tek ısıtma kaynağı buhar kazanı, sıcak su kazanı, güneş enerjisi panelleri, jeotermal enerji ya da ısı pompası olabilir.
 1. Elektrikli Boyler

Elektrikli boyler, herhangi bir sıcak su kaynağı olmayan yerlerde tercih edilen ve adından da anlaşılacağı gibi elektrik enerjisi ile çalışan boyler çeşitleridir.

Boyler Kullanım Alanları

Boyler çeşitleri genellikle insanların toplu şekilde yaşadığı alanlarda tercih edilir. Böyle alanlarda bireysel sıcak su üretimi yerine daha ekonomik bir sıcak su kullanımı elde etmek için boylerler, merkezi sıcak su hazırlama sistemleri gibi kullanılır. Özellikle binalarda ısı merkezi kurulumunun yaygınlaşması ile birlikte kullanım suyu gereksiniminin de yine merkezi bir noktadan sağlanması talebi artış gösteriyor. Bu taleple birlikte de boylerlere olan ilgili her geçen gün artıyor. Sıcak su üretimini hem basit hem de ekonomik ve etkili bir şekilde gerçekleştirebilen boylerler, günümüzdeki teknoloji ile birlikte çok daha verimli kılınıyor.

Boylerin sıklıklar kullanıldığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fabrika
 • Kışla
 • Otel
 • Yurt
 • Bina ve siteler
 • Hastane
 • Şantiye

Boyler Fiyatları Ne Civarda?

Boyler fiyatları boylerin markasına, modeline, ölçülerine ve özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Aynı şekilde boyler ölçüleri için de net bir rakam vermek söz konusu değil. Çünkü her markanın boyler ölçüleri farklılık gösterebiliyor. Eğer sıcak su ihtiyacınızın çözümü için verimliliği yüksek ve uzun ömürlü bir boyler arıyorsanız Alarko markalı boyler çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Alarko boyler modelleri arasında sıcak su boyleri ve kombi boyleri seçenekleri yer alıyor. Üstün teknolojisi ve mükemmel tasarımı ile sıcak su ihtiyacınıza en iyi şekilde yanıt vermeyi başaran Alarko boyler modellerini incelemek için tıklayın!

Bir başka önemli iklimlendirme ürünü olan fancoil ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için hemen tıklayın!