Klima Montajı ile İlgili Merak Edilenler

İklimlendirme sistemleri arasında önemli bir yere sahip olan klimalar yılın dört mevsimi evlerde ve işyerlerinde tercih ediliyor. Yaz aylarında serinleme kış aylarında ise ısınma ihtiyacımızı karşılayabilen işlevsel cihazlar olan klimalar, mekanların çeşitli noktalarına monte edilerek kullanılıyor. Klima montajı son derece dikkat edilmesi ve titiz davranılması gerekilen bir konu. Çünkü tüm klimalar çalışma prensibi açısından birbirine benzese de montaj esnasında yapılması gerekenler ve alınan ölçüm değerleri farklılık gösterebilir. Bu yüzden özellikle satın aldığınız markanın uyarıları ve önerilerini dikkate alarak montaj işlemi gerçekleştirmelisiniz. Klima montajı nasıl yapılır, montaj esnasında nelere dikkat edilmelidir gibi konuları merak ediyorsanız yazımızın devamında tüm bu sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Klima Montajı Nasıl Yapılır?

Yeni bir klima aldığınızda, taşınma sırasında ya da ev içinde klima yerini değiştirmek istediğiniz durumda montaj işlemi gerekir. Dikkatli ve doğru bir şekilde montaj işlemi gerçekleştirebilmek için klima montajı sırasında izlenmesi gereken adımları bilmelisiniz. Klima montajını iç ünitenin montajı ve dış ünitenin montajı olmak üzere 2 farklı aşamada gerçekleştirmeniz gerekir. İç ünite ve dış ünite montajında takip etmeniz gereken adımlara gelin hep birlikte bakalım!

Klima İç Ünite Montajı

Klima İç Ünite Montajı

 • Klima montajı yapılırken öncelikle montaj yapılacak yerin belirlenmesi gerekir. İç ünitenin monte edileceği duvarı belirledikten sonra montaj işlemine başlayabilirsiniz.
 • İlk olarak duvara iç ünitenin yerleştirilebileceği montaj deliklerini işaretleyerek konumlandırın. Arıza durumunda kapağını kolayca sökebilmek için klimanın boyunu ölçüp sağ, sol kısmında ve üstünde bir miktar pay bırakmaya özen gösterin.
 • Daha sonra montaj plaketini uygun büyüklükte olan vida ve dübelle duvara sabitleyin. Klima içindeki havanın neminden dolayı ortaya çıkacak suyun dışarı gönderilebilmesini sağlamak amacıyla montaj plaketi 3° eğimde olacak şekilde yerleştirilmelidir.
 •  İşlem süresince plaketin duvara tam temas etmesini sağlayın. Eğer plaket duvara tam temas etmezse klima çalışırken titreşim ve su akıtma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.
 • Bu işlemler sonrasında iç ünite ile dış ünite arasındaki bağlantıları sağlamak amacıyla bakır boru, elektrik kablosunun ve drenaj hortumunun geçebileceği bir delik açın. Ardından da bu delikten drenaj hortumunu, bakır boruyu ve elektrik kablosunu geçirin.
 • Boru bağlantısını gerçekleştirmek amacıyla iç ünitenin sağ-sol yanlarından ya da alt kısmından kes çıkart özellikli delik açın.
 • Suyun daha kolay ve rahat akması için drenaj hortumunu aşağıya eğimli olacak şekilde ayarlayın.
 • Güvenli bir montaj işlemi için bakır boru, drenaj hortumu ve elektriksel bağlantı malzemeleri izole edilmeli ve sabitlenmelidir.
 •  Bakır boru, boru kesme aleti ile uygun şekilde kesilmelidir. Rekor kullanılarak bağlantı uygulaması yapılmalıdır. Daha sonra ekleme yerine gres yağı sürülür ve rekor ile birleştirilir.
 • Tüm aşamaların ardından iç ünite montaj plaket üzerine takılır.

Klima montaj işleminde iç ünite montajının doğru ve hatasız yapılması büyük önem taşır. Klima iç ünite montajını doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için şu hususlara dikkat etmenizde fayda var:

– Klima montajına başlamadan önce klimanın monte edileceği yeri belirleyin.

– Klima iç ünitesinin yakınlarında ısı üreten herhangi bir eşya olmamasına dikkat edin. (Ocak, fırın ya da kalorifer peteği gibi.)

– İç ünite montajını hava akışı olan bir yere yapmaya dikkat edin.

Klima montajında dikkat edilmesi gerekenler arasında iç ünitenin düz bir zemin üzerine düz bir şekilde monte edilmesi konusu da yer alır. Aksi durumlarda klima su akıtma ve gürültülü çalışma gibi problemler doğurabilir.

