Yazın Tasarruflu Klima Kullanımı İçin 10 Tüyo

Yaz aylarında tasarruflu klima kullanımı, enerji maliyetlerini düşürmek ve çevre dostu bir yaklaşım ile hareket etmek için önem kazanıyor. Aynı zamanda sürdürülebilir bir yaşam tarzını benimseyenler açısından da öne çıkan yazın tasarruflu klima kullanımı için birden fazla püf nokta var. Hem bütçe dostu hem de çevreci bir uygulama olması bakımından değer taşıyan yazın tasarruflu klima kullanımı için tüm merak ettiklerinizi siz de derlememizde bulabilirsiniz.

Yazın Klima Tasarrufu İçin Uygulayabileceğiniz Adımlar

  • Oda büyüklüğüne uygun klima seçin: Henüz klima almadıysanız tasarruf açısından dikkat edebileceğiniz ilk kriter oda büyüklüğü ile klima büyüklüğünün eşleşmesidir. Ortam için gereğinden büyük ya da küçük klimalar enerji tasarrufu yapmanıza engel olabilir.
  • Enerji tasarruflu bir klima seçin: Özellikle yeni nesil klimaların pek çoğu, enerji tasarruf modu ile de birlikte geliyor. Gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçebilen bu mod, özellikle uzun süre klima çalıştırılacak ortamlarda değer kazanıyor. Dilerseniz, Ürün Seçimi sayfamızdaki hizmetten yararlanarak size uygun klimayı kolayca bulabilirsiniz.
  • Klimanızı doğru konumlandırın: Klimanın odada en nitelikli şekilde çalışacağı yere montajının yapılması da önemli. Örneğin, salondaki oturma grubuna ya da yemek masasına uzak bir noktaya monte edilen klima istenen iklimlendirmeyi sağlamayabilir. Bunun için de cihazı daha yüksek hızlarda ve uzun süre çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle cihazın montajı için ideal bir nokta belirleyin.
  • İdeal sıcaklık aralığını belirleyin: Klimayı en uygun sıcaklığa getirmeniz enerji tasarrufunu destekleyen bir uygulamadır. Klima nasıl tasarruflu kullanılır sorusunun en popüler yanıtlarından biridir ilgili sıcaklık ayarını yapabilmekten geçiyor. Genellikle yaz aylarında 24 ila 26 dereceleri arasında bir sıcaklığı tercih etmek mümkün. Düşük sıcaklıklar enerji tüketimini artırabilir.
  • Klima termostatı kullanın: Programlanabilen klima termostatları, ortam sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutabilir. Isı seviyesinin kontrolü sayesinde enerji tüketimini azaltmak ve gereksiz çalışmayı önlemek mümkün.
  • Klimayı spesifik zamanlarda kullanın: Klima en ekonomik nasıl kullanılır bakıldığında cihazı sadece ihtiyaç duyulan belirli zamanlarda açmak da önem kazanıyor. Özellikle açık klimayı kapatmayı unutmak ya da gereksiz yere çalıştırmaktan kaçınabilirsiniz.
  • Klima filtrelerini temizleyin: Klimanın filtreleri cihazın verimine önemli ölçüde etki eden parçalardır. Özellikle temizliği yapılmayan, kirli filtreler hava akışını klimanın verimini düşürebilir. Bu da daha çok klima kullanımı ve daha fazla enerji sarfiyatı anlamına geliyor. Periyodik olarak filtre temizliği yaparak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Güneş ışınlarının girişini engelleyin: Yazın tasarruflu klima kullanımı için en büyük püf noktalarından biri de eve giren Güneş ışınlarını engellemekten geçiyor. Bunun için perdelerinizden yararlanabilir ya da güneşlik taktırabilirsiniz. Böylece odanızın daha az ısınmasını sağlayarak klimanızı da daha az kullanabilirsiniz.
  • Yalıtıma özen gösterin: Bilindiği gibi klima tercihlerini odanın büyüklüğü, dairenin baktığı cephe, bölgenin iklimi gibi konuların yanı sıra yalıtım da etkiliyor. Klimanızı kullandığınız odanıza / odalarınıza iyi yalıtım yaptırabilirsiniz. Bu sayede mevcut serinliği daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Pencere ve kapılarınızdaki sızdırmazlık durumunu da kontrol ederek gerekli önlemleri alabilirsiniz.
  • Periyodik klima bakımı yaptırın: Klimanızı periyodik zaman aralıklarında bakıma sokmanız da verimliliği artıracaktır. Dış ünitenin temizliği ya da filtre değişimi buna örnek gösterilebilir. Hatta yaklaşık 10 yıldan eski klimaların da yenilenmesi gerekebilir.

Bunlar da Var

Yazın tasarruflu klima kullanımı için sistemsel farklı tüyolar da var. Örneğin, klima açıp kapatmak elektrik tüketir mi bakıldığında; gereğinden fazla aç – kapa yapılan klimalarda enerji sarfiyatı da birkaç kat artış gösterebilir. Bunun dışında 1 klima 1 saatte ne kadar elektrik tüketir merak ediyorsanız, burada da cihazın BTU kapasitesi, çalışma hızı gibi faktörler devreye giriyor. Buna göre; örneğin 9,000 BTU kapasiteli bir klima en yüksek hızda 1 saat boyunca çalıştığında yaklaşık 0,8 kW elektrik harcayabilir. Güncel elektrik tüketim fiyatlarına göre de bu değerler faturalarda farklı şekilde karşınıza çıkabilir.

Yaz aylarında gece yatarken klima kaç derece olmalı sorusu da öne çıkıyor. Yaz aylarında klima derecelerinin genellikle dışarıdaki sıcaklık değerinden ortalama 7-8 derece daha az olması öneriliyor. Örneğin, dışarıda 30 derecelik bir sıcaklık varsa uyku hâlinde klimayı 23 dereceye sabitleyebilirsiniz. Daha düşük sıcaklıklar hem daha çok enerji tüketimine neden olabilir hem de sağlık problemlerine yol açabilir.