Brülör Arızaları ve Çözümleri

Yakıtın hava ile belli bir oranda karıştırılarak tam olarak yanmasını sağlayan cihaz olan brülör, pek çok farklı sebepten dolayı arıza verebilir. Farklı serilerdeki brülörlerin beyni, ateşleme işlemlerini gerçekleştiremiyor olabilir. Isıtıcı kısmı işlevselliğini kaybetmiş olabilir. Brülör cihazına enerji gelmiyor olabilir. Fotoseli bozuk olabilir. Yay piston grubu takılmamış olabilir. Yanlış elektrot ayarından dolayı brülör arızaya geçiyor olabilir. Cihazın püskürtme basıncı düşük ya da fazla olabilir. Pompa contaları bozuk olabilir. Brülörün motoru yanmış olabilir. Daha yüzlercesini saymak mümkün. Bu yazıda, en sık meydana gelen brülör arızaları ve çözümlerini sizin için anlatıyoruz. Okumaya devam ederek konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Her şeyden önce brülörün temel parçalarını sıralamak gerekirse:

  • Gövde
  • Elektrik Motoru
  • Vantilatör
  • Yakıt Yağı Pompası
  • Yakıt Yağ Isıtıcıları
  • Ateşleme Trafosu
  • Fotosel
  • Turbulator
  • Ateşleme Elektrotları

Brulor_Arizalari_Cozumleri

Fuel Oil ve Doğal Gaz Brülör Arızaları ve Çözümleri

 Şimdi sırada brülörde oluşabilecek muhtemel arızalar ve çözümleri var.

Brülör yakıtı kirlendiyse: Brülör cihazındaki yakıt kirlendiyse cihaz, ideal performansı gösteremeyerek arızaya geçebilir. Bu durumda yakıtı yenileyip cihazı çalıştırabilirsiniz.

Brülör kazanı fazla kurum üretiyorsa: Brülör cihazınızın kazanında, her zamankinden fazla miktarda kurum oluşuyorsa bunun farklı nedenleri olabilir. İlki, yakıt fazlalığı. Memeyi küçülterek çözüm yolu arayabilirsiniz. Eğer meme eskimiş ya da kirlenmişse memeyi temizlemek ya da yenilemek, çözüm için bir seçenek. Buna ek olarak hava fanı klapeleri kirlenmiş ya da baca çekişi düşük olabilir. Tüm bu seçenekleri kontrol ederek gerekli çözüm yollarını denemenizde yarar var.

Brülörde yakıt varken ateşleme gerçekleşmiyorsa: Fuel oil brülör arızaları içinde en sık görülenlerden biri ateşleme sorunudur. Brülörde yakıt varken cihaz ateşleme yapamıyorsa bu durumda memede pislik birikmiş olabilir. Meme kısmını temizleyerek çözüme gitmek mümkün. Ancak cihazın hava ayarının çok yüksek olarak yapılması da bu soruna neden olabilir. Bu durumda ayarı optimumda tutarak işleme devam edebilirsiniz. Ayrıca yakıtta su olması da ateşleme sorununu doğurabileceği için fazla suyun boşaltılması son derece önemli.

Brülör bir süre çalıştıktan sonra arızaya geçiyorsa: Marka ve modelden bağımsız olarak en sık karşılaşılan doğal gazlı brülör arızaları arasında yer alan bu sorunun birden fazla kaynağı olabilir. Yakıtın yeterince ısınmaması, pompa basıncının düşük olması, püskürtme memesinin tıkalı olması, yakıt pompasının hava emmesi, beynin arızalı olması, selenoid vana yayının gevşek olması veya hava ayarının gerekenden fazla olması bu soruna yol açabilir. Sorunun kaynağı neyse ona uygun bir çözümü, yetkili servisten de destek alarak bulabilirsiniz.

Brülör anahtarı açılmışken motor çalışmıyorsa: Brülör cihazının üzerindeki reset düğmesine basarak cihazı baştan başlatmanız, bu sorunun çözümünde başvurulan ilk adımlardan biri.  Daha sonra cihazın kazan sıcaklığı ve basıncı kontrol edilmeli; zira bu dorun yaşandığında kaynak, kazan da olabiliyor. Ayrıca brülörün beyin kısmı da motor çalışmama durumlarında bakılması gereken yerlerden. Burası cihazın kumada merkezi konumunda olduğu için beyinde meydana gelen problemler cihazın herhangi bir yerinde arızaya sebep oluyor olabilir. Son olarak yakıt ısıtıcısının ayarlarını da denetlemekte fayda var.

Hava fanı kaynaklı arıza meydana gelmişse: Fan kanatları ve klapeler temizlenmesi, fan balans ayarı yapılması, fan ve gövde arası mesafenin kontrol edilmesi, hava fanı kamasının ve kanatlarının denetlenmesi brülör hava fanı kaynaklı sorunların çözümü olabilir.

Brülör pompası işlevsiz kaldıysa: Bu durumda cihazın püskürtme basıncına bakılması, yapılacaklar listesinde ilk sırada yer almalı. Püskürtme basıncının optimum seviyeye ayarlanması gerekir. Cihazdaki yakıtın kirlenmiş olması ya da filtrenin tıkalı olması da seçenekler arasında. Bu durumda yakıtın değiştirilmesi ve filtrenin de temizlenmesi şart. Ayrıca motorun ters yönde dönmesi de pompanın işlevini yerine getirmesi önündeki engel olabilir. Bu durumda ise motor dönme yönü düzeltilerek arızanın çözümüne gidilebilir.

Tüm bu doğal gaz brülör arızaları ve çözümlerine bakarak cihazınızın sorununa en kısa sürede yanıt verebilirsiniz.