Radyatör Vanası Nasıl Değiştirilir?

Pek çok insan ısınma ihtiyacını karşılamak için radyatörleri tercih ediyor. Radyatör, konforlu ve enerji verimliliği yüksek bir ısıtma performansı sunduğundan pek çok mekân için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Ev ya da işyerinde kullanılan radyatörün performansı, seçilen radyatör vanasıyla doğrudan ilgilidir. Her radyatör, musluk suyuna etki eden ve ne kadar ısı verildiğini kontrol etmenizi sağlayan bir çift radyatör vanasına ihtiyaç duyar. Bu radyatör vanalarından biri radyatöre giren sıcak su miktarını kontrol ederken, diğeri (kilitleme valfi olarak bilinir) radyatörün ne kadar ısı yaydığını kontrol ederek sistemi dengeler. Radyatör vanalarının tümü, kullanıldıktan bir süre sonra ömrünü tamamlar ve bunun sonucunda da su damlatmaya başlar. Bu tür bir problemin iki farklı çözümü bulunmaktadır. Bunlardan ilki; eğer su kaçağı salmastra sürgüsünün olduğu yerden ise salmastranın değiştirilmesidir. Ancak bazı durumlarda radyatör vanası salmastra değişimi yeterli gelmez ve sorun yaşanmaya devam eder. İşte böyle durumlarda radyatör vanasının komple değiştirilmesi gerekir. Peki radyatör vanası nasıl değiştirilir? Radyatör kullanan kimselerin radyatör vanası değiştirmeyle ilgili bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Radyatör vanası değişimi konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri ve gerekli tüyoları sizler için derledik. Radyatör değişimiyle ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Manuel Radyatör Vanası Nasıl Değiştirilir?

Radyatör Vanası Değiştirme

Radyatör vanası iki farklı çeşide sahip bulunur. Bunlardan biri manuel bir diğeri ise termostatik vanalardır.

Manuel radyatör vana, en yaygın kullanılan radyatör vanası çeşididir. Manuel radyatör vanaları ile mekânın daha soğuk veya daha sıcak olmasını isteyip istemediğinize bağlı olarak yukarı, aşağı veya kapalı konumda ayarlamalar yapabilirsiniz. Manuel vananın ayrıca radyatörden akan sıcak su miktarını ve dolayısıyla ne kadar ısı yayıldığını da ayarlar. Kullanımı son derece basit olan manuel vanalar, termostatik vanalardan daha küçüktür.

Manuel radyatör vanaları ömürlü ürünlerdir. Kullanıldıktan bir süre sonra ömrünü tamamlayan bu vanalar su kaçağına sebebiyet verdiğinden artık değiştirilmesi gerekir. Manuel radyatör vanası tamiri için ürünü yenisiyle kolayca değiştirebilirsiniz.

Manuel radyatör vanası değişimi için gerekli adımlar şu şekildedir:

 • Manuel radyatör vanasını değiştirmek için öncelikle yeni bir radyatör vanası satın almış olmanız gerekiyor. Radyatör vanası seçiminizi tercihen aynı tip vanadan yana yapabilirsiniz.
 • Yeni bir radyatör vanasına sahip olduğunuzda, tüm suyu merkezi ısıtma sisteminizden tahliye etmeniz gerekir. İşleme ilk olarak su borusunu vanaya bağlayan somunları sökerek başlayın. Daha sonra yerine koymak için vanayı çıkarın.
 • Aldığınız yeni vanayı takmadan önce radyatörün ucundaki dişleri temizleyin.
 • Yeni radyatör vanasının etrafına teflon bandı sarın ve radyatörün ucuna vidalayın. (Bu işlemi yaparken vidayı fazla sıkmadığınızdan ve sabitlemeye zarar vermediğinizden emin olun.)
 • Ardından radyatör vana başlığı somunu ve yeni bir zeytin borusunun ucunu kaydırın. Son olarak yeni vanayı bağlayın.
 • Yeni radyatör vanasını bağladıktan sonra sistemi yeniden su doldurmanız ve içerideki havayı almanız gerekir.
 • İşlemi sonlandırmadan önce herhangi bir sızıntı olup olmadığından, tesisatın bulunduğu yeri dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun.

Termostatik Radyatör Vanası Nasıl Değiştirilir?

Radyatör Vanası Montajı

Manuel radyatör vanalarından daha gelişmiş vana çeşidi olan termostatik vanalar, yaşam alanlarınızın sıcaklığı üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Termostatik radyatör vanaları, odadaki sıcaklığı algılayabilen bazı balmumu veya sıvıları içerir. Bu sayede istenilen sıcaklığa ulaşıldığında, termostatik radyatör vanaları sıcak su akışını durdurur ve radyatörün gereğinden fazla ısınmasını önler. Oldukça tasarruflu ve verimli bir ısınma imkânı sunan termostatik vanalar, konforlu yaşam alanları sunar.

Termostatik vana montajı ve değişiminde dikkat edilmesi gereken konulardan biri peteğinizin bağlantısına uygun bir vana kullanmanız. Bu tip vanaların termostat kafasının yere paralel olması şart, aksi durumda görevini tam yerine getiremez. Ayrıca vana kısmının tipi de önemlidir. Bazı evlerde radyatörlere giren su borusu evin duvarında iken, bazı evlerde radyatör su boruları yerden çıkmaktadır. Böyle durumlarda montaj işi için ekstra parçalar kullanmak istemiyorsanız, termostatik vana alırken evinizdeki radyatöre uyumlu bir tercihte bulunmalısınız.

Mevcut manuel vana yerine termostatik radyatör vanası montajı için gerekli adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak vananın üzerindeki beyaz kapağı ardından da alttaki somunu sökün.
 • Eski vanayı bir bezle tutarak yerinden tamamen sökün, daha sonra altta kalan yüzüğü de yerinden çıkarın.
 • Sırasıyla önce dış somunu, ardından dış yüzüğü, son olarak da ucu içeri girecek olan ara elemanı takın.
 • Daha sonra vana gövdesini, üzerine geçirin.
 • Alt somunu da takın.
 • Son olarak her iki somunu diş kaptırmadan yavaş yavaş sıkın.
 • Termostatik vanadaki çıkıntılar gövdedeki girintilere denk gelecek şekilde takın.
 • Taktığınızda kilitlenme sesini duymanız gerekir.

Ev ya da işyerinizdeki radyatör vanalarını bu adımları takip ederek değiştirebilirsiniz. Ancak bu konuda herhangi bir deneyiminiz yoksa işin uzmanından yardım almanızda fayda var. Radyatör vanası değişimi ya da radyatörle ilgili farklı ihtiyaçlarınız için Alarko Yetkili Servisleri ile irtibata geçerek, destek alabilirsiniz.