– Klimadan en iyi şekilde verim alabilmek için cihazı pencere ya da kapı yanına monte etmemeye özen gösterin. Ayrıca klimanın verimli çalışabilmesi için zeminden 2 metre yüksekliğe takılması önemlidir.

– İç ünitenin sağ, sol yanlarında ve altında en az 5 cm boşluk bırakmaya dikkat edin.

Klima Dış Ünite Montajı

Klima Dış Ünite Montajı

 • Klima dış ünitesinin de tıpkı iç ünitede olduğu gibi nereye monte edildiği konusu önemlidir. Dış ünitenin üzerinde yer alan kondenserin sıcaklığını rahat bir şekilde atabilmesi için buna uygun bir yere montaj işleminin yapılması gerekir. Aksi takdirde klimanın verimi düşebilir ve ısıyı atamadığı için cihaz hararet yapabilir.
 • Dış üniteler universal askı ayaklarının üzerine monte edilmektedir. Montaj sırasında yapılacak ilk işlem, birinci askı ayağının yerini tespit etmektir. Dış ünitenin yüksekliği ve bakır boru bağlantıları göz önünde bulundurularak birinci ayak delikleri işaretlenir.
 • Delme işlemi esnasında delik, delinen duvara tam dik gelecek şekilde değil aşağıya doğru hafif bir eğim verilerek açılmalıdır.
 • Dış ünite montajında dikkat edilmesi gereken en önemli husus askı aparatlarının sağlam olmasıdır. Askı aparatları sağlam olmazsa rüzgarda devrilme meydana gelebilir.
 • Dış ünite vida ve dübeller ile askı aparatına sabitlenir. Dış üniteyi kaideye bağlayan cıvataların uçları maksimum 15 m kadar dışarı çıkartılır.
 • Soğutucu boru bağlantılarında boru içinde bulunan toz ve nem temizlenir. Cihaz ve borular arasında kalan bağlantılar sıkı şekilde yapılır.
 • Dış ünitenin bağlantısında borunun bir miktar kadar uzun tutulması tavsiye edilir. Böylece gürültü ve titreşim azaltılmış olur.

Dış ünite montajı da bu şekilde tamamlanmış olur. Dış ünite montajı özellikle uzman yardımı alınması gereken bir işlemdir. Dilerseniz Alarko Carrier Yetkili Servisleri‘nden montaj işlemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Dış ünite montajı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar ise şu şekildedir:

– Dış ünite üzerinde bulunan kondenserin sıcaklığını rahat bir şekilde atabilmesi için uygun bir yer seçilmelidir.

– Dış ünitenin montajı mutlaka düz ve sabit bir şekilde yapılmalıdır.

– Dış ünitenin etrafında sıcaklık kaynağı bulunmamalıdır. (Baca gibi)

– Dış ünitenin çalışma verimliliğinin sıcak havalarda düşmemesi için doğrudan güneş alan yere monte edilmemesi gerekir. Eğer dış ünite doğrudan güneş ışığı alıyorsa bu durum çeşitli yöntemlerle engellenmelidir.

– Dış ünitenin fanı dönerken çiçek ve ağaçlara zarar verebilir. Bu yüzden montaj yapılacak alanda bitki olmamalıdır.

– Dış ünitenin rahat bir şekilde çalışabilmesi için montaj sırasında kenarlarında boşluk bırakılmalıdır.

Klima Montajı ile İlgili En Çok Sorulan Sorular

Klima Montajı Nasıl Yapılır?

Klima montajı ne kadar sürer?

> Klima montajı için tahmin edilen ortalama süre 30-45 dakika arasında değişmektedir. Klima montaj süresi klimanın türü, kaç üniteden oluştuğu, kurulumun yapılacağı yer, boruların uzunluğu gibi etkenlere göre farklılaşır.

Klima elektrik montajı nasıl yapılır?

> Klima montajlarında, evin elektrik tesisatından klimanın yanına konacak şaltere kadar kablo çekilir. Bu işlemi uzman bir elektrikçi yapmalıdır.

Klima montajı ne kadar?

> Klima montajı fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye yetkili servislerimiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Klima montajını kim yapar, kendim takabilir miyim?

Klima montaj işlemlerinde uzman yardımı alınmasını öneririz. Zira klima montajı tek bir kişi tarafından yapılabilen bir uygulama değildir. Birden fazla kişi olsa bile bu alanda uzman olmadan da klima montajı yapılması önerilmez.

Alarko Carrier Klimaları